şükela:  tümü | bugün
 • nato kod adı flogger olan rus yapımı tek kişilik av-bombardıman uçağı. başlıca ayırt edici özelliği, geriye doğru çekilebilen** kanatlarıdır. yer saldırı görevleri için uyarlanmış versiyonu mig 27'dir.
 • migin mig 21 ile kazandığı deneyimlerle geliştirdiği, değişken geometrili kanatlara sahip av önleme uçağı, 1960 ların ortalarında hizmete girmiştir, dönemi için gayet ilerde sayılabilecek radar, kızılötesi tarayıcı gibi ekipmanlara sahipti, ana görevi av önleme olsada ikincil olarak bombardıman görevlerinide yerine getirebilecek şekilde tasarlanmıştı, gövde yapısı f 111 ile benzerlikler göstersede tasarlanış ve yapılış amaçları farklı araçlardır, 2,4 mach gibi iyi bir hıza ve dönemi için gelişkin elektroniklere sahip bu araçın mig 27 isminde 1980 de hizmete girmiş bir av bombardıman uçağı kardeşi de vardır, nato kodu floggerdır çoğu zaman mig 25 foxbat ile karıştırılır.
 • mig-21 in yerini almak için tasarlanıp üretilmiştir. yeterli miktarda üretilemediği için mig-21 in ömrü sanıldığından çok daha uzun olmuştur .3. nesil bir jet olduğu için büyükçe bir radar taşıması gerekmiş air intake2lerde burundan gövdenin yanlarına alınmışlardır. bu yüzden oluşturduğu karakteristik yapı çok rahat farkedilir.
 • insansız bir şekilde 5 ülke aşmayı becerebilecek ilginçlikte rus uçağı.

  (bkz: 4 temmuz 1989 belçika mig-23 kazası)
 • suriye'den bir pilotun türkiye'ye getirdiği söylenen uçak. radikal gazetesi muhabiri serkan ocak ise dışişleri tarafından bunun yalanlandığını ve doğru olmadığını belirtmiş.
 • her ne kadar gözümde (özellikle f-16 yada mig-29 gibi kusak farki tasiyan rakipleriyle karsilastirildiginda) tarihöncesine ait bir ucak olsa da, hakkinda bazi sasirtici yorumlar var:

  "many potential enemies of the ussr and its client states have had opportunities to evaluate the mig-23’s performance. in the 1970s, after a political realignment by the egyptian government, egypt gave mig-23mss to the united states and the people's republic of china in exchange for military hardware. in the us, these mig-23mss, and other variants acquired later from germany, were used as part of a soviet military hardware evaluation program. dutch pilot leon van maurer, who had more than 1,200 hours flying f-16s, flew against mig-23mls from air bases in germany and the u.s. as part of nato's aerial mock combat training with soviet equipment. he concluded the mig-23ml was superior in the vertical to early f-16 variants, just slightly inferior to the f-16a in the horizontal, and had superior bvr capability.
  the israelis tested a mig-23mld flown to them by a syrian defector, and found it had better acceleration than the f-16 and f/a-18.
  u.s. and israeli reports also found that the mig-23's head-up display (hud) doubles as a radarscope, allowing the pilot to keep his eyes focused at infinity while operating his radar. this allowed the soviets to omit the separate radarscope from the mig-23. this feature was carried over into the mig-29, though in that aircraft, a cathode ray tube (crt) is carried on the upper right corner to double as a radarscope. western opinions about this "head-up radarscope" are mixed. the israelis were impressed, but an american f-16 pilot criticized it as "sticking a transparent map in front of the hud" and not providing a three-dimensional presentation that would accurately cue a pilot's eyes to look for a fighter as it appears in a particular direction."

  wikipedia
 • bugün düşürdüğümüz uçak.. suriye hava kuvvetlerine aitti..
 • aslen bir interceptor olarak tasarlanmış ve üretilmiştir. o zamanlardaki sovyet doktrini amerkan doktrini ile benzerdi. alet hızlı gitsin füze atsın yeterdi. yıl 1967 olmadığından hava savaşlarında aviyonik diğer her türlü tatavayı yediğinden hava kuvvetlerimiz tarafından düşürülmesi anormal değildir.
 • birkaç sene önce bu uçaklardan birini sınır ihlali sebebiyle vuran türk hava kuvvetleri f-16'sının kokpit kenarına uçak düşürme çetelesini gösteren işaret konmuştu..

  http://i.hizliresim.com/x0jkg0.jpg