şükela:  tümü | bugün
 • denklemleri mathtype da yazıp word e yapıştırmak bir kolaylık sağlayabilir. hiç microsoft equation a mequiationa gerek kalmaz.

  ayrıca word ünüzden otomatik olarak 5-10 dakikada bir dosyanızı kaydetmesini isteyiniz.ileride eminin faydasını göreceksiniz.
 • tez yazanlara verilecek bilimsel tavsiyeler kadar* önemli tavsiyeler topluluğu. zira bilimsel çalışmalar bitiyo word de yaptığın editörlük bitmiyo. vaktinin en az 1/4 ünü wordun sapıklıklarıyla uğraşarak geçiriyosun. resimlerle ve hatta tablolarla uğraşmak ölümdür. kenar boşlukları bir tezin en önem verilen format özelliği olduğu için tabloları bu kenar boşluklarını koruyarak text içine yerleştirmek bir ömür törpüsüdür. yukarda bişeyler yaparsın 3-5 sayfa aşağıdaki tablo senin verdiğin bütün emekleri hiçe sayarak almış başını gitmiştir. neyse tavsiyeler maddeler halinde verilebilir

  1. okulun, enstitünün tez yazım formatı iyice okuyunuz ve tezle ilgili oluşturduğunuz ilk word dosyasını o formatta hazırlayınız. daha sonra oluşturmak istediğiniz dosyaları bu dosyadan türetiniz. ham bir formatla başlayıp tezin son halini enstitü formatına çeviririm diyorsanız yanlış düşünüyorsunuz demektir*. word de formatı oturtmak için harcayacağınız zamanı tahmin bile edemezsiniz. en cillopu da sizin enstitü kuralları çerçevesinde yazılmış bir tezin dijitalini yani word halini bulup, içindekileri silip kendinizinkileri yazmanızdır. risksizdir. tabi böyle eli açık bir arkadaş bulmak gerekir önce.
  2. word'ün "içindekiler sayfası hazırlarım abi ben", "uçarım kaçarım", "figür numaralarını otomatik güncellerim sen dert etme" gibi yalakalıklar yapmasına kanmayın. paşa paşa elle yazın içindekileri falan. figür numaralarını. elle yazmaktan daha fazla zaman harcattırıyo namussuz. ve sonunda da güvenemiyosunuz. 25 tane figürü doğru numaralandırıyo 26. da sıçıyo. onu da bul bulabilirsen.
  3. tabloları boyutlandırmak zordur. bazen verilen kenar boşlukları içine oturmayacak kadar büyük olur. küçültürsünüz hücreler küçülür font küçülmez herşey birbirine girer. deli eder. en iyisi tabloları kenar boşluğu gözetmeksizin boş bir word dosyasına atıp orda acrobat writer ile pdf formatına çevirip ordan copy paste ile esas word dosyasına atmaktır. tablo artık olmuştur bir resim. evir çevir küçült büyüt ne istiyosan onu yap. tabi bu işlemi tablolar son haline gelince yapmak gerekir zira resim haline gelince içindeki bir değeri sayıyı değiştirmenin imkanı yok.
  4. başlarda her chapteri ayrı dosyaya yazmanız tavsiye edilir. her şeyi aynı dosyaya yazmak o dosyada bir bozukluk olduğunda yapılan çalışmaların tamamının gitmesi ile sonuçlanabilir. bir diğer dez avantajı ise word un büyük dosyaları açarken, kapatırken, kaydederken yaptığı kıllıklardır.
  5. ben bilgisayar üzerinde kenar boşluklarını ayarladım. çıktı aldım. hardcopy üzerinde de bu kenar boşlukları olacak diye bişey yok. bazen bilgisayar, word, printer arasında bir anlaşmazlık oluyor bazı sayfaları ayarladığınızdan farklı basıyor. burda bazı kelimesi çok önemli. hepsinide yapsa bi şekilde anlaşılır. ama aradaki birkaç sayfaya yapınca gözden kaçabilir. sizin gözünüzden kaçan genelde entitünün tez formatını kontrol eden görevlisinin gözünden kaçmaz. ciltlenmiş 9 kopya tezi bozdurur allah korusun (bkz: cilt bozdurmak). bu bilgisayar, yazıcı, program uyuşmazlığı başka programlarda** da olabilir. o yüzden en son alınan kopyanın kenar boşluklarının cetvelle ölçülmesi gerekir. en azından rastgele 5-10 sayfanın.
  6. kolay gelsin.
 • lyx kullanmaları.
  latex tabi daha iyi olur ama olabildiğince smooth bir geçiş için lyx kullanın. sadece denklemle formülle uğraşanlar için değil sosyal bilimlerle boğuşuyorsanız da lyx kullanın. bir gün zaten kendiniz latex'e geçmek istersiniz muhtemelen. latex veya lyx, vs. sosyal bilimcilerin de en az fen bilimciler kadar hayatını kolaylaştırıyor, inanın bana.

  lyx kullanın...
 • önce tüm tezi notepad ile yazın ki her kullandığınız bilgisayara ms word un bidi bidi versiyonunu yüklemeye çalışıp milletin asabını bozmayın efendi olun. son iş olarak tezinizi kopyala yapıştır şeklinde word'e atın hem tez bitene kadar abuk subuk hatalarla uğraşmayın hem de her makinada editlenebilen text formatında bir dosyanız olsun.
 • hiç kasmayın. bu işi bir günde yapabilenler var. havale edin gitsin...
  http://tezikurallarauydur.wordpress.com/
 • kaynakça ile uğraşmaya bir son verin :)

  (bkz: endnote)
 • şablon dosyasını daha önce tez yazan arkadaşlarınızdan edinin... içindekiler kısmını en başta hazirlarsaniz, konu alt başlıklarını zamanla doldurabilir, ne kadar ilerleme sagladiginizi çok rahat gorebilirsiniz, endnote tarzı kaynakça düzenleme programının işleri çok kolaylaştırdığını söylemeye gerek yok sanırım. düzenli olmak ve bir cercevenizin olması en önemlisi... kolay gelsin.
 • google drive bilumum yere yedeklesinler malum microsoft çöker meret.
 • macbook satın alın. aksi taktirde ilk chapter'dan sonra sürekli kendi kendine çöken bir word sayfanız olması muhtemelen.
  edu'lu mail adresinizle ücretsiz office 365 versiyonunu indirin. böylece sürekli olarak buluta yüklenecektir.
  klavuzu göre kenar boşluklarını ayarlayın
  tüm başlıkların biçimini önceden word şablonu olarak hazırlayın.
  başvurulardan atıfları word'ün içine girin.