şükela:  tümü | bugün
  • mide kanseri sinsidir.. mide, içi boş organ olduğu için tümör * belli bir büyüklüğe gelmeden herhangi bir belirti vermez.. şikayetler ortaya çıktığında ise tümör oldukça büyümüş ve hastalığın ileri evresine gelinmiştir.. teşhis edildiğinde yapılacak müdahaleler oldukça sınırlıdır..

hatta, ameliyat esnasında karın* açılınca (bkz: laparotomi) hiçbir şey yapılamadan karnın tekrar kapatıldığı vakaların çok olduğu söylenir..
  • mide kanseri'nin kesin teşhisi * endoskopi ve o esnada yapılan biyopsi ile konur..
  • genetik oldugunu ogrendigimde bi taraflarimin tutustugu hastalik
  • --katlanamayan okumasın--

karnı balon gibi şişiren, teşhis edildikten sonra en fazla 20-30 gün yaşanan, hastayı yiyeceklerden, içeceklerden, kullanılan tabaktan bardaktan bile tiksindiren, dayanılmaz acıları çekmeden hızlıca ölenlerin şanslı sayıldığı, lanet bir sinsi hastalık.
    zira teşhis edildiğinde çoğunlukla fazlaca ilerlemiş oluyor ve çaresizce elli çeşit ilaca güvenip eli kolu bağlı beklemek kalıyor insana...

z.ö.g.e.: yani yıllar önce girdim şu entry'yi. çok yakın birisini kaybettim şu hastalıktan ötürü. aynen yaşadıklarımızı yazdım. evet teşhis edildiğinde çok az zamanı kalmıştı, doktorların dediğine göre, mide, pankreas gibi boş organlardaki habis urlar uzun süre belirgin belirtiler göstermediğinden, hasta da pek mıymıntı değilse, geç teşhis edilebiliyormuş. evet sinsi bir hastalık, evet morfinlerin para etmediği, adamı inleye inleye kaçınılmaz sonra süren o dayanılmaz acıları yaşamadan mümkün olduğunca az çile ile hayatının sonlanabilmesi bir şanstı bu yakınımın. karnı balondan da öte şişti. kaç kere suyunu çekmek zorunda kaldılar. aldığımız onca ağrı kesici, morfinler elimizde kaldı, kullanamadan son nefesini verdi bu sevdiğimiz insan. evet bu entryde yazdığım herşeyi yaşadık biz. hayır anlamıyorum, neden zamanın ötesi... ne küfrediyorsunuz bir kere! manyak mısınız kardeşim!

elbette burayı kanser hastaları da okuyordur, kanser hastaları veya kanser hastası yakını olanlar sırf burayı değil internette bulduğu her kaynağı okuyordur. ben sevdiğini kaybetmenin acısı ne demek bilmiyor muyum? bu başlığın altına gelip "bişi olmaz, öpelim geçer" mi diyeyim? mide kanseri asparagas. gazdır gaz mı diyeyim? hayatta en nefret ettiğim şeydir, acı gerçeklere toz pembe yalanlar uydurmak. iyimser olmak başka, yalancı olmak başka. yeneceğimize inanırsak vız gelir tırıs gidermiş. hadi ya! iyi, yeterince inanırsanız şirinleri de görebilirsiniz. biz inanamamışız ki canımızı ciğerimizi kaybetmişiz yana yana.

her kanser hastası ölür demiyorum. ama ölmez de demiyorum. benim sevdiğim insan öldü diyorum. ve neden öldüğünü anlatıyorum.
    bazı safhaların çaresi yok. göğüs kanserini atlattı annem, ama en yakın arkadaşımın annesi atlatamadı mesela. belki benim de sonum bir kanser türünden olacak. katlanamayan okumasın. al bak entry'nin başına katlanamayan okumasın diye bir de uyarı geçtim şimdi. zamanın ötesine gönderebilirsiniz. ha bu arada: noel baba diye bir şey yok.
  • tanı konulduktan sonra 20-30 günden çok daha fazla yaşanabilen hastalık
  • kesin tanısı endoskopi ve biyopsi ile konmakla beraber evre 4 mide kanserine indigo carmen boyası ile boyanmadıktan sonra tanı konma şansı çok çok azdır. bu yüzden boya yapılmadan asla endoskopiye girilmemesi tavsiye edilir.
  • teşhis edildikten 4 ay sonra annemi benden ayıran, 4. evreye kadar hiçbir belirti göstermemesiyle erken teşhis şansının çok zor olduğu, hastayı tümörlerden çok açlık ve susuzluğun öldürdüğü lanet olası hastalık..
  • kan grubu a olanlarin bu hastaliga yakalanma riski daha yuksektir.

kimchi ve cesitli tursu turevi bol tuzlu, nitratli yemeklerin severek yenildigi japonya ve kore'de bu hastalik daha sik gorulur.

vakalarin %90'indan fazlasi 55 yasini gecmis insanlarda gorulur. hastalarin ortalama %80'i teshisin konulmasindan sonraki bes sene icinde hayatini kaybeder - yeni tedavi yontemlerinin bu rakami asagi cekmesi bekleniyor.
  • bir dönem akciğer kanserinden sonra nadiren görülen 2. kanser türüydü. ama beslenme alışkanlıkları değiştikçe birinci sıraya yükselmesi beklenen en sinsi kanser türlerinden biri.