şükela:  tümü | bugün
  • micro led, veya turkcesiyle (!) mikro led.

led'lerin kuculmesiyle geldigimiz yeni gecit diyebiliriz.
    microled'ler adi ustunde micron boyutlarinda, bildigimiz isik veren led'lerdir. 2010 yilindan beri aktif sekilde bazi firmalar tarafindan gelistirilmekte. su an luxvue, mikro mesa, itri, leti, sony gibi sirketler uzerinde calismaktalar. pazarlanabilir olan tipteki mikroled display'ler kucuk giyilebilir cihazlarda kullanilmaya baslandi. ornek olarak apple watch. bu arada apple'in gectigimi aylarda microled uretici bir sirketi bunyesine dahil etmesi bu sirketin vizyonunu da ayrica gosteriyor.

microled display'lerin yakin gelecekte tft-lcd ve oled'in yerine gecmesi bekleniyor, zira su anki haliyle bile oled ozelliklerini 2'ye katlar vaziyette. uretim maliyeti ise cok cok daha dusuk. uretim verimlilik oranlari su an sadece kucuk boyutlu microled display'lere izin verse de boyutlar giderek artiyor...bir kac sene icinde microled display'li monitor, cep telefonu, sonrasinda ise buyuk boyutlu tv'leri gorecegiz.

mikroled'den sonra ne olacak? nanoled seviyesine gecis baslayacak. teknoloji gelistikce ve uretim ucuzladikca yakin gelecekte bunlari gorecegiz.

daha ayrintili okumak isteyenler icin, ingilizce kaynak