• buradaki dangalaklardan tavsiye almayın. gidin doktora muayene olup tedavi olun.
    hele bazı andavallara uyup susuz kalmayın. ilk günden itibaren en önemli yapmanız gereken şey -ne kadar çıkarırsanız çıkarın- bolca su içmektir.
  • 4 gündür bana hayatı zindan eden grip türü.

her sey pazartesi gecesi garip garip rüyalar görmemle basladı. enfeksiyon yayıldı sanırım. salı sabah erkenden kalktım, mülakata gidecegim icin takım elbisemi giyip bir seyler yiyim dedim. acayip bir mide bulantısı basladı. heyecandandır herhalde dedim ama yok arkadas gittikce artıyor. ne var ne yok cıkardım ayıptır söylemesi. kendi kusmugumda bogulacaktım neredeyse. mülakatı iptal ettim. babamı aradım gelip beni hastaneye götürsünler diye. mide o kadar hassas ki babam soru soruyor kusuyorum. babam eve geliyor kusuyorum. acile zor gittik. acile giriyorum kusuyorum. serum verdiler 2 tane. mala bagladim iyice. bos mideyle kusmak da berbat. zaten kusmayı hic sevmem. eve gelip 6-7 kere daha kustum uyku arasında. salı günü öyle gecti. hicbir sey yiyemedim mide bulantısından.

carsamba gunu. doktorun vermis oldugu (bkz: duolans) ve (bkz: ciprasid) 'e basladim. mide bulantim biraz gecti. hic kusmadim. ishal basladi bu sefer de. 1-2 parca bir sey yiyebildim.

persembe ve cuma ( bugun) de biraz daha iyiyim. ates, halsizlik, eklem agrıları, bas agrısı/dönmesi var.

berbat bir enfeksiyon. altlı üstlü cıkarıyorsunuz. sakaya gelmez. derhal bir acile gidin. serum yiyin. ardından doktor kontrolünde antibiyotik tedavisine baslayın.

mideniz icin yagsız ve tuzlu seyler yiyin. tarcınlı cay, elma midenizi temizler, iyidir.

ilk gün cok su icmeyin. cok susayacaksınız biliyorum. ama her ictikten sonra kusacaksınız. 2.gün de yudum yudum icin.

hastalık 10 gün sürüyormus. en siddetli dönemi ilk 5 günmüs. neyse ki yarın son siddetli gün. saglıklı günler yakın, mesaleleri yakın.

(bkz: ciprasid) de cok pis bir antibiyotik. öyle böyle bir kafası yok.

simdiden bu illete yakalanan ve bu postu bir yerlerde okuyan herkese acil sifalar dilerim.
  • lanet hastalık, bana 2 yaşından azıcık küçük kuzenimden bulaştı. bende gecenin köründe kusmayla başladı, yakınlarda acil olsa gidecektim öyle berbat öyle lanet. sonra ertesi gün doktora gittim zehirlendim heralde diye, adam al bi talcid çiğre mide bulantın geçecek dedi. inanmamıştım ama geçti. sonra grip ilacı falan.

kusmak berbat bütün gırtlağın falan yanıyor, ishal berbat karın ağrısı falan yok ama her an sıçabilirim gerginliği var. ateşim çıkıyor ara ara azıcık. ama bunların hepsi tolore edilebilir şeyler. o halsizlik hariç o ibne bütün kaslarının ağrımasına yataktan kalkamamana falan sebep oluyor. yoksa sık tuvalete giderek normal hayatını idame ettirebilirsin. o halsizlik olmasaydı.

şimdi grip ilacı kullanıyorum bir tane gripamol diye, iki güne geçicekmiş ama hiç inanamıyorum zira kolum kalkmıyor.

bunları niye mi yazıyorum yakalanacaklar seyrini bilsin falan. iki güne edit gelecek.

edit.evet geçiyormuş.
  • bu grip değil, grip yanında çok hafif kalıyor, bu virüs, bu bildiğin mikrop bildiğin ilaç sektörü tuzağı! bende kusma yapmadı ancak o gaz nedir arkadaş o g.tten işeme durumu nedir??? öyle 2 günde geçecek bir durum değil bu.. 10 gün süreni duydum. asla hafife almayın. kas agrısı, titreme, mide bulantısı, mide spazmı, gaz ve hafif ateş hissettiğiniz an doktora gidin, benim gibi geçer sanmayın, hemen bir serum ve antibiyotiğe başlayın. çevrenize bulaştırmamak adına hijyene çok önem verin, ellerinizi daima yıkayın, bol bol su, muz, haşlanmış patates ve limonlu çiğ kahve tüketin ki hastalık süresi yarıya insin. nane limon mideyi rahatlatıyor. tarçın çayı önerebilirim. asla yağlı yemeyin, asla et, tavuk ve balık tüketmeyin. flagly ve ercefuryl ‘i bu önerdiklerimle birlikte kullanırsanız maksimum 3-4 günde toparlarsınız.
  • doğru dürüst yıkanmayan meyve, sebzelerden ve pis sulardan özellikle köy, yayla gibi yerlerde dinamoyla çekilen sulardan ve musluklardaki sulardan bulaşabilen insanı öldürmeyip süründüren hastalık. insan vücudunun kalbinin kalp olmadığını, asıl midesinin kalp olduğunu anlar. öyle boktandır ki alınan ağrı kesiciler, bulantı durdurucular pek işe yaramaz içmesi de ayrı dert zaten. yapılabilecek en iyi şey hastalığa sahip olunduğunun anlandığı an direkt karına bi sıcak su torbası ve doğruca hastane. ilk gün gidilmedikçe çok etki etmez ama evde sürünmekten iyidir. nasıl anlayabiliriz derseniz de birdenbire ağır karın ağrısı, mide bulantısı, baş ağrısı, çürük yumurta kokulu geğirmek ve pırt yapmak, yürümeye bile halin olmaması, parmak uçlarına kadar ağrı. bunlara sahipseniz, geçmiş olsun mide gribiniz var.
  • suyu bile sindirmenizi engelleyen kabir azabı hastalık.

her şey 3 gün önce kuzene gitmemle başladı. sanırım orada üşüttüm. saba eve geldiğimde halsizdim. akşama kadar bir şey yiyemedim. akşam sofra kurulduğunda 1 kaşık mercimek yedim ve bam!! kustunuz. sonraki güne kadar her yediğimi kusuyorum ve konstipeyim.

ikinci gün karnımda gaz sıkışması oldu. akşamı acile zor attım kendimi. koduğum hastanesinin triyaj bölümü ne sike yarıyor bilmiyorum ama grip olan gelmiş acile. beklediğim her saniye acı ve ızdırap çekiyorum. neyse film istediler bir idrar tahlili. karnımdan öyle bir baskı var ki çok çok az işeyebildim. o ara sitem gitmiş bekle allah bekle. üstüne tahlil sonuçlarını bekle. ölüyorum lan! neyse sonra bir lavman hop düzeldim. düzeldim dediğime bakmayın.

üçüncü gün ishal oldum. kusuyorum. sıvı alımımı arttırmaya çalışıyorum ama suyu bile kusuyorum. ilaç verdiler kusuyorum. bir bok yemiyorum ama o bok nereden çıkıyor bilmiyorum. halsizim. kendimi tekrardan acilde buldum. zaten sıra beklemek ızdırap. bir de şu hastane sistemini övüyorlar amk. özele attım kendimi. yine sokuğun biri ilaç yazdı. abi içemiyorum anlasana işte. nasıl anlatayım? akşam uyanıyorum banyoya koşup kusuyorum. sabah uyanıyorum kusuyorum. en son tanıdığımız bir gastrocuyu aradık. iki antibiyotik yazdı. ama yine kustum. götümde ve ağzımda vana var sanki.

dördüncü günün şafağında yine acilde buldum kendimi. bu sefer ateşim var. adam bir iğne yaptı kusmam durdu. kaç gündür tek istediğim bu lan. yani diğerleri bu kadar mı bir boktan anlamaz? neyse ilk yemek ilk heyecan. yemek yiyorum ne kadar da sevinçliyim ha? ama sevincim çok sürmedi. ateşim tekrar çıktı ve ben artık canım alınsın da kurtulayım derdindeyim. bunu da atlattım şükür.

hala dördüncü gündeyim ve insana benzediğim tek gün bu. bu hastalık falan değil. dünyadaki cehennem.

edit: bence bimde satılan çiğ köfte yüzünden oldu.
  • aga bu nedir? allah,kitap aşkına!! kabir azabı mı? işkence mi? 2 gündür kendime gelemiyorum. psikiyatrik hastalık gibi birine anlatmazsam geçmeyecek gibi hissediyorum. kusmaktan abartmıyorum 2 günde 2 kilo vermişimdir. karnımdaki gazın ağrısı mahvediyor beni. her şey midemi bulandırıyor,kusuyorum! okulda çocuklardan geçtiğine eminim. çok pisler ve enfeksiyon kapmamak elde değil! doktora gitmedim,direniyorum. yarına düzelmezse gidicem artık! anlatılanlar hikaye! okuyarak anlayamazsınız,yaşamanız lazım! ishale hiç girmiyorum bile! son olarak bu sene kar yağmazsa yarrayering! ben size söyleyeyim.
  • annemin, kızarkadaşımın ve benim aynı anda geçirmekte olduğumuz hastalık... berbat bir şey, şu an zor açtım bilgisayarı canım sıkılmasın diye de yazayım dedim sonra. normal grip gibi boğazlarınız falan ağrımaz. mideniz acayip bulanır ve en gıcık şeyler ise her yediğinizi içtiğinizi, yiyip içmeseniz bile mide asidinizi kusmanızdır. böyle kahverengili sarılı falan öğeah. bir de ishal olacaksınız. ayrıca devamlı geğireceksiniz falan. her tarafınız gaz dolacak. 2 güne falan geçiyor sanırım. geçmiş olsun.
  • son 1-2 yılın modası hastalık. aslında tam olarak mide değil de bir bağırsak rahatsızlığıymış. belirtileri kusma, mide bulantısı, halsizlik, uzun süren ishal ve ateştir.
  • milleti bugünlerde süründüren hastalık
hesabın var mı? giriş yap