şükela:  tümü | bugün soru sor
  • microsoft'un c++, c# ve python programlama dilleri için kütüphane desteği sunduğu, açık kaynak deep learning toolkit projesi. ayrıca bünyesinde brainscript adında, yapay sinir ağlarını* modellemek üzere kullanılabilecek bir betimleme dilini de barındırmaktadır. bu dil sayesinde, ağa ilişkin parametre ve fonksiyonları sentaktik bir biçimde tanımlayabilmek mümkün.

    ayrıca cntk ile modellenmiş bir ağı, bir java uygulamasından çağırarak çıktılarını test etmek ve kullanabilmek de mümkün. bu anlamda java desteği de var. microsoft'a bir haller oldu son yıllarda. genişleyen pazar, küresel rekabet ve inovasyon... bunlar güzel şeyler tabii.

    (bkz: senin yüzüne ne olmuş)
  • cntk olarak da bilinen, microsoft tarafindan uretildigi icin sadece windows ve linux ortamlarinda kullanilabilen, mac isletim sistemi icin henuz gelistirilmemis, deep learning kutuphanesi. birkac kullanicinin denemeleri sonucu tensorflow'a gore cok daha hizli calistigi gosterilmis, ve ovgu almis. fakat tensorflow'a gore tek eksigi sanirim diger deep learning kutuphaneleri gibi, fazla tutorial'inin olmamasi. henuz deneyemedigim icin tam olarak kendim yorum yapamiyorum, ama basliktaki entry azligina bakarsak turkiye'deki yazilimcilar tarafindan da pek sevilmemis sanirim.

    cntk gibi bircok sayida deep learning kutuphanesinin varligi insanlari delirtmek icin birebir, hangisini seceyim diye vakit kaybediyor insan. tekerlek zaten icat edilmisken ayni tekerlegi bircok insanin yeniden icat edip durmasini anlamiyorum. ornegin sklearn'in neural network kutuphanesi. adamlar tensorflow'u yeniden icat etmeye kalkmislar, ama bircok kodu yazmadan kullanima acmislar kutuphaneyi, calistirmaya kalkinca "kusura bakmayin kodu yazmamisiz daha" hatasi veriyor. hatayi raporlayanlara da "siz yazin kodu da yukleyin buraya canim elinize mi yapisir" demisler. tabi oyle dememisler de, ben boyle yorumluyorum. bununla ugrasmak yerine hakikaten yeni algoritmalar gelistirseler de faydali olsalar.