• daha önceki çökmesinde bist'teki tüm işlemleri bankaya geri taşımıştım.

ama abd borsalarındaki işlemler için buradan devam ediyordum. bugün artık pes ettim.

zaten işbankası, akbank gibi bankalar düşük komisyonla işlem yapmaya başladılar. kabul etmek gerekir ki bu komisyonları midas yüzünden düşürmek zorunda kaldılar.

dolandırıcı olduklarını hiç düşünmedim açıkçası ama bir gün çıkıp sistemimiz hacklendi paralarınız buhar oldu deyip ortadan kaybolsalar bunca zaman yaşadıkları erişim sıkıntıları üzerine pek şaşırmam.

işbankası 1 dolardan, akbank 0,75 dolardan başlıyor komisyon almaya, eskisi gibi 15 dolar minimum komisyon almıyorlar. bir bakın derim.
  • acilen gelir vergisi beyanı konusunda kullanıcıya yardımcı olması için bir özellik getirmesi gereken uygulama.

yabancı hisseleri alma fikri çok güzel, ben de böyle kanıp hemen parayı yatırdım ancak sonrasında buradan kazanılacak gelirin gelir vergisine tabi olduğunu öğrendiğimde "nerden bulaştım keşke hiç girmeseydim" dedim.

kendi sitelerinde birkaç örnekle anlatılmaya çalışılmış ancak çok karmaşık geldi bana (özellikle aynı stockdan farklı zaman ve birimlerde satın aldınız , ardından da yine farklı boyutlarda sattığınızda yapılması gereken hesap çok sıkıcı).

gerçi bu vergiler ödenmezse başınıza ne gelir hiç bir fikrim yok, irs gibi peşinize düşüleceğini sanmıyorum türkiye'de, hatta belki de bu uygulamayı kullanıp vergiyi düşünen tek kişi bile olabilirim.
  • '' kral midas bir gün dionysos’un bilge satirlerinden silenos’u ormanda yakalar.
    evrenin bilgisine sahip olduğunu düşündüğü silenos’tan paha biçilmez bir bilgi alma peşinde olan midas, ona insan için en iyi şeyin ne olduğunu sorar. silenos bir kahkaha patlatır ve ardından şöyle cevap verir:
    'insan için en iyisi hiç doğmamış olmak. ikinci en iyi şey ise hemen ölmek!'

bunun üzerine midas derin bir sessizliğe bürünür. midas’ın derinlere dalışından yararlanan silenos onun elinden kurtularak kaçar. hikâyedeki midas, basit bir biçimde insanı temsil etmektedir; midas’ın suskunluğu insanın ölüm karşısındaki çaresizliğini ifade eder. hikâye büyük bir paradoksu işaret etmesi bakımdan ve hatta doğrudan doğruya insanın varoluş problemine gönderme yaptığı için, trajiktir. midas, 'trajik bilgi' ile karşı karşıya kalır. kendisiyle dışsal bir bağlantısı olduğunu düşündüğü bir bilginin sahibi olmayı, dolayısıyla daha fazla varolmayı düşünürken, aradığı cevabın bizatihi kendisinde olduğunu, içkin bir problem halinde orada, kendisinde durduğunu görür. cevap, bir cevap olmasına cevaptır; ancak yine de hiçbir şey söylemez, ne bir bilgi verir ne de bir kapı açar. yalnızca derin bir yarık, dipsiz bir uçurum oluşur midas’ın önünde. (yunanlıların mitolojiyi kaos’tan başlatmaları tesadüf değil. kaos, grekçede ‘derin yarık, uçurum’ anlamına gelmektedir) ''

kaynak: oğuz arıcı, antik yunan tragedyasının metafiziği (cogito, sayı: 54, bahar 2008)
  • çok sık teknik sorunlar yaşayan aracı kurum. anlık işlem yapmak zorunda kaldığınızda yarı yolda bırakma ihtimali var.

edit: entry'i girdikten sonra bakımdayız diyerek sistemi komple kapattılar. piyasalar işleme açıkken bakım mı olur lan taşak mı geçiyorsunuz insanlarla
  • temettü gelirlerinde %20 stopaj uygulaması, midas'ın keyfine göre yapılmıyor. sadece 1 google aramasıyla, şu açıklamaya ulaşabilirsiniz:

"temettü işlemlerinden kazandığın gelirler için uygulanan %20 vergi oranı, amerika birleşik devletleri ve türkiye arasındaki ikili anlaşmalar sonucunda belirlenen bir orandır. bu vergi senin için midas tarafından ödenir ve net temettü tutarı hesabına yansıtılır. "

tanım: aracı kurum.
  • vergi yüzünden hesap açmayan, işlem yapmayanları gördükçe bir gülme tutuyor. beyana dayalı vergi he. bir de türkiye :) güzel ülkemin güzel insanları, sevgiyle selamlıyorum sizi, bu hayat sizi çok üzer.
  • reklamlarinda surekli “efendim su tarihte apple hissesi alsaydin soyle olurdu, tesla hissesi alsaydin boyle olurdu” seklinde beyanda bulunan araci.

ben memur cocuguyum, bize vurmaz oyle loto diye dusunerekten buraya koydugum paranin 90% ile index fonlarina parami koydum, ama kalan kucuk bir kismiyla da, zaten kisisel ilgi alanim olmasi sebebiyle uzun zamandir takip ettigim rocket lab hisselerini spac tamamlanmadan once 10 dolar gibi bir fiyata aldim sayelerinde. maksat zaten takip ediyorum, kalkislari canli vs izliyorum, biraz daha heyecan katsin olaya.

bugun itibariyle bir ayda yaklasik 50% deger kazanmis durumda, bende de doğal olarak “nooluyoruz la?” havasi olusmus durumda. isler yolunda giderse, neutron da electron kadar basarili olursa onunu kimse alamaz yeminle. hanima da danistim 10 yil boyunca dokunmayacagiz, nereye giderse artik burdan.

bize bu sansi verdigi icin allah razi olsun midas tan, belki biz de sayelerinde coluga cocuga hava atabiliriz *
  • yıl sonu geldiğinde sirketler mutabakat yapar, yani hesap bakiyeniz vesair ile ilgili mutabkmisiniz diye, degilseniz belgeli itirazinizi yaparsiniz, bizim ulkedeki kadar kendini boş yere onemseyip, komplo meraki olan var mıdır acaba?
  • yani ne diyebilirim ki, helal olsun be! türkiye'den çıkan şirketlerin böyle dünya çapında tanınmaya başlamaları, ulan nasdaq'ın bile ekranında tebrik etmesi... diyecek laf yok ya bundan sonra daha bir aşkla bu heriflerdeyim.
  • amerikan borsasında tutardan bağımsız sabit 1.5 dolar komisyon kesen uygulama. iskender 150 lira olmuşken 100 liralık apple hissesi almak da gerçekten vizyon işiymiş.

(bkz: bim'e 10 tl ile ortak olan adam)
hesabın var mı? giriş yap