şükela:  tümü | bugün
162 entry daha
 • öncelikle oyunu ve senaryoyu kısa bir şekilde özetleyelim. sonra öznel yorumlarıma geçeceğim.

  --- spoiler ---

  kahramanımız talion, yüzük kardeşliği'ndeki aragorn gibi bir kolcudur. kolcular, orta dünyada orcların güç kazanıp sayılarını arttırmalarını engelleyen orta dünyayı kollayan insanlardır. bir gün sauron'un yakın hizmetkarları tarafından köşeye sıkıştırılır ve ailesi katledilir. en sonda da talion katledilir ama kara el bu ölümü büyü ile lanetler. eski çağlarda yaşayan elf lordu celebrimbor'un hayaleti ile talion bağlanır. talion, celebrimbor olduğu sürece hayatta kalacaktır.

  talion ölüp ailesine kavuşmak ister. celebrimbor ise bu laneti kaldırmanın tek yolunun sauronun hizmetkarı kara el'i bulmak olduğunu söyler. macera böyle başlar. önce orcların savaşbeylerini öldürüp çekiç ile karşılaşırsınız. çekiç bu ailenizi öldüren 3 kişilik tayfadan 1 tanesi. bu boss fighttan sonra oyunda yeni bir harita açılır. bu bölgede de 3 kişilik tayfanın ikinci üyesi kule ile kapışmak için bu sefer savaşbeylerini etkiniz altına alıp sizin için savaşmasını sağlarsınız. kule'yi de geçtikten sonra oyunun final bossu kara el'e ulaşırsınız. kara el'i yenince oyun biter. her şey bittikten sonra talion ölüp huzur bulamayacağını sauron'u durdurması gerektiğini düşünür ve celebrimbor ile kendi güç yüzüğünü yapmaya karar verir. buradan sonrası ikinci oyun olan shadow of war'a bağlanıyor.

  --- spoiler ---

  oyun ne kadar ben orta dünya oyunuyum dese de bir orta dünya hastası olan beni ikna edemiyor. bu konuda sınıfta kalmış bence. lakin oyun batman, assassin creed gibi oyunlardan aşina olduğumuz sistemi alıp bir üst seviyeye taşıyor. nemesis sistemi vesaire tamamen özgün ve oynaması epey zevkli. orc diyalogları epey zengin doldurulmuş. bu shadow of war'da daha da ileri taşınacak. bu konuda çok zengin. üşenilmiş bir oyun değil. içeriği sağlam. lakin shadow of mordor'un senaryosu pek iyi denemez. orta dünya ruhunu yansıtabilseler yer yerinden oynardı ama bu oyun batman, ac gibi oyunlara orta dünya giysisi giydirilip, mekanikleri geliştirilmiş hali. müzikleri pek iyi değil, üzerinde durulmamış. grafikleri güzel ama bence daha iyi olmalıydı. bazı kısımlar çok iyi yapılmış ama bazı kısımlar dandik duruyor. ilginç grafikleri var. optimizasyon güzel.

  oyunu bitirdim ve kesinlikle favori oyunlarım arasına girdi. ama ne senaryo ne de ismi itibariyle orta dünya iddiası buruk bir tat bıraktı. mesela bir başka favori oyunum olan arkham knight ile kıyaslayayım. arkham knight çok daha kaliteli ve batman filmleri kadar sağlam senaryo ve sanat işçiliği var. güzel bulmacalar da var. ama gelgelelim çoğu combat durumu angarya gibi. işte bu kısımda shadow of mordor parlıyor. bulmaca yok. senaryo tırt. kalite hissiyatı, orta dünya sadakati yok ama pür combat zevki sunuyor. onlarca uruk'u farklı şekillerde biçiyorsunuz.

  şunu da ekleyeyim celebrimbor tasviri, seslendirmesi vesaire 10 üzerinden 10. çok iyi resmedilmiş. oyunun bütün seslendirme kısmı çok başarılı zaten. yine de bu oyuna farklı bir gözle bakmak lazım. orta dünya tecrübesi için battle for middle earth serisinden yeni oyun beklememiz gerek. zira o seri gerçek orta dünya ruhunu taşıyordu.
14 entry daha