şükela:  tümü | bugün
 • uçakların kendi kafalarına göre uçup, masumların kafalarına bomba attığını düşünenleri görmemizi sağlamış olan teknolojik makine. çocuğu ayağını sehpahaya vurduğunda ağlamasın diye sehpahayı döven ebeveynler demek ki hep bu kafalardan çıkıyor.
 • mig 29 uzerine soylenecek cok $ey var.

  sovyetler'in gokyuzunun alenen hakimi oldugu 80'ler boyunca abd kamuoyunu komunizm korkusundan uzak tutmak adina paso kendi hava gucunu oven bilgilendirmelerle beslemi$, bir ton havacilik filmi de cekilmi$ ve dunyanin abd'nin bir numara olduguna inanmasi istenmi$ gorunuyor. (bkz: top gun)

  mig 29 bu hikayede ba$rollerden biri. manevra kabiliyeti ve tarti$masiz dogfight ustunlugu ve radari/kilitlenme mekanizmasi ucagin ana ozellikleri. o yillarda abd'nin elindeki en guvendigi jet f-15 iken (ki dogru duzgun servise girmemi$ f-22'ler sonucu hala f-15'ler filolarinin en onemli parcalaridir) pek cok fuarda gosterildigi kadariyla mig 29 olasi bir hava carpi$masinda teknik olarak cok ustun gorunuyordu. nitekim bu durum daha sonradan ilginc bir $ekilde belgelendi. berlin duvari yikilmadan bir iki yil once dogu almanya'nin rusya'dan satin aldigi 24 adet mig 29, iki ulkenin birle$mesinin ardindan hangarlara cekilmek yerine daimler firmasina teslim edilerek nato standartlarina uygun hale getirtildiler. bu arada nato'nun elinde bulunan bazi teknolojilerle de modernize edilerek mig 29g ve mig29gt model isimlerini aldilar. bir nato ulkesinin eline gecen donemin en iyi hava sava$ makinesine abd'nin kayitsiz kalmasi du$unulemezdi. abd ve almanya arasinda yapilan pakt ile bir adet mig-29 abd'ye incelenmesi icin gonderildi. 2003 yilinda almanlar eurofighter programinin devreye girmesiyle bu ucaklari bir tanesi haric polonya'ya sattilar. almanya'nin 15 yillik mig-29 sahipligi icinde bir tane mig-29 "kayip" olarak ilan edilmi$. detaylari bilmiyorum. cakmak mi lan bu?

  mig 29'un donemin acik ara en iyi sava$ ucagi olu$u ise cok net bicimde belgelenmi$tir. almanya ve abd ordulari 90'li yillarda ortak bir tatbikat duzenlemi$, bu tatbikatta almanya filosuna kattigi mig 29'larla f-15'leri dogfight'larda teker teker avlayarak buyuk ustunluk kurmu$lardir. ozellikle ucaklarin birbirlerine yakla$tiklari durumlarda pilotun kaskiyla baktigi yone kilitlenebilmesi, f-15'lerin burnunu illa mig29'lara cevirmek zorunda kalan abd'li pilotlarin dezavantaj icinde kalmasina ve mig'leri uzaktan avlamayi denemelerine neden olmu$tur. ancak hiz bakimindan mig29'larin oldukca ustun olu$uyla da bu hesap tutmami$ ve abd tatbikattan yenik ayrilmi$tir.

  uzun yillar sonra, 2003 yilinda abd hava kuvvetleri hazirladiklari modernizasyon programiyla bu teknolojiyi kendi ucaklarina da getirdiklerini ilan etmi$lerdir. turk hava kuvvetlerinin bu teknolojiyle alakasinin ne durumda oldugunu merak etmekteyim. zannederim satin almak planlari icinde oldugumuz f-35'lerde de bu onemli ozellik mevcut olacak.

  mig-29'lara geri donersek, nato blogunda olmayan ya da abd ile yakinla$mak istemeyen ulkelerin hala en onemli hava silahi durumunda bulunmaktadir. yakin cevremizden ermenistan, azerbaycan, suriye, rusya, beyaz rusya, ukrayna ve iran'da bulunmaktadirlar. iran sayisini 160 olarak acikladigi ucaklari kendi cabalariyla modernize edip guncel tutmaktadir. ukrayna'da ise bizim f-16'lara denk miktarda, ayni gorevi gormesi amaciyla 224 adet bulunmakta. rusya'da ise ucar durumda 580 adet bulundugu ilan edilmi$. adamlarin elindeki su 27 ve mig 29'larin toplami turkiye'nin elindeki tek dorduncu nesil sava$ ucagi olan f-16'larin dort kati falan olmasi dikkate degerdir. diger bir cok irili ufakli ulke filolarinda ise 60 civari ve alti sayilarda bulunuyor. bu ucaklar kosova ve korfez sava$larinda bol miktarlarda yok edilmi$lerdir. cogunlugu bakim ve teknik yetersizliklerden havalanmaya firsat bulmadan yerde vurulmu$lardir.

  mig 29 ile alakali ilginc bir konu ise, abd'nin de 21 adet mig-29 satin almi$ olmasi. moldova hava kuvvetleri elindeki mig'leri satmaya karar verdiginde, iran gibi ulkelerin guclenmesini onlemek amaciyla abd'nin araya girerek bu ucaklari almak istedigi soyleniyor. ucaklar abd filolarina dahil edilmeyip ce$itli hangar'larda orjinal boyalariyla bekletiliyorlar.

  yine sava$ tarihindeki en baba $erefsizlik/hainlik olaylarindan birinde de adi gecer, korfez sava$i sirasinda irak'tan firar eden 21 adet pilot iran'a gecerler. gecerlerken de telefonlarini, cuzdanlarini ve mig-29'larini da yanlarina alirlar. hadi kendin kactin da, tanesi donemin $artlarinda 100 milyon dolar eden ucagi calmak ve bunu 21 ki$i gibi anormal bir rakamla yapmak nasil bir mevzudur aklim almiyor. belki de saddam yok olacaklarini anlayinca iran'a postalami$tir tabi, bilmiyorum.
 • 1989'da binba$i aleksandr m. zuyev tarafindan bir adedi trabzon havaalanina indirilen rus sava$ ucagi.i$in ilginc tarafi ucak radarlar tarafindan tespit edilememi$ , yarali pilot ucagi o an kapali olan alana indirmi$ , parketmi$ , daha sonra bir taksiye binerek hastaneye gitmi$tir.ucak ilticanin ustunden 30 saat gectikten sonra gelen ruslar tarafindan rusya'ya,pilotsa cia tarafindan amerika'ya goturulmu$tur.
 • hakkindaki bir anekdot soyledir: zorunlu inis yapan mig 29'u ruslar gelip goturmeden once indigi ulkenin (belki de turkiye) muhendis ve teknisyenleri incelemek ister ve kapaklarini sokerler. mevcut elektronik aksam cok hantaldir, transistor yerine bir suru antika radyo lambasi kullanilmistir. bu lambalardan sadece birinin kapladigi yere milyonlarcasinin isini gorecek devreler sigdirilabilecegini bilen muhendisler bir kahkaha koparirilar. "amerikalilarin incelemek icin yirtindigi ucak bu mu?" derler. kalabaligin arkasindan biri sessizce "gulun arkadaslar gulun, son gulen onlar olacak" der ve herkes merakla susup sebebini ogrenmek ister. bu zeki arkadasin dikkatini ceken konu nukleer emp dir.
  (bkz: ruslar yapmis abi)
 • amerikalıların hakkında bir de film yaptıkları uçak. film, amerikalıların iki tane mig uçağını kaçırmasını anlatıyordu.. işin ilginci , bu açık hırsızlığı kahramanlık gibi anlatmasıydı. filmin sonunda "vay be ne kahraman şu amerikalılar, ne güzel çaldılar elin uçağını" diyordunuz.
  ne güzel keklenmişiz yıllardır.
 • insan öldürmek için tasarlanmamış olup benzeri amerikan icatlarına karşı denge unsuru olması bakımından, barışa önemli katkıları olmuştur.
 • olası nükleer savaşta emp'den (elektromanyetik darbe) etkilemesin diye analog cihazlarla donatılmış, üst kalite rus avcı jeti. nükleer kıyamet koptuktan sonra etkilense ne, etkilenmese ne diyebilirsiniz, çok da doğru dersiniz.
 • abisi mig31'den cok cok daha hizli olan, amerikaya yillarca "daha iyisini yapmaliyiz" tribini ya$attirip kok sokturen, $u an ortadogu ulkelerinde rusyanin serbest pazar ekonomisi sonucu bolca bulunan yarmi$ sava$ ucagi. irak'in hangarlarinda da vardi ancak kaldirmaya cesaret edemediler.
 • cezai ehliyeti olmayan insana bile ceza verilmezken, metalden yapılmış alete ihaleyi yükleyenleri de gördük ya şu sözlükte vallahi bravo. sizin nasıl bir düşünce sistematiğiniz var cidden çok merak ediyorum.

  dünya genelinde her sene 1.3 milyon insan ölüyor trafik kazalarında. hiç gidip herhangi bir arabaya çattınız mı senin ve senin teknolojik akrabaların yüzünden 1 milyon insan ölüyor allahın belası şerefsiz teknolojik alet diye.

  eğer gidip herhangi bir arabaya kızmadıysan ki akıl sağlığın için kızmamalısın gidip savaş uçağına da çemkirme. sana burada gelip kimse savaş uçaklarını savunmuyor ama sırf birileri tasarımını seviyor diye de gelip burada duyar kasma. adam belki uçak hastası ve alete vurulmuş olamaz mı ?

  bence gidin o uçaklara bomba attırttanlara yönlendirin öfkenizi. parmak ufku gösterirken parmağa bakmayın.