şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: paranoya)
 • msn'den bir yetkilinin bir süre önce "google'ı bir rakip olarak görüyoruz" demesi ile onaylanmış durumdur..

  hoş, 2 mb'lık hotmail hesaplarıyla yakında 1 gb servis sunacak google'ın ne tarz bir rekabet içinde olacakları bir soru işaretidir, muammadır...
 • google: 50400000
  microsoft: 101000000

  the winner is (maalesef): microsoft

  hemi de google'ın evinde

  (bkz: googlefight)
 • msn messenger yeni sürümüm yeni sürümüm derken bugün gördüm ki, sadece 3 secenek yeniydi 6.2 de, o da msn toolbar i yükle, onu gecerli toolbarim yap ve msn'i de giri$ sayfam yap ; oldu canim, memnunum ben google dan ayni hizi, hizmeti sende ver bide emrivaki yapma ne eksigin olur seninde googledan, neyse, 3 secenekteki tick i kaldirinca, update internetten bi byte veri dahi indirmeden tamamlandi, cok zekiler bu ms dakiler tebrik ediyorum hakkaten.
 • benzeri icin (bkz: aol msn rekabeti)
 • googleun browser pazarina girme hazirligi ile dengelerin degisecegini de hesaba katmak gerekir, kaldi ki microsofta monte etmeyi dusundukleri seyin sadece browser olacagini hic sanmiyorum.
 • ms'nin "bir hackerin sp2 kurulu bir makineyi ele geçirdiğini görmek bizi oldukça etkileyecektir" ve benzeri uçuk/mesnetsiz/komik/saçma açıklamalarını düşündükçe pek ciddi olmadığını düşündüğüm karşılaşma. kezâ, google ile msn'in arama sayfalarının açılış sürelerini kıyaslasak olaya noktayı (en azındna kafalarda) koyabileceğimize inanıyorum.

  eğer karşılaşma ortaya iki laf atıp, ilginç bir adalet düzeninin işlediği amerikan mahkemelerinde onla bunla dalaşmak olsa, "ne? google mı? haha, kapatın gitsin" derdim.

  tabii, bu karşılaşma, henüz beta olan gmailin gerçek dünya uygulama performansının da etkileyeceğini düşündüğüm bir karşılaşmadır.
 • google'ın şu anda cephe kaybetmesinin en önemli nedenlerinden biri google'ın algoritmasının az çok biliniyor olması (bkz: pagerank) ve yapılan defalarca deneme yanılma methodlarıyla bu algoritmanın açık yanlarının olması (bir kaç domain adı alın. bu domain adlarındaki sitelerde asıl domaininize ciddi linkler verin. siteniz en üst sıralara çıkar. masrafı bir kaç yüz dolardır sadece), yıllardır en güncel arama motorunun google olması, ve üst sıralarda yer almanın artık ciddi anlamda önem kazanması, vb...

  microsoft'un algoritmasını yazanlar zaten bu durumları bilmektedir, ve sıfırdan yarattıkları algoritmada bu durumları ele almışlardır. ileride, microsoft google dan daha başarılı olursa, google'ın başına gelen "iyi sonuç bulamamaya başlama" durumu microsoftunda başına gelecektir, ama ms'in arama algoritmasının google'inkine göre gene de daha gizli olması, belki bu süreci geciktirir, ama sonuçta bir devir kapanır, bir diğeri açılır... (microsoft, kendi devri kapanmasın diye işletim sisteminde nasıl büyük yenilikler, kod yeniden yazmaları, yeni sürümlerde büyük değişimler yapmaktadır, yoksa kullanıcı sıkılır, açıklar diz boyu olur, kullanıcı istekleri verileni geçer, gider..)