şükela:  tümü | bugün
 • bir seçim propagandası stratejisi, son abd başkanlık seçimleri sırasında barack obama kampanyası tarafından başarıyla uygulanmış.

  efendim bundan önceki seçimlerde abd'de yapılan oy verecek insanları genel kategorilere ayırmak, bu kategorilere uygun mesajlar hazırlayıp bu insanlara sunmak şeklindeymiş. mesela bir kategori "30'lu yaşlarda çocuklu ev kadını", önce kafada böyle bir kadın yaratıp, bu kadını bize oy vermeye nasıl ikna ederiz diye düşünüyorsunuz, sonra elinizdeki seçmen verilerinden bu modele uyduğunu düşündüğünüz kadınlara mektupla, e-mail'la, hatta evlerine gidip mesajı vermeye çalışıyorsunuz. hatta bu modele uyan insanların çok yaşadığı bölgelerde televizyon reklamlarını da buna göre ayarlıyorsunuz, buna targeting deniliyor.

  microtargeting ise facebook devrinde böyle modele ne ihtiyaç var diyerek, eldeki 100 milyon kadar seçmen hakkındaki veriyi inceleyip her bir seçmen için hangi problemlerin önemli olduğunu, ve bu seçmenin alışkanlıklarını belirleyen algoritmalara dayanıyor. gruplardan ziyade kişiye özel ikna mektupları bile hazırlıyormuş bu algoritmalar, seçmenin önemli bulacağını düşündüğü konulardan seçki yapmak suretiyle.
  abd'de kişisel bilgi güvenliği bir ilginç, oy vermek için kayıt yaptırınca orada verdiğiniz bilgileri seçime giren kampanyalar edinebiliyor, bir de bunun ötesinde facebook'ta barack obama'yı eklediyseniz adamlar sizin neleri like ettiğinize göre şahane bir model çıkartıyorlarmış.

  türkiyede uygulamak mümkün değil herhalde bunu, zaten partiler doğru düzgün bir seçmen modellemesi yapıyor mu, yoksa bize oy veren akıllı/dindar öbür partiye oy veren cahil/dinsiz modelini yeterli mi buluyorlar acaba? uzaktan sanki ikincisi gibi geliyor bana.
 • boş zamanlarımda da bu nanenin işlemesi için gereken (?) değişkenlerin nasıl belirlendiğini düşünüyorum.

  şu aşağıda salladıklarım gibi kategorileri kendileri düşünerek yani 'elle' mi çeşitliyorlar.
  yoksa herkesin internet hareketlerini alıp en saçma korelasyonları bile atlamadıkları bir sistemleri mi var.
  büyük ihtimal melez bir sistem olsa gerek.
  fakat ikinci dediğimse olay, mesajı sen ortaya at en görünür hale sok google ile filan anlaşıp, o zaten yolunu bulur mantığı da devreye girebilir.
  nasıl fark yaratılıyor yani.

  - *

  -sabaha kadar instagram, facebook stalklayan/ tweet atanlar/ alışveriş yapanlar (öğrenci ya da vakti olan tayfa)

  -sabah erkenden büyük ihtimalle serviste yukarıdakileri yapanlar (çalışan, zamanı pek bişeye vakit ayırmaya yetmeyen hafif siniri tepesinde tayfa)

  -yedi-yirmi pc oyunu oynayanlar (pek bişe yapmaya vakti olmamayı kendi seçmiş tayfa)

  -facebook'ta etkinlik interestleyen-attendingleyenler (gaz tayfa)

  vs vs. bundan çok daha kompleks olan milyon tane şey.

  hep iamwaldo yüzünden oldu bunlar bana.
 • aşağıda bağlam içerisinde kullanılmaya çalışacağım kavram.

  brexit döneminde, internet üzerinden yürütülen eu'dan ayrılık yanlısı 'leave' kampanyalarının, seçmenlerin profillerine özel olarak onlara sunulduğunu öne sürülmekte. bu profiller neye göre belirlenmektedir, bu işi planlayan şirketlerin ipleri kimlerin elindedir vs. şeklinde çok fazla soru işareti olduğu için bu süreçte -henüz tanımlanmamış- suçların işlenmiş olabileceğini öne süren, şimdilerle okları doğrulttuğu şirketler tarafından mahkemeye taşınan olan guardian makalesi okunasıdır.
 • targeting (hedefleme) olarak bilinen reklaminizi yapacaginiz urunun ozelliklerini, reklami ileteceginiz kitleye gore belirleme veya on plana cikarma olarak tanimlanabilecek reklamcilik teriminin, sosyal medyanin gelismesiyle beraber kisiye ozel sunulmasi durumu. sizin facebook hesabinizdan nasil biri olup nelerden hoslanacaginizi ogrenerek, urunun reklamini size o sekilde gostermek oluyor.

  sunulan urun deterjan oldu mu pek sikinti olmazken, sunulan urun oyunuzu vereceginiz ulke yoneticisi adayi olunca, hele ustune politika gibi vaatlerin tutmasi genelde beklenmeyen o nedenle ne siksaniz tutacak bir konu olunca, isler ileri derecede ciddilesiyor. ayni cambridge analytica orneginde oldugu gibi.