*

şükela:  tümü | bugün
 • ilk defa 1964 de uretilmis olan mig 25 foxbat devasa motorlari ile neredeyse ses hizinin uc katina cikabilen bir fighter-interceptor dir. (bkz: muktedir). bu suratin bir mig 25 in daha kendi jetlerini kaldıramadan avrupa uzerinde turunu tamamlamasi anlamina geldigini bilen evropa ulkeleri bu ucaktan olum gibi korkmaktadirlar.
 • dezavantaji derseniz cok kuvvetli ve tabiki yer isgal eden motorlari ve cok buyuk yakit tanki nedeni ile fazla kivrak olmamasidir. ama zaten kimse bu bebegin bir dogfight uzmani oldugunu idda etmedi ki! (bkz: hey sakin ol dostum)
 • butun eski rus ucaklarinda oldugu gibi hicbir caydiriciligi kalmayan efsane. elektronik donaniminin tamami commodore 64 seviyesinde kalmi$tir. gunumuzde elektronik yeterliligi olmayan hicbir ucagin, ba$ka ne avantaji olursa olsun hava ustunlugu sozkonusu degildir.
 • birkaç kez mach 3 hızının üstünde radara yakalanmıştır, hatta bu hızı yakalayan radarlardan birinin incirlik üssünde olduğu rivayet edilir.
 • ilk körfez savaşı'nda hava zaferi kazanan tek ırak uçağı. görüş mesafesi dışından (bkz: bvr) bir adet f a 18 hornet düşürmüştür. kayıtlara göre f-18 vurulduğu sırada daha yeni bir adet sparrow ateşlemiş.
 • çoğu zaman mig-31'le karıştırılmaktadır.
 • elektronik donanımı mig 29lardan kötü olmasına rağmen ve hatta eski tasarımına rağmen ırak hava kuvvetlerinde kullanılmış, bir dolu f-15 * uçağının arasından a-6 intruder uçaklarını patır patır indirip kaçmıştır. ses hızının üç katına çıkması kaza eseridir. bir rus pilotu allah ne verdiyse gaza yüklenmiş 100.000 feet mesafeden yere doğru gitmektedir. nato radarları hızı üç mach olarak ölçerler. daha sonra pilotun ifadesine göre, pilotun bunu yapmak istemediği ortaya çıkmıştır. uçak, yüksek hızdan hasar görmüştür. amerikalılar uzun süre bunu bilmezler ve bu uçağa karşı süper önleme sistemleri geliştirmeye çalışırlar. yıllar sonra pilotun anılarında görülür.

  batı'nın bu uçakla ilk tanışması, ortadoğunun jandarması yaptıkları israile verdikleri f-4 phantom uçaklarından birisinin, tanınmayan ama yüksek güçlü bir radarı olduğu anlaşılan bir uçağın peşine gönderilmesiyle olmuştur. düşük hızda, yer incelemesi yapmakta olan bir mig 25 uçağına doğru afterburner'larını açarak giden f-4 roket menziline yavaş yavaş yaklaşır. düşman uçak sabit hızda ilerlemekte ve yer fotoğrafları çekmektedir. f-4 roket mesafesine girince mig pilotu hızını arttırır. f-4 bakakalır. olaylar gelişir.

  birleşik devletler bu uçaktan sonra f-15 eagle uçağını yaptırır. eagle çok başarılı bir uçak olmasına rağmen aynı performansı veremez.
 • mig 23 ün çok çok daha gelişmiş nato kodu firefox olan bir radar ve daha güçlü motorlar ile yeniden doğmasının eseri değildir çünkü fighter değildir, interceptördür.