şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ara güler'in gerçek adı, daha doğrusu, doğduğundaki adı ve soyadı.

kaynak:

alıntı yapılan kaynak:

--- spoiler ---
    "ara güler’in doğduğundaki ismi mıgırdıç ara derderyan’dır. 1935 soyadı kanununun ardından babası dacat bey güler soyadını alınca, mıgırdıç ara derderyan, mıgırdıç ara güler olmuştur. (ara güler arşiv ve araştırma merkezi)

düzeltme: yazımın ilk yayınlandığında (19 ekim) ara güler’in doğumundaki soyadının güleryan olduğunu yazmıştım. 23 mart 2016’da hürriyet’te yayınlanan ‘fotoğraf sanatçısı ara güler kimdir’ haberinde ara güler’in gerçek soyadının güleryan olduğu belirtilmiş, bu yanlış iki yıl boyunca türkiye basınında yayılmış, çok ciddi gazeteler bile güleryan soyadına yer vermiş, gerçek bir bilgi kirliliği yaşanmış. güleryan soyadı konusunda yazımı tamamlamadan önce güvendiğim kaynaklardan aldığım “doğrudur” teyiti de maalesef gerçekle ilgisizmiş.

istemeden de olsa yanıldığım, yanıltıldığım ve dolayısıyla yanılttığım için üzgünüm.

bu zaman zarfında gerçek soyadını bulma konusunda bana belgeler ışığında yardım eden ve umut sülün (ara güler arşiv ve araştırma merkezi) ve vartges hergel’e çok teşekkürler."
    --- spoiler ---

(bkz: aram güleryan)
    (bkz: ara güler)
    (bkz: mıgırdiç/@fij)