şükela:  tümü | bugün soru sor
 • microsoft, mouse* ureten bir $irket olmasinin di$inda ayni zamanda mouse'lar icin elle tutulur ilk protokolu de tasarlami$ $irkettir.

  i$te microsoft'un geli$tirdigi bu mouse ile bilgisayar arasindaki ileti$im protokolune de microsoft mouse denir.. mouse system denilen denyo protokolun bir suru problemini cozmu$tur.. microsoft'un bilgisayar dunyasina "kattigi" bir kac $eyden biridir..

  (bkz: mouse system)
 • ömrü en uzun mouseların başında gelen mouse.
 • ergonomik olmayan, a4 tech firmasının 8-10 sene önce ürettiği mouselara benzeyen mouse.
 • senesini doldurmadan bozulan mouseuma deniyor. 14 senelik bilgisayar hayatımda bozulan ikinci mousetur kendisi. ilki dandikti. demek ki bu da dandikmiş.
 • resmî duruşu olan tek fare.
 • oncelikle bu protokol mouse systems'tan farkli olarak sistemde mouse olup olmadigini anlamaya izin vermektedir. mouse systems'in sistemde olmadigini anlamak mumkun degildir. bunun icin dtr'dir m harfidir bunlar disinda asmis super bir yontem varsa soylensin yoksa "bu muymus" diye gelinmesin. adam ozelligi koymus oburunde yok bu ozellik? bir protokolun faydasi icin anlasilmaz olmaya mi ihtiyaci var? mouse iletisim protokolu bu ne bekliyordunuz ki buna burun kiviriyorsunuz? xml mi gitseydi paketler?

  ek olarak iletisim overhead'i %47 daha dusuktur. her mouse hareketi icin microsoft mouse 192 bit transfer ederken mouse systems'in 360 bit transfer etmesi gerekir. bu da microsoft mouse'un mouse systems'a gore saniyede iki kat daha fazla mouse hareketi bilgisi transfer edebildigi, haliyle mouse'un ekranda iki kat daha kesiksiz hareket edebildigi anlamina gelir. bu bilgi bizim gibi asmis insanlara bir sey ifade eder mi bilmem. kesin bu da cok basit bi sekilde yapiliyodur tassaklarimizi titretmeye yetmez.
 • arkadaş, model belirtmeden en genel haliyle burada diyebilirim ki, parmağınızın değdiği yer deri yapınızdan, ne bileyim parmak izinizden filan bağımsız olarak illa ki sararır. sararmayan microsoft mouse görmedim, olduğunu da sanmıyorum.

  bu arada ben ofisteyim şimdi, tükütsem erdirebileceğim mesafede de ofisin cam kapısı var, kapısı batasıca.. şimdi iki kanatlı bi kapıda dört ihtimal var, ya sağdaki içeri veya dışarı açılacak, ya da soldaki aynı şekilde, ya içeri ya dışarı. şimdi bu kapıyı oturduk yangında kaçsak nası olur, kartı nerden okuturuz filan diye, en sonunda tek soldaki kapının dışarı açılmasına karar verdik. hay vermez olaydık, zaten zil var bi tane basan yok, cama tık tık metodyla benim ilgimi çekmeye çalışıyorlar. neyse zili gösteriyorum, kapıyı ilgili arkadaş açtığında da kilidin açık durduğu 3 saniye boyunca diğer 3 alternatifi deneyip de kapını açılabildiği tek alternatife erişemiyorlar. ay her defasında bi sinir harbi, birisi geliyor zili görecek mi, zile bastı kapıyı açacaklar mı, ay hadi açtılar bu gelen kapıyı doğru yönde açıp içeri girebilecek mi.. zaten mousea kılım, birisine yutturacağım, o olacak.

  özetle, logitech her halükarda daha iyi.