şükela:  tümü | bugün
 • bugün ankara sınırları içerisinde bulunan gordion'da yaşamış pryg kral ailesi mensupları ile zenginler ve asiller için yapılmış ve sayıları 80'i bulan yığma mezarlar içerisinde en büyüğü olan tümülüs.efsanevi kral midas'a ait olduğu düşünülmekte(bkz: midasın kulakları eşek kulakları)

  midas tümülüsü, 300 m. lik çapı, 55 m.lik yüksekliği ile muhteşem bir görüntüye sahiptir.
 • dip dü$üren buluntuları ankara anadolu medeniyetleri müzesinde hayranlıkla görülebilen tümülüs.
 • dümdüz bir arazide birden yükseliveren ihtişamlı görüntüsüyle ve içine girdiğinizde mezar odasının duvarlarını oluşturan ağaçların kokusunu binlerce yıla rağmen hala duyabilmenizle dip düşüren bir yapı. mezar odasına ulaşabilmek için geçilen yaklaşık 50 metrelik koridor da insanda mısır piramitlerine giriyormuş hissi uyandırır. mezar odasında koca koca ağaçlar olması ve 50 km2 lik bir alanda hemen hemen hiç ağaç bulunmaması da düşündürücüdür. içindeki hazinelerin büyük kısmının anadolu medeniyetleri müzesine taşınması iç burkucudur. hemen karşısındaki müze de gezilmeli derim. müzenin yanındaki çaycıdan eşek sucuklu tost yenmeli ve riffle adındaki kahverengi köpek sevilmelidir.
 • midas’ın mezarın üstü taşlarla kapatılmış, bir höyük haline getirilmiştir. dağın tam ortasındaki yol, midas’ın mezarına gider. polatlı ve eskişehir arasında, 20 km uzaklıktaki antik gordion şehrinde bulunur. m.ö. 500lere rastlayan şamanist türk mezarlarının yapısına benzer özellikler taşımaktadır. odada midas’a ait eşyalar vardır.
 • ankara sınırları içinde yer alan gordion şehrinden kalma, binlerce yıllık ardıç ağaçlarından yapılmış, inanılmaz güzellikte ve bir o kadar da esrarengiz bir anıt mezar...
  bir frig başkenti olan gordion'da yer alan midas tümülüsü bölgede bulunan ve sayıları 80'den fazla olan tümülüslerin en büyüğüdür. çapı yaklaşık 300 metredir. büyük tümülüs olarak da adlandırılan midas tümülüsü'nde çam ve ardıç ağacından yapılmış bir mezar odası, kaba kireç taşı bloklarından 80 cm. kalınlığında bir duvarla çevrilidir. kuzey-güney doğrultusunda olan odanın iç ölçüleri; 5.15x6.20 m.'dir. duvarların tavan yüksekliği 3.25 m.'dir. bu yapının üzerine 4 m. yüksekliğinde taşlar yığılmış ve bol kil tabakası ile kaplanarak bir tepe oluşturulmuştur. mezar odasında bulunan iskelet 159 cm. boyunda ve 60 yaş üzerinde olduğu sanılan bir erkeğe aittir. mezar odasında bulunan ölü hediyelerinin zenginliğne bakılarak bu tümülüs'ün efsanevi frig kralı midas'a ait olduğu sanılmıştır. ancak daha sonra yapılan araştırmalarda bu tümülüs'ün m.ö. 7. yy başlarında gerçekleşen kimmer istilasından sonra yapılamayacağı ve midas'tan önce tahtta bulunan bir krala ait olabileceği fikri ağırlık kazanmıştır.
 • polatlı'dan yassıhöyük yönünde yirmi dakika uzaklıkta küçük bir dağ gibi yükseliyor, frig kralı midas ile anılsa da esasen babası gordias'a ait olduğu düşünülmekte mezar alanının. m.ö 8. yüzyıla tarihlenen yapı 53 metrelik yüksekliğiyle anadolu'daki en büyük ikinci tümülüs olmanın hakkını tüm ihtişamıyla veriyor. altmışlı yıllarda ilk defa kazılan tümülüsten çıkarılmış eserlerin bir kısmı hemen yanındaki gordion müzesinde sergilenirken bir kısmıysa ankara'daki anadolu medeniyetleri müzesinde ziyaretçilerini bekliyorlar. kazılması ve eserlerinin ortaya çıkarılması frig efsanelerini aratmayan insan yapımı bu küçük dağa bakarken aslında askerleriyle gordion'a gelmiş iskender ve sonrasında galatlar'la aynı manzaraya bakıyoruz. binlerce yıldır anadolu'da hiçliğin ortasında zamana ve doğaya direniyor midas tümülüsü.
 • frig krallığı'nın siyasi başkenti gordion'da bulunan ve kral midas'a ait olduğu sanılan tümülüsün babası gordios'a ait olduğu ortaya çıktı.
  pennsylvania üniversitesi gordion projesi direktör yardımcısı dr. ayşe gürsan salzmann, mezarın milattan önce 740'lı yıllara rastladığını ve midas'ın mezarı olmadığının ortaya çıktığını söyledi.
  salzmann, "midas'ın devrinden 100 yıl evvel yapılmış olduğunu tarihlemeyle öğrendik. ama herkes midas'ın tümülüsü diye bildiği için öyle devam ettiriyoruz. başka bir kralın tümülüsü. buradaki mezar midas'ın babası gordios'a ait olabilir. veya başka bir krala ait olabilir. ama bildiğiniz gibi çevrede yüzün üzerinde tümülüs var ve bu tümülüslerde kralın mahiyetine ait kişilerin yani elit personelin mezarlarıdır. fakat bu mezarlar sadece frig devrine ait değil aynı zamanda da helenistik, ondan sonrada çok daha sonra da milattan önce 5'inci, 4'üncü yüzyıllardaki krallara veyahut ta kral mahiyetindeki kişilere ait olabilir. yani düşünün ki aşağı yukarı 4 yüzyıl kadar süren bir tümülüs kültürü var burada ayrıca." diye konuştu.

  kaynak
 • trt belgesel'den 3 dk'lik kisa bi video: https://www.youtube.com/watch?v=hijlmscxels
hesabın var mı? giriş yap