• her kaynak* icin farkli takvim tanimlamalarina olanak veren program.

orneklemek gerekirse,

elimizde a ve b adi altinda iki is* oldugunu varsayalim. a isini 1 numarali kaynagin* 15 gunde, b isini 2 numarali kaynagin 10 gunde yapacagini planlayarak atamalarimizi yapiyoruz.
    takvim opsiyonunu burada devreye sokuyoruz ve diyoruz ki 1 numarali kaynak haftanin 5 gunu, 2 numarali kaynak haftanin 7 gunu calisir. her iki is icinde baslangic tarihini 03.01.2005 pazartesi alarak ufak bir hesap yapalim

is / kaynak / calisma gunleri / baslangic tarihi / sure / bitis tarihi
    ------------------------------------------------------------------------
    a / 1 / haftanin 5 gunu / 03.01.2005 pazartesi / 15 gun / 21.01.2005 cuma
    b / 2 / haftanin 7 gunu / 03.01.2005 pazartesi / 10 gun / 12.01.2005 carsamba

seklinde bir tablo ile karsilasiyoruz. ne kadar hos degil mi?

degil efendim. cunku a kaynagi gunde 9 saat, b kaynagi ise gunde 7 saat calisiyor diye varsayarsak (ki gunluk yasamda cok karsilasilan bir durum) o zaman bu arkadas sapitiyor. cunku gunluk calisma saati her bir takvim icin degil, tum takvimler icin genel olarak tanimlaniyor.
    eger gunluk calisma saati 9 saat olarak tanimlanirsa, b kaynaginin 10 gunde bitirecegi is (10/7)*9 ~ 13 gun olarak hesaplanip yansitiliyor. boylece arka arkaya gelen islerde bir isin bittigi gun diger is baslayacakmis gibi gorunuyor. ancak o is 2 gun once baslamaliydi arkadasim heeey.

buradan bin dolarlar alan degerli tasarimci ve coder arkadaslara sesleniyorum. ikonlarin seklini, rengini degistirip super yeni surum yaptik diyeceginize su takvime bir degisken daha ekleyiverinde sac bas yolmaktan kurtulalim. kac surumdur ayni be arkadasim.

birde bu cok degerli ve super microsoft yetkili egitim merkezindeki arkadaslar. allah rizasi icin anlatacaginiz seyin incigini cincigini cikarinda oyle gelin. ondan sonra hay allah daha once denememistim, bende sizinle birlikte deneyeyim bari heh heh heh seklinde komiklik yapmayin.
  • bilgisayarla alakaları, yalnızca maillerini kontrol etmek, word ve excel dosyalarını açmakla sınırlı olan daha yaşlı başlı mühendisler (ki bunlar proje müdürüdür genelde) bilgisayar kullanabilen tüm genç inşaat mühendislerinin default olarak bildiklerini sandıkları, daha da kötüsü bilmesede biraz kurcalayınca çözeceklerini sandığı bir karışık program

pm: ra sen ms project ya da primevera kullandın mı daha önce

ra: hayır abi kullanmadım. bilmiyorum ben proje mühendi....

pm: tamam oğlum çok zor değil zaten, biraz kurcalayınca sökersin.. al şu iş için bir hazırlayıver bakayım.

ra: abi bu işi bir bilenin yapması gerekir ama. şimdi bu biraz karışık bik bik..

pm: yok yok değil, sen bir hazırla ben bakayım. zaten karışık bişey istemiyorum

ra: abi vakit alır, kurcalamayla yapabilirmiyiz bil...

pm: sen hele bi bak

sonra kendinizi gecenin bir yarısında "haa şu tuşa basınca ne oluyormuş.. anaa kaydı lan.. hay allah. ühü ühü" derken bulursunuz.
  • her kaynak icin farkli para birimlerinin tanimlanamadigindan ne diyecegimi bilemedigim sey.

ornegin elinizde a ve b isimli iki kaynak var diyelim. a icin birim fiyat olarak $, b icin birim fiyat olarak ytl tanimlamak istiyorsunuz. daha coook istersiniz.
    neymis efendim bunun cozumude her bir para birimi icin ayri sutun acacakmisiz. yani hem $ hem de ytl olarak tutacakmisiz. eger ki elinizde farkli para birimleriyle aldiginiz malzemeler ve kaynaklar varsa vay ki ne vay...

buradan bir de microsoft standartlari diye tutturan bilgi islem mudurume seslenmek istiyorum.
    saygilar!
    (bkz: anladin sen onu)
  • microsoftun en çok para kazandığı ve office den sonra en çok sattığı ürün. türkiye de ise pek bilinmemekle birlikte microsoft türkiye tarafından yavaş yavaş talep oluşturulmaya başlanmaktadır.
  • maliyet hesaplamalarinda yeteri basariyi saglayamamis, chart ve raporlama olayinda yarmis program.

daha once yapilan bir proje programa aktarildiginda, dumurdan dumura kosmanizi saglayacak gantt chart'lari cikartan, 'ulan biz amma komplike proje yapmisiz da haberimiz yokmus' dedirten program.(bkz: dedirten baslik)
  • bu programla yapilmasi gereken ödevin raporunu yazarken ayni zamanda deli raporu yazdirabilen, hiç bilmeyen için excel ve word e kiyasla kullanimi çok daha zor olan mirosoft programi.
  • office 365 paketlerinde bulunmayan, sadece bu program için abuk subuk lisans ücretleri ödemek gerekir
    program 2000tl . aylık kullanım 100tl gibi saçma rakamlardan başlıyor.
  • microsoft office ailesinin en kalitesiz, diger urunleriyle en uyumsuz programi. fonksiyonlarina diyecek yoktur, ancak bende fazlasiyla baska bir firmaya yaptirildigi* izlenimi uyandiran program. yaptiginiz bir gantt chart'in word belgesi icine konulmasi bu kadar mi zor olur, bir layout ayarlamak bu kadar mi karin agritir be kardesim yaw. hepsini gectim, bari bir resim olarak kaydetme opsiyonu verin.
  • proje yönetiminde kullanılan en pratik microsoft ürünüdür kendileri, proje yönetimi sektöründe çalışan pekçok iş bilir yönetici yada mühendisin sürekli olarak primavera ile karşılaştırdıkları programdır.
    türkiyede kullanıcı sayısı olarak primaveraya karşı büyük bir üstünlük sağlasada software olarak karşılaştırılmaması gerekir ki bu trenle kamyonu karşılaştırmaya benzer.
    zamane mühendisler tarafından kullanımı çok kolay sanıldığı ama başına oturulduğunda iki saatte yirmi aktiviteyi bağlayarak bir iş programı oluşturmakta zorlandıkları programdır ki, başlangıç ve bitiş tarihlerini elle yazıp hiç bir bağlantı yapmadan yada sırf tarihler tutsun mantığıyla sabundan bağlantıların sıkça yapılarak planlama mühendislerinin önüne aptal salak iş programlarının gelmesine ve akabinde programı adam akıllı kullanan birinin açıp hımmm.... burda aktivite tipleriniz fixed duration yapmışsınız neden ? sorusuna hööeee... haa.... ııı... şeklinde angutca ünlemler üretmesinede neden olmuş programdır.
    özellikle bir projede hem maliyet hemde süresel bazda kontrol edilmesi gerekirken türkiyede sadece işin süresel olarak nerelere varacağını tahmin etmek için kullanılmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap