şükela:  tümü | bugün
  • yemek yediğiniz her türlü restoran ve yediğiniz yemekler hakkındaki yorumlarınızı yemeklerin fotoğraflarıyla birlikte paylaşıp ortamda takılabileceğiniz ve "nerede ne yenir"'e yahut "şuraya yemeğe gidilir mi"'ye dair fikir edinebileceğiniz bir facebook grubu.
  • daha çok gaziantep lobisi olan oluşumdur...

günde 1 defa iran kültürünü övmeden duramayan enteller gibi gaziantep günde en az bir defa övülür...

tamam ben de seviyorum gaziantep'i, ki toplamda 18-19 saat kalmışımdır o sürede 2 kilo aldırmıştır bana, ama her gün de oraya övgü olmaz...
  • ismini antep lobisi olarak değiştirmesi şart olan oluşum. ya da moderasyon buna bir dur demeli artık. istemiyoruz kardeşim her allahın günü üçer beşer sadece antepte bulabileceğimiz yemekleri görmek. soğuttular beni antepten, iki gram gidesim vardı o da kalmadı. ve bunu yapanlar da gene antepliler. tebrikler valla.
  • bence oluşuma katılanların çoğu gerçekten ağız, gırtlak, mide, bağırsak ve götlerine düşkün insanlar. o yüzden, çok abartı absürdlükte olmadıkça bir çok paylaşımı beğenmedikleri zaman hoş görü ile karşılıyor ya da görmezden gelebiliyorlar. eğer beğenir ya da akıllarına soru işaretleri düşer ise yorum, soru bazen de tatlı tuzlu laf sokarak cevaplarını alıyorlar. en kötü bokunu çıkaran olursa engelliyorsunuz olay bitiyor. facebook grupları içerisinde bugüne kadar gördüğüm en güzel en lezzetli yer. her gün imkanım olmasa da güzel yemek yemeyi çok seven birisi olarak bu oluşumun her türlü yanındayım.
  • cok severek takip ettigim; lakin turkiye'de yasamadigim icin cogu yemege bakip ic gecirmek zorunda kaldigim olusum.
  • genel olarak bilmeden atıp tutanlarla dolu bir facebook grubu.

arada doğru bilgi verenler mevcut olsa da, halihazırda o konuda bilgili olmayan birinin doğrularla yanlışları ayırmasının bir yolu yok ne yazık ki, bu yüzden yazılanları fazla ciddiye almamanızı öneririm.

örnek vereyim: bilgili olmadığım pek çok konuda kendinden emin bir şekilde "bilgi veren" insanların dediklerini "kaynak vermemiş ama götünden sallamıyordur herhalde" diyerekten dikkate alıyordum, ta ki bilgili olduğum bir konuda* da benzer insanların tamamen dayanaksız ve yanlış bilgileri aynı kendinden emin tavırla ortalığa saçtığını görene kadar.

kısaca, ağzı olan konuşuyor. aman diyeyim.
  • gittikçe boka sarmaya başlayan, kalitesini bozan grup.

son zamanlarda "ya sanırım herkes bana yazıyor lütfen mesaj atmayı bırakır mısınız .s.s.s" diye ortalığı yıkan kadınlar dikkat çekmeye başladı. adam basit bir şey diyor, kadın ss alıp "bana merhaba dedi" diyerek adamı ifşa ediyor. hani direkt bir taciz olsa et tamam da, sana merhaba minvalinde bir şey söyleyeni de konuşmak istemiyorsan engelle yani.

altında da onlarca meriç, bence de şengül hanım haklı, evet evet bence de asmalıyız bu hanzoyu diyerek veriyorlar gazı. aslında mesaj atandan daha fazla yürüyor bu adamlar ama açık bir şekilde like'layıp, yorumdan "evet nurbanu hanım çok çok haklısınız, bakın az önce de like'lamıştım zaten" dediği için hoşlarına gidiyor. of, tam türk kızı.

lan iki tane like almak için dandik yemeklerinizi koyduğunuz facebook grubunda drama yapmayın bari ya. bir tarafta sous vide ile steak yapmış adamın paylaşımı, diğer yanda ekmek arası peynir yaptım bana merhaba dedi!!!11!1!!1birrrr şeklinde ortalık yıkan türk kızı.

yorumlara bakınca da zaten sürekli sağa sola çemkiren iki üç tip var, hemen seçiyorsunuz. böyle grupların yabancı versiyonları o bakımdan daha iyi. no more türk kızı, leave group. ty.

edit: lol yine oldu aynı olay. yine kezonun teki beni taciz ediyorlar diye ortalığı birbirine katmış. şu tarz kezolardan grubu temizlemeleri lazım.
  • cahil kaynayan bir topluluk.
  • bastirilmis cinsellik, kiskirtilmis erkeklik nedeniyle yemek harici toplumsal sorunlarimiza odaklanmak zorunda kalmis topluluktur.

en son, kendisine ozelden gelen gereksiz derece samimi, genel olarak uygunsuz mesaji paylasan bir kadina tacizciden daha sert davranildi. kimi (kadin ve erkek) lobiciler 'taciz' mesajini yeterince uygunsuz bulmadilar. herhalde cocuklarin hergun tecavuz edildigi, yargilananlarin da elini kolunu sallayarak dolastigi bir toplumda, dille taciz, ozellikle de direkt cinsel referans icermiyorsa, yeterince onemli sayilmiyor. sikayet edeni tacizciden fena yargiliyoruz, boyle adil insanlariz. turk yargisi tam bir marka.

bu mesaji paylasan kisiye 'bunu adminle paylasin, bu kisi engellensin' demek yerine ilgi manyagi kadin (boyle de bir basligimiz var ya sozlukte, aman sabahlar olmasin) muamelesi yapildi. bunu yapanlarin da yarisi kadin. stockholm sendromu sanirim. hani 'ben hergun daha feci taciz ediliyorum, sana laf dusmez' anlaminda. aferin yurdum kadinlari.

bu arada, bu mesaji paylasan kadini elestirenlerden biri de bana arkadaslik teklif etmis facebook'tan. guldum. tabi ki tacizciyi kollayacak. oysa ben ikinci kere dusunmeden sildim teklifi. onunla uzecek degilim kendimi. (gerci istersem uzulurum, kendi bilecegim sey. hadi arkadaslik teklifi taciz degil, tanimadigim, iki kelime laf etmedigim, bir tane ortak arkadasim olmayan adamla ne diye arkadas olayim ki durduk yerde? ne geciyor kafalarindan? bir profil resmine hallenme oluyorsa bilelim). ama bu kadin uzulmus belli ki, cunku ona gelen mesaj itici, gonderen kisi de babasi yasinda bir adam. yani, hadi arkadas olalim diye gunde 100 profil resmine mesaj gonderen bir ergen degil. arkadas olamazlar, akraba cikarlar en fazla. adam laflar hazirlamis, sana yemek gondereyim, adresini ver, kiyamam sana falan diyor kiza, istahli istahli.

e bunda bozulacak ne var? 90li yillarda genc kizlar sokakta yuruyemezdi. eli uckurunda pis pis herifler gelip arkadaslik teklif ederlerdi 'maraba arkadas olabulurmuyuz?' diye. 'hayir, ne munasebet' dersen de 'sen nebucum cagdas degulmusunku' diye azar isitirdik adamlardan. biz boyle bir nesiliz. cok guzel gunlerdi. ondan diyorum stockholm sendromu diye. tacizcimize hayraniz. az taciz ederse, 'yazik kiyamam' diyoruz. tacizci her zaman hakli. tecavuz edilmeden bagirmayin 'bagyanlar'. musteri kaciriyorsunuz. dukkanin onunu kapatiyorsunuz. ilgi manyaklari sizi.