şükela:  tümü | bugün
 • 2018 jeon go-woon yapımı bir kore filmi.

  --- spoiler ---

  özgürlük üzerine

  --- spoiler ---
 • “seninle ilgili anlatamayacağım bir duygu yerleşti içime, uzun zaman da kaybolacak gibi gözükmüyor.”
  2017 yapımı film.
 • hayatın anlamını küçük şeylerde ve seçimlerimizde olduğunu söyleyen film ve düzenin kurallarını hayatın her alanında sürekli dayattığı gerçeği. ya içindesin ya büsbütün dışında. ya içinde olup "onlarsın" ya da dışında "kendin". başka seçenek pek mümkün görünmüyor. g.orwel'ın aspidistra'sını hatırlattı. ya mikroiktidara itaat ya da mikrohayat.
 • tam anlamıyla jim jarmusch filmlerinin bir klonu ile karşı karşıyasınız. tuhaf, dingin, dünyayı umursamayan karakter, hayatta karşımıza çıkan zorluklara ve drama alaycı ve yumuşak dokunuşlar. hayatın güzelliği koca senaryolardaki olaylarda değil sadece küçük detaylarda gizlidir. eski eşyalar, duvarda gezinen bir karafatma, resimler, rastgele diyaloglar size ilham sunacaktır.. yeni bir tarz sunmasada güzel ve akılda kalıcı bir film olmuş. 7 puan veriyorum ve bir şans verin diyorum.
 • bu son derece nahif ve zarafet sahibi bir kadının, yer aldığı hoş film, bana oscar wilde'ın şu deyişini hatırlattı: "bana lükslerimi verin; ihtiyaçlarım olmadan da yaşarım."

  kiraya vereceği parayı, sigara ve içki gibi en büyük iki tutkusuna harcayan bu karakter, tam da hepimizin isteğini gerçekleştiriyor. biz bu boktan, elektriği bile olmayan, rutubetten kapkara olmuş, iki karışlık pencereye sahip evlere, neden bu kadar fahiş fiyatlar veriyoruz? ve neden sürekli sigara ve içkiye zam geliyor? bu açıdan bakıldığında da, güney kore ile türkiye'nin neden "kardeş ülke" oldukları da daha bir anlam kazanıyor.

  filmi izlemenizi mutlaka öneririm. tabii herkese göre değil. sadece sinefiller.
 • jeon go-woonfilmi. ev kirasını ödeme konusunda sıkıntı yaşayan mi-so sigara ve içki masrafları ile ev kirası arasında seçim yapmak zorunda kalır ve seçimini zevklerinden yana kullanır. evi olmayan, bir bavulu ve sigara paketiyle survival modunda yaşayan birine dönüşür. erkek arkadaşıyla inşa etmeye çalıştıkları hayatın eksiği çoktur ama bu ortamda bile eğlenmekten geri durmaz, sinema bileti için gereken parayı kazanmak için kan bağışı yaparlar. en sevdiğim yönü bu oldu filmin. koşullar ne olursa olsun hayattan tat alma isteğini sürdürmek, haz almak için fırsat kollamak, mutlu olmayı bilmek. mi-so, duş almak ve gece uyuyabilmek için müzik grubundan eski arkadaşlarının evinde kalıyor. film bu eksende seyrediyor. ayrıca bir film ismiyle ancak bu kadar uyumlu olabilir.

  --- spoiler ---
  dombili baykuş hasan kılıklı sevgilisinin suudi arabistan'a gitmesi ve mi-so'yu bir başına sevgisiz bırakmasından sonra mi-so'nun kayıplara karışması finaliyle bitmeseydi iyiydi.
  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
  sigara, viski ve sen... bu benim tek rahatlığım. bunu sen de biliyorsun. sensiz nasıl yaşayabilirim?
  --- spoiler ---