şükela:  tümü | bugün soru sor
 • microsoft'un project management icin bir tool'u.
 • proje kriterlerini belirlerken, isin alacagi tahmini zamanın* dogru tespit edilememesi nedeniyle ortaya cikacak projeksiyonun, muhtemelen, gerçekleşenden çok farkli olcagi sonuclar veren program.
  ayrica, bu haftasonunumu yemis ve daha da yiyecek gibi gorunen program.
 • maliyet hesaplamalarinda yeteri basariyi saglayamamis, chart ve raporlama olayinda yarmis program.

  daha once yapilan bir proje programa aktarildiginda, dumurdan dumura kosmanizi saglayacak gantt chart'lari cikartan, 'ulan biz amma komplike proje yapmisiz da haberimiz yokmus' dedirten program.(bkz: dedirten baslik)
 • (bkz: primavera)
 • gantt chart yapmanin oyuncagimsi sekli.
 • microsoftun en çok para kazandığı ve office den sonra en çok sattığı ürün. türkiye de ise pek bilinmemekle birlikte microsoft türkiye tarafından yavaş yavaş talep oluşturulmaya başlanmaktadır.
 • yabanci project development ve project management kitaplarından bir kısmının kitapla birlikte ücrtesiz 120 günlük trial edisyonunu verdiği, soz konusu dersler için son derece gerekli microsoft programi. kitapla birlikte verilen 120 günlük deneme edisyonu en azından dersin verildiği dönem boyunca yardımcı oluyor kişiye.
 • bilgisayarla alakaları, yalnızca maillerini kontrol etmek, word ve excel dosyalarını açmakla sınırlı olan daha yaşlı başlı mühendisler (ki bunlar proje müdürüdür genelde) bilgisayar kullanabilen tüm genç inşaat mühendislerinin default olarak bildiklerini sandıkları, daha da kötüsü bilmesede biraz kurcalayınca çözeceklerini sandığı bir karışık program

  pm: ra sen ms project ya da primevera kullandın mı daha önce

  ra: hayır abi kullanmadım. bilmiyorum ben proje mühendi....

  pm: tamam oğlum çok zor değil zaten, biraz kurcalayınca sökersin.. al şu iş için bir hazırlayıver bakayım.

  ra: abi bu işi bir bilenin yapması gerekir ama. şimdi bu biraz karışık bik bik..

  pm: yok yok değil, sen bir hazırla ben bakayım. zaten karışık bişey istemiyorum

  ra: abi vakit alır, kurcalamayla yapabilirmiyiz bil...

  pm: sen hele bi bak

  sonra kendinizi gecenin bir yarısında "haa şu tuşa basınca ne oluyormuş.. anaa kaydı lan.. hay allah. ühü ühü" derken bulursunuz.
 • bu programla yapilmasi gereken ödevin raporunu yazarken ayni zamanda deli raporu yazdirabilen, hiç bilmeyen için excel ve word e kiyasla kullanimi çok daha zor olan mirosoft programi.
 • her kaynak* icin farkli takvim tanimlamalarina olanak veren program.

  orneklemek gerekirse,

  elimizde a ve b adi altinda iki is* oldugunu varsayalim. a isini 1 numarali kaynagin* 15 gunde, b isini 2 numarali kaynagin 10 gunde yapacagini planlayarak atamalarimizi yapiyoruz.
  takvim opsiyonunu burada devreye sokuyoruz ve diyoruz ki 1 numarali kaynak haftanin 5 gunu, 2 numarali kaynak haftanin 7 gunu calisir. her iki is icinde baslangic tarihini 03.01.2005 pazartesi alarak ufak bir hesap yapalim

  is / kaynak / calisma gunleri / baslangic tarihi / sure / bitis tarihi
  ------------------------------------------------------------------------
  a / 1 / haftanin 5 gunu / 03.01.2005 pazartesi / 15 gun / 21.01.2005 cuma
  b / 2 / haftanin 7 gunu / 03.01.2005 pazartesi / 10 gun / 12.01.2005 carsamba

  seklinde bir tablo ile karsilasiyoruz. ne kadar hos degil mi?

  degil efendim. cunku a kaynagi gunde 9 saat, b kaynagi ise gunde 7 saat calisiyor diye varsayarsak (ki gunluk yasamda cok karsilasilan bir durum) o zaman bu arkadas sapitiyor. cunku gunluk calisma saati her bir takvim icin degil, tum takvimler icin genel olarak tanimlaniyor.
  eger gunluk calisma saati 9 saat olarak tanimlanirsa, b kaynaginin 10 gunde bitirecegi is (10/7)*9 ~ 13 gun olarak hesaplanip yansitiliyor. boylece arka arkaya gelen islerde bir isin bittigi gun diger is baslayacakmis gibi gorunuyor. ancak o is 2 gun once baslamaliydi arkadasim heeey.

  buradan bin dolarlar alan degerli tasarimci ve coder arkadaslara sesleniyorum. ikonlarin seklini, rengini degistirip super yeni surum yaptik diyeceginize su takvime bir degisken daha ekleyiverinde sac bas yolmaktan kurtulalim. kac surumdur ayni be arkadasim.

  birde bu cok degerli ve super microsoft yetkili egitim merkezindeki arkadaslar. allah rizasi icin anlatacaginiz seyin incigini cincigini cikarinda oyle gelin. ondan sonra hay allah daha once denememistim, bende sizinle birlikte deneyeyim bari heh heh heh seklinde komiklik yapmayin.