şükela:  tümü | bugün
 • mig-31, mig-25 dizaynı esas alınarak geliştirilmiş bir uçaktır. ana görevi yüksek irtifada keşif ve saldırı önlemedir. ilk prototipi 1975’de uçmuş, seri imalatına ise 1978’de başlanmıştır. 1983’den itibaren sovyetler birliği hava kuvvetleri’nde göreve girmeye ve mig-25’lerin yerini almaya başlamışlardır. 200 km menzilli “zaslon” radarı ile 4 mig-31’in 800 ila 900km’lik bir cepheyi kontrol altında tutabilmesi özelliklerinden biridir. hava komuta merkezi olarak avcı uçaklarını da yönlendirebilme yeteneğine sahiptir. nato kod adı “foxhound”dur.

  mig-31 specifications/doneleri: crew/mürettebat: 2, motor: 2 x soloviev d-30f6, thrust/itiş gücü:151.9kn, wingspan/kanat açıklığı: 13.5m, length/uzunluğu: 22.7m, height/yüksekliği: 6.2m, wing area/kanat alanı: 61.6m2, max take-off weight/maks. kalkış ağırlığı: 46200kg, empty weight/boş ağırlığı: 21825kg, max speed/azami hız: 3000km/h, cruise speed/seyir hızı: 2500km/h, ceiling/tavan: 20000m, range(w. max fuel)/menzil(azami yakıtla): 3000km, range(w. max load)/menzil(azami yükle): 1200km, armament/silah donanımı: 1 x 30mm top/cannon, on 4 underwing pylons and on 4 underfuselage pylons 8 xx aa missiles(4 pcs long range r-33 on under wing pylons, 4 pcs short range r-60m or 2 pcs medium range r-40td aa missiles)/gövde altındaki 4 yuva ile kanat altındaki 4 pilonda 8 havadan havaya güdümlü füze (4 ad. uzun menzilli r-33 kanat altında, 4 ad. kısa menzilli r-60m veya 2 ad. orta menzilli r-40td füze)

  fotolar için :
  http://www.tayyareci.com/rus-ucaklari/mig31.asp
 • ortaya çıkış sebebi f 14 tomcat'inkine benzeyen rus savaş uçağı. farkı deniz kuvvetleri için değil vvs için geliştirilmiş olmasıdır. başlıca görevi abd stratejik bombardıman uçaklarını ve cruise füzelerini vurmaktır, bu sebeple çok güçlü bir radar ve uzun menzilli füzelerle donatılmıştır.

  ilk kez 1985 yılında bir norveç f-16 pilotu tarafından fotografı çekilene kadar mig 25'in modernize edilmiş bir versiyonu olduğu sanılıyordu. ancak foxhound sadece gövde olarak mig-25'i baz alan, tamamen yeni bir tasarımdır. havadan karaya silah taşıma kabiliyeti eklenmesi planlanmış, ancak rusya'nın malum ekonomik darboğazı sebebiyle hayata geçirilememiştir.
 • (bkz: mig 29)
 • mig 25 in du$uk irtifalarda supersonik ucu$ yapamamasi uzerine geli$tirilmi$tir.

  tek bir sava$a katilmami$ olup, savunma amacli kullanilan avci ucagidir.

  mig 31m lerin sahip oldugu zaslon m radari en geli$mi$ fighter radari diye bilinir. ve 4 lu ortak radar kullanimi di$inda tim ucu$larinda lider yonlendirmeli otomatik pilot ozelligi vardir.
 • değeri 5 dolar olan rus savaş uçağı

  kaynak: http://www.savunmasanayi.net/…g-31/5-dolara-mig-31/
 • bu alet rockwell b1b ye ve amerikan cruise füzelerine karşı geliştirilmiştir. çok güçlü bir look down shoot down cinsi bir radarı vardır.(hedefe daha yüksek bir irtifadan atış yapabilmek için) uzun menzilli hava savunma füzelerini kanat altından değil gövde altından ateşler. mig-25 teki tumanski üretimi motorlar sökülmüş yerine soloviev üretimi olanlar takılmıştır.tabi bu motorları sığdırmak için mig-25 gövdesi biraz gerdilirmiştir. motor değişimi ve daha büyük gövde taşınan yakıtı arttırmış motorlar da daha az yakıt tükettiği için menzil inanılmaz uzamıştır. tabi bu kadar değişiklikten sonra uçağa mig-25 demek ayıp olacağından mig-31 adı verilmiştir.
 • ilk prototipinin ilk uçuşunun yapılmasının üstünden 37 yıl geçmiştir.*
 • soğuk savaş sırasında amerikan bombardıman uçaklarını ve seyir füzelerini (tomahawk vs) avlamak için üretilmiş bir uçaktır. neredeyse awacs'lar ile yarışabilecek bir radarı vardır. 1994 yılında bir test sırasında ateşlediği bir r-37 (awacs killer) ile hedefi 300 km mesafeden vurmuşluğu vardır. manevra kabiliyeti ve dog fight özelliği yoktur varsa yoksa hız ve uzun menzilden önleme uçağıdır.
 • sovyet birliğinin son yıllarında amerikan cruise füzelerinin oldukça hızlı ve mevcut sovyet savunma sistemi tarafından engellenmesi zor olabileceğinden hava savunma ve av/önleme amacı ile üretilmiş uçak. şaşırtıcı bir şekilde 3.5 mach a kadar çıkabilir fakat o dakikadan sonra motorların pert olma ihtimali vardır.

  radarı zamanına göre çok gelişmiştir. 4 lü kol halinde birbirinden bir kaç yüz metre uzaklıklarda uçan 4 adet mig-31 yaklaşık olarak 240 derecelik bir alanı kontrolleri altına alabilmekteydi. yani resmen tek başına her biri minyatür bir awacs görevi görebiliyordu.

  motorları o kadar kuvvetlidir ki tek başına bir mig-31 bir yolcu uçağının 1.5 katı kadar ağırlık çekebilmektedir. yaklaşık 56 ton ağırlık ile havalanabilmektedir. kendisi şuana kadarki üretilmiş en ağır ve en büyük savaş uçaklarından birisidir.

  birde mig-31'lerin acıklı bir hikayesi vardır. radarlarını tasarlayan ve üreten adolf tolkachev bu bilgileri batı devletine sattığı gerekçesi ile idam edilmiştir.

  birim başına fiyatı yaklaşık oalrak 55 ~ 60 milyon dolardır. ayrıca bu kadar gelişmiş bir savaş uçağına kimsenin ihtiyacı olmadığından dolayı yalnızca 400 kadarı üretilmiştir. yaklaşık olarak 300 kadarı hala aktif hizmet vermekte veya verebilecek durumdadır. o yüzden sadece kazakistan ve rusya hava kuvvetlerinde kullanılmaktadır.

  dipnot: kendisi ile hemen hemen aynı zamanda üretilmiş olan bir f-16'nın fiyatının 15 ~ 16 milyon dolar olduğunu düşününce neden bu kadar çok üretilmediği ve diğer sovyet yandaşı ülkelerce sipariş edilip alınmadığı anlaşılabilir. yine kendinden hemen hemen 10 - 12 yıl önce üretilen sıfır bir mig - 21'in birim başına fiyatı ise 2 ~ 3 milyon dolardır.
 • sr-71 vursun diye üretilmiş uçak. sr-71'in rusya görevlerinin sona ermesine neden olmuştur, böylece üretim amacına erişilmiştir. bunun dışında güncel geliştirmeleri ile günümüz semalarında ciddi bir oyuncu olduğu kesindir.