şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu yılın modası. artık tabiplerimizin yeni tanılar koyma konusundaki özgün keşiflerinden biri. ilk defa servis aracında duymanın ve şaşırmamın ardından eve geldiğimde arayan bir yakınım kendisine mide gribi teşhisi konduğunu söyledi. insan haliyle n'oluyor diyor tabii, zaman tünelinde miyim? film şeridi olayı mıdır nedir? saniyede 250 kare çok hızlı değil mi?
  • annemin, kızarkadaşımın ve benim aynı anda geçirmekte olduğumuz hastalık... berbat bir şey, şu an zor açtım bilgisayarı canım sıkılmasın diye de yazayım dedim sonra. normal grip gibi boğazlarınız falan ağrımaz. mideniz acayip bulanır ve en gıcık şeyler ise her yediğinizi içtiğinizi, yiyip içmeseniz bile mide asidinizi kusmanızdır. böyle kahverengili sarılı falan öğeah. bir de ishal olacaksınız. ayrıca devamlı geğireceksiniz falan. her tarafınız gaz dolacak. 2 güne falan geçiyor sanırım. geçmiş olsun.
  • son 1-2 yılın modası hastalık. aslında tam olarak mide değil de bir bağırsak rahatsızlığıymış. belirtileri kusma, mide bulantısı, halsizlik, uzun süren ishal ve ateştir.
  • lanet hastalık, bana 2 yaşından azıcık küçük kuzenimden bulaştı. bende gecenin köründe kusmayla başladı, yakınlarda acil olsa gidecektim öyle berbat öyle lanet. sonra ertesi gün doktora gittim zehirlendim heralde diye, adam al bi talcid çiğre mide bulantın geçecek dedi. inanmamıştım ama geçti. sonra grip ilacı falan.

kusmak berbat bütün gırtlağın falan yanıyor, ishal berbat karın ağrısı falan yok ama her an sıçabilirim gerginliği var. ateşim çıkıyor ara ara azıcık. ama bunların hepsi tolore edilebilir şeyler. o halsizlik hariç o ibne bütün kaslarının ağrımasına yataktan kalkamamana falan sebep oluyor. yoksa sık tuvalete giderek normal hayatını idame ettirebilirsin. o halsizlik olmasaydı.

şimdi grip ilacı kullanıyorum bir tane gripamol diye, iki güne geçicekmiş ama hiç inanamıyorum zira kolum kalkmıyor.

bunları niye mi yazıyorum yakalanacaklar seyrini bilsin falan. iki güne edit gelecek.

edit.evet geçiyormuş.
  • yine salgini basladi arkadaslar aman dikkat. 1000lik bir c vitamini sandoz (gunde 1 adet) da direncinizi arttiriyor(yarim saat kadar midenizde tutabilirseniz tabi)
  • hayatımda en çok korktuğum, gece oturup beni ağlatan şey oldu bu mide gribi.
    dün gece saat 4 gibi heralde ateşim çıktı ki sacmasapan bir kovalamaca rüyası gördükten sonra inleyerek uyandım. aman yarabbi nasıl bir mide bulantısı sanki biri midemin içinde dönme dolaba biniyor. hani böyle aç karnına ilaç içersiniz de bir müddet mideniz bulanır ya işte ben yaklaşık 8-9 saattir o şekildeyim. sinirden ağlayacağım neredeyse çünkü hem aşırı kakam var gibi hissediyorum hem de ağzımi açsam anında kusacakmisim gibi. kendi imkanlarimla nurofen iciyorum 1 adet mandalina yiyebildim su içmeye çalışıyorum başka da hiçbir şey yenmiyor.
    annem ve eşimle aynı anda yakalandık bu illete, mide bulantısı için metpamid isimli ilacı tavsiye ediyorlar. geçmezse acil servise.
    herkese geçmiş olsun.
  • 4 gündür bana hayatı zindan eden grip türü.

her sey pazartesi gecesi garip garip rüyalar görmemle basladı. enfeksiyon yayıldı sanırım. salı sabah erkenden kalktım, mülakata gidecegim icin takım elbisemi giyip bir seyler yiyim dedim. acayip bir mide bulantısı basladı. heyecandandır herhalde dedim ama yok arkadas gittikce artıyor. ne var ne yok cıkardım ayıptır söylemesi. kendi kusmugumda bogulacaktım neredeyse. mülakatı iptal ettim. babamı aradım gelip beni hastaneye götürsünler diye. mide o kadar hassas ki babam soru soruyor kusuyorum. babam eve geliyor kusuyorum. acile zor gittik. acile giriyorum kusuyorum. serum verdiler 2 tane. mala bagladim iyice. bos mideyle kusmak da berbat. zaten kusmayı hic sevmem. eve gelip 6-7 kere daha kustum uyku arasında. salı günü öyle gecti. hicbir sey yiyemedim mide bulantısından.

carsamba gunu. doktorun vermis oldugu (bkz: duolans) ve (bkz: ciprasid) 'e basladim. mide bulantim biraz gecti. hic kusmadim. ishal basladi bu sefer de. 1-2 parca bir sey yiyebildim.

persembe ve cuma ( bugun) de biraz daha iyiyim. ates, halsizlik, eklem agrıları, bas agrısı/dönmesi var.

berbat bir enfeksiyon. altlı üstlü cıkarıyorsunuz. sakaya gelmez. derhal bir acile gidin. serum yiyin. ardından doktor kontrolünde antibiyotik tedavisine baslayın.

mideniz icin yagsız ve tuzlu seyler yiyin. tarcınlı cay, elma midenizi temizler, iyidir.

ilk gün cok su icmeyin. cok susayacaksınız biliyorum. ama her ictikten sonra kusacaksınız. 2.gün de yudum yudum icin.

hastalık 10 gün sürüyormus. en siddetli dönemi ilk 5 günmüs. neyse ki yarın son siddetli gün. saglıklı günler yakın, mesaleleri yakın.

(bkz: ciprasid) de cok pis bir antibiyotik. öyle böyle bir kafası yok.

simdiden bu illete yakalanan ve bu postu bir yerlerde okuyan herkese acil sifalar dilerim.
  • buradaki dangalaklardan tavsiye almayın. gidin doktora muayene olup tedavi olun.
    hele bazı andavallara uyup susuz kalmayın. ilk günden itibaren en önemli yapmanız gereken şey -ne kadar çıkarırsanız çıkarın- bolca su içmektir.
  • (bkz: norovirus)
    (bkz: noro virüsü)
  • yurtdisindayken bir kez basima gelmis evlerden uzak grip. evde kalanlar olarak hepimiz arka arkaya yakalandik. 3 gun kusarak, hicbir sey yemeden yasamak korkunc bir deneyimdi. en son kusarken agliyordum. allah dusmanima bile vermesin.

oradaki doktor bana sut ve sut urunleri diyeti ve advil yazmisti. salginmis zaten. ayrica toparlanmak icin 1 lt portakal suyu ile 1 lt suyu karistirip icmemi soylemisti. sahiden iyi geldi.