şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turkiye distributorlugunu obase firmasinin yaptigi dunyanin sayili business intelligence yazilimlarindan biri.

  http://www.microstrategy.com/
 • http://www.microstrategy.com/…l-dashboard/demos.asp

  guzel raporlar ve dashboardlar yapma araci, diger pek cok faydasinin yaninda. biraz daha az bug icerse, olmasi gerektigi gibi olan programlar arasina bile alirim, o derece..
 • henüz ürünlerini oracle, sap veya microsoft'a satmamış, dolayısıyla bağımsız tek büyük iş zekası firmasıdır.
 • bug manyağıdır... yine de türkiyenin en büyük datawarehouse'unda bu şey üzerinde 4 yıldır geliştirme yapan birisi olarak daha iyisi olduğunu düşünmüyorum. operasyonel raporlamada cognos belki mstr'yi sollayabilir ama işiniz analitik raporlama ise daha iyisini aramaya uğraşmayın. gerçekten inanılmaz esnek... hele ki geçen yaz lanse ettikleri mobile kit'in (iphone, ipad ve blackberry'de rapor yapar gibi application yazmanızı sağlayan altyapı) gerçekten rakipsiz.

  büyük sistemler için birebirdir...aynı anda yüzlerce kişi üzerinde rapor çeksin gıkını çıkarmaz...
  milyarlarca satırlık datawarehouse tablolarından raporlama yaptırın rakiplerinden çok daha hızlı sonuç getirir.
  ancak üzerinde geliştirme yapması da aynı ölçüde zahmetlidir... business objects'le buna harcayacağınız eforun yarısıyla birçok raporlama projesini tamamlayabilirsiniz. raporlama kullanıcılarınız kendi dasbhoardlarını kendi kendilerine yapabilir gibi şeyler söylerler ki kuyruklu yalanın önde gidenidir (zira ben hiç o demolardaki kadar basit dashboard ihtiyacı olan business kullanıcısı görmedim).
  mstr kompleks ihtiyaçlar için harika, basit ihtiyaçlar içinse gereksiz zor olabiliyor yani.
  eğer öyle arada sırada giren 20-30 tane kullanıcısı olan bir datawarehouse'unuz varsa microstrategy ile uğraşmak zahmetli olabilir. ama gelecekle exponential artış gösterdiği zaman dwh'inizin kullanımı, işte o zamanlar için taş gibi de bir altyapı kurmuş olursunuz.

  sahibi, kurucusu ceo'su herbişeyi michael j. saylor amerikanın sayılı self made tech milyarderlerindendir.
  senede iki kere microstrategy world ve europe olmak üzere amerika'da vegas (veya bu sene miami'de olacakmış), avrupa'da ise cannes, monte carlo vs.'de şehrin en lüks otellerinde konferanslar düzenler. elbette en yağlı müşterilerinin yöneticileri mühendisleri kullanıcıları vs. burada süper bir şekilde ağırlanır, veya katılım parasını veren de bu konferanslara katılabilir.

  buralardaki sunumlar/oturumlar baştan aşağı bir amerikan şovudur... bu sene geliştirilen versiyonun bir önceki versiyondan 10x faster 20x more durable 30 x more scalable olacağı anlatılır sürekli... sunumları seyreden hayatı değişecek falan zanneder...
  abarttıkları kadar olmasa da hersene baya yeni birçok şey yaptıkları ve kendilerini geliştirdikleri kesin.

  microstrategy iyidir özetle. türkiyede obase satar. arayın bi demo yapsınlar size bişe kaybetmezsiniz.
 • bir application server'dır. en basit dille, bir veritabanı vardır, içinde de adı üstünde bir sürü veri vardır. microstrategy tüm bu verileri toplayıp bizim önümüze sunar. gayet rahat bir kullanımı vardır. mesela, sistemimdeki satış verilerini bir rapor halinde görüntülemek istiyorum. örneğin 2011 ağustos ayındaki a ürününün satışı ile ilgili rapor istedim. satış ile ilgili tüm veriler benim veritabanımda duruyor. ben microstrategy'yi kullanarak bu istediğim veriyi ordan çıkartabiliyorum. öyle ki rapor halinde görebiliyorum. nasıl mı? işte microstrategy programında oraya buraya tıklayarak verdiğim komutlar ile bu rapor hazırlanıyor. efendime söyleyeyim, önce satış dosyasına tıklıyorum da ondan sonra ay gün bilmem ne seçiyorum da vesaire vesaire. sonunda da raporu görebiliyorum. adamlar böyle bir program yazmışlar, veritabanındaki verileri düzgünce karşıma getirebiliyor. iyi yapmışlar diyorum. böyle bir program olmasa o kocaman veritabanında ben naçizane zat nasıl istediğim veriyi bulayım? raporunu hazırlayabileyim? bilgisayar programcıları uğraşmışlar, halletmişler, şirket yöneticileri de onların ekmeğini yemişler.
 • analytics desktop modulunu bedavaya veriyor, tableau, qlikview gibi birsey. standalone olarak bilgisayariniza yukleyip dashboard'lar hazirlayip, data mining yapabilirsiniz. farkli veri kaynaklarini destekler. daha gelismis versiyonlari; analytics express ve enterprise, tabi ki ucretli.

  http://www.microstrategy.com/free/desktop
 • yurt dışına nazaran türkiye'de kullanan şirket sayısı oldukça az olan raporlama aracıdır. özellikle kariyerine abd'de devam etmek isteyenler için altın bilezik hükmündedir.
 • uygulama olarak bolca bug içeren , ama anladığım kadarıyla altyapısı sayesinde üst seviyelerde tutanabilen (bkz: bi tool) udur.

  kurarken metadatası, historylisti ve statistics olan 3 database gerekli. metadata elinizde olduğu sürece her türlü backupdan dönenebilinir.