şükela:  tümü | bugün
 • uzun kulaklı, nokta gözlü, x ağızlı, hollandalı minik mutlu beyaz tavşancık. bundan 50 yıl evvel resimli çocuk kitapları illustratorü dick bruna ailesiyle tatil yapmaktadır. bir yaşındaki oğlu deniz kıyısında minik tavşanıyla oynarken babanın önündeki kağıtta birden miffy (orijinal adıyla nijntje) belirir. elbise çizmek pantalon çizmekten daha zevkli olduğu için dick amca'nın kız olarak çizdiği miffy 50 yıldan bu yana açmadığı minik dudakları ve onlarca miffy kitabındaki maceralarıyla dünya çocuklarının sevgilisi olur. küçük, kare ve daima 16 sayfalık miffy kitaplarının her sayfasında bir resim ve dört satırlık nazım bulunur. miffy'nin dünyasında pastel renklere, fırfırlara süslere, gereksiz detaylara yer yoktur.

  2003 yılından beri televizyona da çıkan ve bu yıl 50. yaşı nedeniyle hollanda, japonya, amerika ve ingiltere başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında şerefine sergiler ve çeşitli etkinliker düzenlenerek palabıyıklı, tonton çizeri de ihya edilen miffy'nin en büyük derdi kendisinden yirmi yaş daha genç ve rüküş, ayağa düşmüş japon kokonası hello kitty ile akraba sanılmaktır. miffy, kitty'den çok daha sade, modern, olgun, avrupai ve ketumdur ve aslında bu ayrım kızlar arasındaki farkın daha yuvadan ortaya çıkmasını sağlar. anaokuluna miffy sırt çantasıyla gelenler ileride genizden konuşan, erkeklerle sevgiliden çok arkadaş olmayı becerebilen ve sürdükleri ruju birinci dakikada kemiren bilgi işçileri, kitty'ciler ise kuaför ve manikürcüleriyle kanka koca kedicikleri, tiz kahkahalı parti hostesleri olmaya namzettir.
 • eijffinger firmasının "miffy and friends" adlı duvar kağıdı kartelasında binbir hali görülebilen davşancık..
 • (bkz: miffy melanie)
 • musti ve hello kitty ile arasındaki farkı merak ettiğim oyuncak markası. zira hepsi birbirine benziyor.

  yıllar evvel istanbul ili fatih ilçesinde mukim “musti” isimli dükkanı hatırlıyorum. çocukluk anısı olarak kalan dükkanın adı musti idi ama amblemi bu sevgili miffy ile aynı idi. son derece büyük bir oyuncakçı olmasından mütevellit korsan iş yaptıklarını düşünmüyorum bununla birlikte söz konusu telif haklarının ne olduğunun bilinmediği 80’li yıllar olunca insan bir şüphe etmiyor değil.
 • hello kitty'nin atası olduğu yönünde yaratıcısının iddiaları olmakla birlikte konuya ilişkin detay için aşağıdaki link incelenebilir.

  http://www.telegraph.co.uk/…y-copy-miffy-dont-like/

  bu benzerlik durumunu açmak gerekirse; musti minik bir fransız kedicik olup, miffy ise beyaz bir tavşancıktır. bununla birlikte hello kitty aslında sanıldığı gibi kedi değil , minik bir ingiliz kızıdır.