şükela:  tümü | bugün
  • sap'de mal hareketi yapmak için kullanılan işlem kodu.
  • sap'deki tamamlayıcı işlemi mirodur.
    (bkz: miro)
    (bkz: sap)
  • eğer anaverinizin aktarılmasında sıkıntı varsa sizi baya bi uğraştıracak t-code.
    geceleri kabusunuz olur. 313 ler 511 ler.
  • (bkz: demirdokum) kombi için akıllı oda termostatı.
    broşöründe şu özelliklerin olduğunu belirtilir;
    -akıllı termostat (kombi modülasyonu)
    -portatif oda termostatı
    -akıllı programlanabilme özelliği
    -kombi hata göstergesi
    -çoklu kullanıcı özelliği

migo ürününü demirdöküm direk dışarıdan satın almış. her ne kadar üstünde demirdöküm yazsa da bırakın geliştirmeyi destek dahi veremiyor. zaten migo, farklı isimlerle global pazarda satılıyor. demirdöküm zaten 2007de (bkz: vaillant group) tarafından satın alındı. vaillant marka kombiler için (bkz: e-relax), (bkz: glow-worm) marka kombiler için yine migo vs. asıl üretici zaten (bkz: netatmo). netatmo termostat piyasada satılıyor ancak on off bir termostat. on of termostat, kombinin kazan sıcaklığını siz belirlersiniz(örneğin 50 derece) ve termostat ayarladığınız sıcaklığa gelince (örneğin 23) kombiyi kapatır. netatmo daki tahmin ile evinizin ısınma ve soğuma sürelerini öğrenerek ayarladığınız değelere gelmeden açıp kapayabilir. bu şekilde 0.1 hassasiyetini de kullanarak sabit sıcaklıkta evinizi tutmaya çalışır.

migonun diğer on off termostatlardan en büyük farkı, e-bus bağlantı noktası ile kombiye bağlandığı için kombinin kazan sıcaklığına müdahale eder. ayrıca migo ve netatmo on off termostat internetten konumunuza göre dış sıcaklık verilerini de alıp işler. migo bu noktada benzersiz mükemmel bir performans sergilemesi gerekiyor.
    teorik olarak herşey mükemmel ama gelin görün ki pratikte maalesef migo batırmış durumda. netatmo termostatın migodan üstün bir yanı apple homekit desteği.
    migonun çalışma şekli şu şekilde;
    dış sıcaklık verisi, iç sıcaklık verisi ve istenen iç sıcaklık, peteklerden dönüş suyun sıcaklığı, evin ısınma ve soğuma süresi. tüm bunlar gelişmiş bir algoritma ile işlenerek ideal kazan sıcaklığı ve yakma süresini hesaplayıp evi istenen sıcaklıkta tutmak. migonun uygulamasında bazı ayarlarda mevcut. tahmin modu istenilirse kapatılabilir. örneğin ev 17 ye kadar boş ve düşük sıcaklıkta, tahmin modu evin ısınma süresini öğrendikten sonra 1-2 saat erken kazanı yakıp evin istenen sıcaklığa getirmesini sağlıyor. ısıtma eğrisi, kullanıcının ayarlayabildiği, kazanın sıcaklığına müdahale edebildiği ayar ama direk öyle müdahale edemiyorsunuz. misal eğriyi 2.0 yaptınız, bu değer belli bir dış sıcaklıkta belli bir zamanda kazanı 40 derecede yakabiliyorken, farklı dış sıcaklıkta 35 derecede yakabiliyor. bu eğri yükseldikçe kazan sıcaklığı da artıyor ama doğrusal değil. bir de musluk suyu sıcaklığı var.
    4 aylık migo kullanıcı olarak, eğer mükemmeliyetçi bir kişiliğiniz varsa bu cihazdan uzak durun. netatmo on off termostat alın.
    örneklerle sorunları açıklayacağım;
    -hava sıcaklığı 10 derece altı ise migo uygulaması dış sıcaklığını doğru gösteriyorsa istediğiniz sıcaklığa erişiyor.
    -dış ortam sıcaklığını hangi veri sağlayıcısından alıyor bilmiyorum ama özellikle bugünlerde 4-5 saatlik gecikme ile alıyor. öğlen olmuş migoda dış sıcaklık 2-3 derece gözüküyor, bütün hava durumu sağlayacılarında 14-15 derece ki gerçek sıcaklık 16 derece. aynı gün 20:00 de dış sıcaklık 11 derece gözüküyor ama 2-3 derecelerde gerçekte. bunun sonucu öğlen kazanı 50 derece gereksiz yere yüksek yakıyor. akşam 8de de 39 derecede kazanı yakıyor ama içerisi 23.5 derece olmasına rağmen zaman geçtikçe evin sıcaklığı düşüyor. 23 e kadar düştü misal bugün.
    -öğrenme süresi var bu migonun. 15 günde bir imiş. şimdi 15 gün boyunca hava aynı giderse, gece gündüz bir fark olmazsa filan tamam istenen sıcaklıkta tutuyor. ama diyelim havalar ısındı veya ertesi gün güneşli hava diyelim işte o zaman evi ısıtamıyor. siz 23 istemişsiniz, kazanı düşük sıcaklıkta yakıp ev 21-22 lerde geziyor. tam tersi olarak diyelim havalar iyi gidiyor, öğrendi migo diyelim. hava birden soğudu zaman gereksiz şekilde kazanı yüksek yakıyor. normalde 40-45 derecede kazanı yaksa yetecek ama 60-65 lerde yakıyor. tabi hem fazla doğalgaz tüketimine neden oluyor hem de istenen sıcaklığın üstüne çıkıyor ev.
    -migoyu sifirlama diye bir secenek yok. musteri hizmetleri cevap veremiyor. yok yani. hani gecmisi sifirlayip tekrar kurmak isteseniz boyle bir secenek yok.

demirdöküm müşteri hizmetlerine migo dediğiniz anda zaten kayıt açıp dönüş sağlayacağız diyorlar. dönen kişiye bunları anlattığınızda servis kaydı açıyorlar. gelen servisin anlaması mümkün değil zaten. böyle birşey beklemek hata olur. kombiyi dağıt yeniden yapar ama migo hakkında birşey bilmiyor adamlar ne bilsin.

almayın, aldırmayın, hani olurda migo alırsanız içinden çıkan pilleri direk değiştirin. benim gibi akdeniz ikliminde yaşayanlar ilk yazın sonunda pilleri akmış şekilde bulurlar.
  • daha önce yaklaşık 10 yıl vaillant'ın kablosuz oda termostatını kullanmış ve çok memnun kalmış biri olarak yeni evimde takılı olarak bulduğum demirdöküm kombime de bu ufaklığı mart sonunda aldım. henüz kış geçirmediğim için yorum yapmak çok erken ancak kullandığım 1-2 aylık zaman zarfında kombinin gereksiz yere çok yüksek ısılarda çalıştığını farkediyorum. örneğin oda istediğim sıcaklığa gelmiş ancak kombi 65°c'de yanıyor ve bir süre daha sirkülasyona devam ediyor.
    vaillant'ın buna göre daha basit olan termostatı da e-bus üzerinden çalışırdı ve istenilen değere yaklaşınca kazan sıcaklığını düşürürdü.

bu cihazda çok fazla gelişmiş ayar olduğunu görüyorum, bunlar beni uğraştıracak. ısınma eğrisi denilen grafik değerini biraz düşürdüm. bir de evde sürekli birileri yaşadığı için tahmin özelliğini kapattım.

açıkçası şu anda çok memnun değilim ancak bu kışı geçirdikten sonra tekrar buraya yeşillendiririm.