şükela:  tümü | bugün
 • iki ba$rol oyuncusunun da bu filmle "en iyi erkek oyuncu" dalinda oscar'a aday gosterildigi guzel film.ratso'yla joe new york'ta vizir vizir araba gecen bir caddede bir yandan muhabbet edip bir yandan da aheste aheste kar$idan kar$iya gecerlerken bir taxi onlara carpmamak icin frene kokleyip tam onlerinde durur.ratso da o unlu repligi soyler: "hey !.. i'm walkin' here! i'm walkin' here!.." .
 • karşıdan karşıya geçiş sahnedeki sözler orjinal senaryoda yer almaz dustin hoffman tarafından doğaçlanmıştır.
 • ayrıca en iyi film ödülünü almış tek x rated yapıttır. ödülü aldıktan sonra mpaa derecesini nc-17 e çekmiştir. iki oyuncusunun en iyi erkek oyuncuya aday gösterilmesinin yanı sıra sylvia miles'da 6 dakikalık rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülüne aday olmuştur. bu akademi ödüllerine aday olan en kısa performanstır.
 • amerikan sansür kurumuna nc-17 kavramını kazandırmış film.
  nc-17den önce bütün dekolte filmler, sanatsal ya da pornografik fark etmeden x damgası yemekteymiş.
 • bir adet faith no more sarkisi. angel dust albumunden.
 • ayni adli romandan sinemaya uyarlanmis 1969 yilinda oscar kazanmistir. daha onceki yillarda oscar kazanan icerikten yoksun muzikallerden sonra midnight cowboy ile toplumsal sorunlara deginen bir film odullendirilmis oluyordu.
 • soundtack inde yer alan florida fantasy adlı parça bizim sezercik filmlerinde bol bol kullanılmıştır zamanında.
 • meşhur karşıdan karşıya geçme sahnesinde dusti* bi taksi tarafından çiğnenmekten son anda kurtulmuştur.
 • bu film 22/01/2004 tarihinde cnbc-e de oyandiktan hemen sonra ki seinfeld tekrarinda georgeun jon voght in arabasini aldigi zannetmesi, jon voightin dizide bizzat 1 dakikalik bir rolde görünmesi ve kramerin kolunu isirmasi, ve dizinin sonunda kramerin burunundan kan akarken bindikleri otobuste "look buddy i am fallin apart here" seklinde midnight cowboya gönderme yapmasi beni kafadan kopardi. beni meraktan çatlatacak ve muhtemelen asla ögrenemeyecegim sey ise su: acaba seinfeldin bu bölümü oyanayacak diyemi bu filmi özellikle o güne koydular, yoksa bu film bu gün oynayacak seinfeldin ilgili bölümünü bu güne ayarlayalim diyemi kaydirma yaptilar? *
 • --------spoilerimsi-------------

  bizler kentte yaşıyor, sıcak evlerimizde , rahat koltuklarımızda oturuyoruz. çalışıyor ve karşılığında alın terimizle kazandığımız parayla rahat ve güvende, karnımız tok yaşıyoruz. en zor yerinden başlamış da olsak toplumsal standardları zorluyor. sınıf atlamak için mücadele ediyoruz.

  joe buck, bir fahişe* olan büyük annesinin misafirleriyle aynı yatağı paylaşarak büyüdüğü küçük western kasabasından , sanrılarla sık sık geri gelen bir kabusa dönüşmüş ilk cinsel deneyiminden , bulaşıkçılıktan , patronundan ve tüm diğerlerinden tiksinircesine bıkmış yeni bir yaşam istiyor. cowboy gibi görünüyor ama ata binmiyor. ama bir yeteneği olduğuna inanıyor. ahlak kurallarını takmıyor. hatta belki bilmiyor. sadece içgüdüleriyle davranan bir canlı gibi refaha en kısa yoldan gitmek istiyor. bir otobüsün içinde, kente "callboy" olmaya geliyor. bizleri evlerimizde rahat ve güvende yaşatan değerlere bir tehdit savuran varoluşu , saflık ve cahilliğinin bileşkesiyle ondan rahatsız oluyoruz. zengin orta yaşlı kadınlara karşı başarısızlığı onu daha da ahlaksız yollara ittikçe tedirğinliğimiz artıyor.

  orada kendine bir yol açmak için karşısına çıkanı harcamaktan çekinmeyecek 'ratso' var. kendisinden bile daha eçiş bücüş bir ayakkabı boyacısı olan babasından utanarak şehrin pisliğinde büyümüş, acımasız bir sıçan...

  dibe vurmuşların dünyasında çaresizlik düşman olanları dayanışmaya sürüklüyor. ikisi birlikte küçük suçlar işleyerek geçiniyorlar.öte yandan hayaller kuruyorlar. ratzo yaza miami'de olmak istiyor. joe'nun , tek şansları olduğunu düşündükleri erkeklik yeteneği üzerine hayalleri tutmayınca birlikte daha dibe sürükleniyorlar. homoseksüel ilişkiler ve şiddet kapılarına dayanıyor.

  artık onlar, dünyanın soğuk ve çıplak gerçeklerine çarpıp parça parça olan nefret edilesi hayalleriyle , dişlinin çarkları arasında kurbanlara dönüşürken birbirlerine sokulan iki insandırlar.
  --------spoilerimsi-------------