şükela:  tümü | bugün
 • ilk defa 1964 de uretilmis olan mig 25 foxbat devasa motorlari ile neredeyse ses hizinin uc katina cikabilen bir fighter-interceptor dir. (bkz: muktedir). bu suratin bir mig 25 in daha kendi jetlerini kaldıramadan avrupa uzerinde turunu tamamlamasi anlamina geldigini bilen evropa ulkeleri bu ucaktan olum gibi korkmaktadirlar.
 • dezavantaji derseniz cok kuvvetli ve tabiki yer isgal eden motorlari ve cok buyuk yakit tanki nedeni ile fazla kivrak olmamasidir. ama zaten kimse bu bebegin bir dogfight uzmani oldugunu idda etmedi ki! (bkz: hey sakin ol dostum)
 • butun eski rus ucaklarinda oldugu gibi hicbir caydiriciligi kalmayan efsane. elektronik donaniminin tamami commodore 64 seviyesinde kalmi$tir. gunumuzde elektronik yeterliligi olmayan hicbir ucagin, ba$ka ne avantaji olursa olsun hava ustunlugu sozkonusu degildir.
 • birkaç kez mach 3 hızının üstünde radara yakalanmıştır, hatta bu hızı yakalayan radarlardan birinin incirlik üssünde olduğu rivayet edilir.
 • ilk körfez savaşı'nda hava zaferi kazanan tek ırak uçağı. görüş mesafesi dışından (bkz: bvr) bir adet f a 18 hornet düşürmüştür. kayıtlara göre f-18 vurulduğu sırada daha yeni bir adet sparrow ateşlemiş.
 • çoğu zaman mig-31'le karıştırılmaktadır.
 • elektronik donanımı mig 29lardan kötü olmasına rağmen ve hatta eski tasarımına rağmen ırak hava kuvvetlerinde kullanılmış, bir dolu f-15 * uçağının arasından a-6 intruder uçaklarını patır patır indirip kaçmıştır. ses hızının üç katına çıkması kaza eseridir. bir rus pilotu allah ne verdiyse gaza yüklenmiş 100.000 feet mesafeden yere doğru gitmektedir. nato radarları hızı üç mach olarak ölçerler. daha sonra pilotun ifadesine göre, pilotun bunu yapmak istemediği ortaya çıkmıştır. uçak, yüksek hızdan hasar görmüştür. amerikalılar uzun süre bunu bilmezler ve bu uçağa karşı süper önleme sistemleri geliştirmeye çalışırlar. yıllar sonra pilotun anılarında görülür.

  batı'nın bu uçakla ilk tanışması, ortadoğunun jandarması yaptıkları israile verdikleri f-4 phantom uçaklarından birisinin, tanınmayan ama yüksek güçlü bir radarı olduğu anlaşılan bir uçağın peşine gönderilmesiyle olmuştur. düşük hızda, yer incelemesi yapmakta olan bir mig 25 uçağına doğru afterburner'larını açarak giden f-4 roket menziline yavaş yavaş yaklaşır. düşman uçak sabit hızda ilerlemekte ve yer fotoğrafları çekmektedir. f-4 roket mesafesine girince mig pilotu hızını arttırır. f-4 bakakalır. olaylar gelişir.

  birleşik devletler bu uçaktan sonra f-15 eagle uçağını yaptırır. eagle çok başarılı bir uçak olmasına rağmen aynı performansı veremez.
 • mig 23 ün çok çok daha gelişmiş nato kodu firefox olan bir radar ve daha güçlü motorlar ile yeniden doğmasının eseri değildir çünkü fighter değildir, interceptördür.
 • kotu ve beklentileri kar$ilamami$ bir ucaktir, ve evet yillarca batiyi tir tir titretmi$tir, cunku bati 1976 yilina kadar bu ucagi sadece kabuslarinda gorebilmi$tir.

  ilk olarak 1950 lerde amerika nin ba$lattigi yuksek hiz bombardiman ucagi na kar$i projesi ba$latilmi$, ancak mustakbel rakibinin hic uretilmemi$ olmasi nedeniyle ortada kalmi$ bir proje olarak bitirilmi$tir. yuksek hizda cali$masi istendigi icin ucagin dayanikli maddelerden yapilmasi gerektiginde kompozit kullanacak ara$tirma birikimine rusya sahip olmadigi icin afedersiniz ama ucagin govdesine celik bile konmu$tur. ucak uretilmi$, maiden flightina bile cikmi$ [mart 1964] ancak motorlarin yuksek hizda ucu$lar sonrasi yakla$ik 500 litre saf alkolle sogutulmasini gerektirecek kadar isinmasi ruslari elleri kollari bagli iki buklum birakivermi$tir ortada.yuksek hizlarda uzun sureli ucu$lar sirasinda motorlarin patlamasindan korkuldugu icin defalarca motorlari geli$tirilmi$tir.

  manevra kabiliyeti de yakit tanki olmaksizin 4.5 g ile sinirlanmi$ gorunse de, bir egitim ucu$u sirasinda egitim modeli bir mig-25 in 11.5 g lik bir manevradan saglam cikabildigi ancak ucagin bir daha havalanamayacak hale geldigi gorulmu$tur.

  1976 yilinda da viktor belenko adli rus pilot bir mig-25 i japonya ya kacirmi$ ve bati ne oldugunu bile tam olarak bilmeden korktugu ve evet ugruna f-15 eagle projesini ba$lattigi mig-25 leri ilk kez yakindan gormekle kalmami$, ucagin her $eyini analiz etmi$tir.

  sonralari ruslar bunlardan 1200 kadar urettikten sonra, "ulan olmadi galiba" diyip avci ucagi olarak mig-31 lere yonelmi$ler, son derece de iyi bir i$ cikarmi$lardir.