şükela:  tümü | bugün
 • microsoft'un yeni tableti. az önce duyuruldu. taze taze.

  detayları okuduktan sonra bir edit gireyim dedim. alet şahane görünüyor, kasası da gayet kaliteli gibi, dışındaki o kılıf-klavye konsepti çok zekice tasarlanmış, üstüne üstlük zune hd'den beri aşığı olduğum metro arayüzünü kullanıyor ve istersem bir ultrabook ile aynı özellikleri taşıyan hakiki windowslu modelini alabiliyorum. ama ortada çok önemli üç detay eksik: fiyat, piyasaya giriş tarihi ve pil süresi

  ms, donanım konusunda xbox'ı saymazsak pek başarılı değil sanıyorum. zune hd vardı mesela yeri gelmişken analım, donanımı çok iyiydi, yazılımı çok iyiydi, fiyatı çok iyiydi ama çok az sattı, çünkü pazarlama berbattı. benzer bir hikayeyi burada görüyoruz. apple, sunumdan hemen sonra cihazları satışa sunarken, ms çıkış tarihi bile ver(e)medi.

  aylar sonra çıkar, hatırlarsak alırız... bi de taklit olayı var tabii, o kılıf-klavyenin yüz bin milyon taklidi şu anda çin'deki fabrikalarda çılgınca üretilmeye başlandı bile.

  ha bi de, the verge'da birisi demiş ki, satış temsilcileri son kullanıcıya pro versiyonu ile arm versiyonu arasındaki farkı nasıl anlatacak, hakkaten bu da ayrı bir önemli nokta. pazarlama sıçış hocam. sıkıntı.
 • alet güzele benziyor. kapağa klavye çok mantıklı bir şey olmuş. metro ui'ı denemedim. tablette deneyip görmek lazım.
 • microsoft'un az biraz aklı varsa, "aman perakande sektöründe beğenilen bir marka olalım" gazına hiç gelmeyip, şirketlere pazarlamaya çalışır şu aleti..

  çünkü perakandede apple gibi bir düşman varken, apple'ın rakipleri de ondan aşağıda değilken, kimse gidip ms macerasına girmez.

  aynı boku blackberry yedi, kurumsaldaki başarılarından gaza gelip kişisel kullanım mobil telefon pazarına abanayım dedi, bir furya gitti ama şimdi rim can çekişiyor. tekrar sadece kurumsal'a ağırlık verecekler.

  microsoft'un da izlemeye çalıştığı yol bu olmalıdır. toplantı bitmiştir.

  lan o değil de, bi microprose vardı, ne güzel simülasyon oyunları yapardı lan. aklıma geldi sabah sabah..
 • çıkmasından aylar önce duyurulmasının sebebi developerları metro uygulamaları yapmaya yönlendirmektir.

  microsoft'un surface'la yaptığı apple'ın değil google'ın yöntemini uygulamaktır. google kendi markasıyla android telefon (nexus one, nexus s, galaxy nexus) yaparak hem platformunun arkasında durmakta, hem ekosistemini güçlendirmekte, hem de iş ortakları için referans dizaynlar hazırlamaktadır. google bu stratejiyle nasıl android telefon pazarı iphone'la yarışır hale gelebildiyse (galaxy s3, htc one x), tablet pazarında da ipad'le rekabet edebilecek sancaktarı yapmayı microsoft üstlenmiş oluyor.

  mobilin bir yazılım şirketi olan microsoft'un varoluşu için bir savaş alanı olduğu ve cep telefonu pazarında sermayeyi kediye yüklediği gerçeğini de göz önünde bulundurursak surface'dan güzel şeyler beklemek doğal.
 • ayrıntılı türkçe bilgi, resimler ve video için ;

  http://www.pcsozluk.com/…19/yeni-microsoft-surface/
 • hayranlık duyduğum, videosunu defalarca izlediğim alet olmuştur. bunca zaman ipad'den boşuna tiksinmediğimi biliyordum...
 • bu aleti acaba laptop gibi kullanabilirmiyim illa ultrabook almak zorundamıyım sorularını kafamda zıplattıran alet.
  tablet microsoft ürünü olunca optimizasyonun daha iyi olacağını düşünüyorum. findows 7 zaten kritik sorunları aşmıştı.
  ipad i tek geçerim diyen dingiller var halen. tabii aslında kızmamak lazım adam internete giriyor kıçıkırık bir kaç
  oyun oynuyor bilemedin kitap okuyor. bilgisayarın anlamı bu bu arkadaş için. 3 kg luk laptop la o müşteriden o müşteriye koşup
  zibilyon tane programla uğraşmıyor ki.

  edit : i5 li versiyonda olacakmış. yemede yanında yat ozman.
 • intel işlemcili olanının arm'li versiyondan 3 ay sonra çıkması gibi hoş olmayan bir detayı bulunan cihaz. tam sürüm windows uygulamalarını kullanmak isteyenler için olumsuz bir durum.
 • harici monitöre bağlanan modeli, yeterince teknik destek getirirse, örneğin sıçık trados bunun üzerinde office'le birlikte çalışırsa gayet olur bu. şu anda laptop'umu masaüstü kasa olarak kullanıyorum, bir sonraki "makinem" de bu tablet olur. sıkıldığında çantana atıp gitmek kolay olursa elbette.
 • tasarım olarak kesinlikle olmuş cihaz. kılıf klavye zaten başlı başına bir olay, arka taraftaki açılır destek, incelik, görünüm... hepsi on numara. windows 8, windows phone 8 uyumu ile tadından yenmez. çıktığı gün samsung galaxy tab'ımı elden çıkaracağım.

  http://www.microsoft.com/…urface/en/us/default.aspx