şükela:  tümü | bugün
  • naruto karakterlerinden rock lee'nin hocasıdır. hatake kakashi ile arasında tatlı bir rekabet vardır ve kazanan dostluk olmuştur.*
  • rock lee, tenten ve hyuuga neji takımının sensei'si.

"might guy" aslında onun gaza galip kavgalara giren ve bu kavgalardan biraz da talihi sayesinde fazla zarar görmeden kurtulan kişi olma durumunu karşılamak için verilmiş bir ad. ama bu ad, orijinal dilden ingilizceye çevrilirken okunması kolay olsun diye maito gai diye yazılmış; öyle de kalmış. bazı yerlerde mighty guy olarak da geçiyor. ben kısaca guy sensei diyorum.

guy sensei kendisiyle yaşıt olmasına rağmen, dahi olarak kabul edilen bir ninja olan hatake kakashi ile sürekli yarış halinde. hatta en son söylediği skora göre 50-49 önde gitmekte. bu yarışlar taş-makas-kağıt (janken) da dahil olmak üzere her türlü rekabet içeren oyunu kapsar (bu yarışlar kakashi'nin umrunda değil tabi. "hadi ne yapacaksak yapalım da herkes yoluna gitsin" tadında bir aldırmazlığı söz konusu. bu da might guy'ı sinir ediyor haliyle). onun kakashi'ye kendini kabul ettirme çabası ise rock lee'yi eğitmeyi kabul etmesinde en büyük etmenlerden biri olarak sunulmakta (daha doğrusu kendi çocukluğunda yaşadığı rekabeti bugün aşmış olsa da aynı rekabeti şu anda yaşayan öğrencisine yardım elini uzatmakta tereddüt etmeyişi bundan kaynaklanıyor). rock lee'de kendi gençliğini ve çalışma/başarılı olma azmini görür. rock lee'nin ninjutsu ve genjutsu kullanmadan mükemmel bir ninja olma (huyuuga neji gibi doğal bir yeteneğe kendini kabul ettirme) isteğini kendi amacı haline getirir ve bunun için çok çalışır. hatta rock lee'nin, gaara ile karşılaşmasından sonra tsunade operasyonun çok riskli olduğunu, ölüm tehlikesi taşıdığını söylediğinde gözünü kırpmadan "o zaman ben de ölürüm" diyebilmiştir.

yukarıdan da anlaşılacağı gibi guy, lee'ye ayrı bir önem verir, onunla özel olarak ilgilenir. lee de senseisini idol olarak görür. ikisinin kaşları zaten birbirine benzerken, lee zamanla uzun olan saçlarını kısaltmış, senseisinin yeşil kostümünün aynısını giymeye başlamış (guy, bir yerde aynı kostümden naruto'ya da hediye etmişti; ama allahtan jiraiya "kaldır şunu gözümün önünden" diyerek olaya ağırlığını koymuştu).

guy sensei ile rock lee arasında değişik bir öğretmen-öğrenci ilişkisi göze çarpar (bizdeki baba-oğul ilişkisini andırır: hem döven hem de seven... guy sensei, lee'nin yanlışını gördüğü yerde ağzını burnunu dağıtmaktan çekinmez; ama sonrasında da "lee!!" diye ağlak bir suratla onu bağrına basar ve affeder (bu sahne de her zaman dalgaların vurduğu bir sahilde resmedilir).

might guy konoha'nın taijutsu uzmanı olarak gösterilir. hatta sharingan'a karşı kasabada dövüş tekniği geliştirebilen tek ninjadır. itachi, bir seferinde kisame'yi uyarır "bakma sen onun böyle göründüğüne. aslında çok tehlikelidir" diye. gerçekten de öyledir; çok zorda kalmadıkça dövüşlerinde silah kullanmaz, kullanıyorsa bilin ki durum kötüdür.

naruto okuyan herkesin aşina olduğu "konohalı ninja" ideal tipinde, süper bir insandır kendisi.
  • ---manga 505 spoiler---

mangada en sonunda üçüncü kere kisame ile karşılaştı. ben bu karşılaşmanın kisame'nin yenilgisiyle sonlanacağını düşünüyorum. hele de guy sensei onu kendi alteri sandığında savurduğu tekmeyle kisame'yi şelalenin kayasına yapıştırdığını gördüğümden beri buna daha da inanmak istiyorum.

ama fall of truth'dan sadece kisame çıkmadı. guy'ı korkutan ve paniklemesine neden olan şey, aslında öteki benliğinin ona lee ve "youth" hakkında söyledikleriydi. guy bu başlangıçtan bile öylesine etkilendi ve çekindi ki suların arasından çıkan hamam böceği kılıklı kisame'yi ezdi resmen (kısmen bunda guy'ın lakabının 'konoha'nın güzel böceği' olmasının da etkisi var. adam sonuçta geçekten bir böcek bekledi). herkes gibi guy sensei'nin de korktuğu bir şeyler olduğu ortaya çıkmış oldu böylece -ki sanıyorum bunlar da, rock lee'nin başında daha fazla duramayacak oluşu ve artık yaşlanmaya başladığını düşünmesi (kakashi bu aşağı yukarı aynı bunalımı 1. bölümün sonunda atlatmıştı, 2. bölümün başında daha güçlü ve daha fazla stamina sahibi bir kakashi ile karşılaşmıştık. mangekyou sharingan'ı da eklemek lazım elbette).

aahh, bir de might guy'ın kisame'yi yine tanımama gibi bir olasılığı var (gerçekten bu böcek kılıklı yaratığı tanıyamayabilir ama, hakkını yememek lazım). işte o zaman kisame kendi kendini yok edebilir (dalek aksanıyla: exterminate).

---manga 505 spoiler---
  • ---manga 506 spoiler---

hoshigaki kisame'yi tanımadı.

bu hafta itibariyle '7th inner gate'i de açarak intihara doğru koşar adım giden ninjadır (hatırla: lee kendininkini açtığında neredeyse ninja hayatı bitiyordu). gerçi guy bu, bir bildiği vardır herhalde; kendine güvenmese açmazdı o kadar çakra kapısını. ya da ölümüne dövüşüyor. anlarız önümüzdeki hafta.

bu arada kendisinden beklenmeyecek (ya da beklenecek) yaratıcılıkta bir summon gerçekleştirdi. havada uçan dev bir kaplumbağa görmemize vesile olmuş; ningame'nin yıllar sonra summon edildiğinde kendini havada bulmasına neden olnuştur.

---manga 506 spoiler---
  • ---manga 507 spoiler---

kishi-kun'un onu ön plana çıkarmak için yaptığı ayak oyunlarını görmezden gelmemize neden olacak kadar güzel (ama kısa) bir karşılaşmayla imajı parlamış ninjadır kendileri.

varmış bir bildiği; 7. kapıyı açtığında ortaya çıkan 'noon tiger' ile kisame'yi şaşkınlıktan dilini ısıracak hale soktu -ki kisame de bunu kabul etti zaten "bu 3. karşılaşmamız, sen hala yeni tekniklerle karşıma çıkıyorsun" diye. bir de kisame'nin sadece parmağı kıpırdadığı halde bunu farkedebilmesi ve böğrüne "sana kıpırdama demedim mi ben?" diye sumsuk oturtması da toparlanan imaja pasta cila oldu.

---manga 507 spoiler---

itachi'nin uyardığı kadar varmış.
  • yine yeniden spor yapmaya başlamışken, çalışma yöntemini kendime örnek aldığım ninja: ağırlıklar bir set bile kaldırılamıyor mu? hop dönüyoruz başa, bu sefer iki set kaldırılacaklar. veya iki set crunch sonunda nefesin mi kesiliyor/kaslarına mı hakim olamıyorsun? dinlendikten sonra al başa, en az üç set.

ondan sonra "pyjamas neden evin yolunu bulamıyor?".
  • kendisini konohanın ateşli yeşil yatığı olarak tanıtır. taijutsu üstadıdır.
  • tırnağıyla kazıya kazıya üstün bir shinobi olmuştur. uchiha yada hyunga kabilesi gibi ninja gözleri, kakashi'nin babasından gelen ünü filan yoktur. kanımca ninjutsu ve genjutsu yapabilme yetisine sahiptir ama açık açık, göstere göstere taijutsu kullanmayı tercih eder.
  • nice guy pose'u ile ünlü, konohanın yeşil canavarı.
  • filler bölümlerinde öğrendiğimiz kadarı ile küçük pipili * bir ninjadır kendisi. *