şükela:  tümü | bugün
  • migros da satılan bu yumurtalar,müşteriye isminden ötürü doğal yumurta izlenimi verse de,aslında 3 numara yetiştirme etiketiyle (kod:3 tavukların kafeste yetiştiği anlamı taşır) doğallıktan ziyade, en alt kategori yumurtasıdır. ve fiyatlarına gelecek olursak. 15 li bu yumurtalar 15 liradan yani doğal yumurtalar ile aynı fiyat sınıflandırmasından satılmaktadır.ve hiç şüphesiz ki ismine kanıp, bu yumurtayı doğal diye alan binlerce insan vardır aynı sınıfta ki yumurtayı yarı fiyatına alacakken.
    yumurta sınıflandırma kodları ve anlamları

@spacking adlı yazarın tavsiyesi üzerine yumurta üzerinde kodların ne anlama geldiğini bulabileceğiniz görseli şöyle bırakayım
    yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor
  • türk gıda kodeksi değişmeden bu ve bunun gibi birsürü şeyle karşılaşacağız... savaş gibi değil mi? mecburen besin ihtiyacı için alışveriş yaptığın yer sanki seninle dalga geçer gibi ürün satıyor gibi gelmiyor mu sizede ?
  • bugün annemin düştüğü sahtekarlıktır. 3 numara ne olduğu belirsiz yumurtaları doğalım adıyla satan bir firma buna çanak tutan migros
  • tavuğun kafeste durmasının yumurtanın doğallığına olan etkisini anlamış değilim. belki adamlar gdo'lu yem kullanmıyor hormon ilacı vermiyor? hayvan sadece kafeste duruyor. hayvanın durmasının yumurtanın sağlıklı(!) olmasına ya da fiyatına neden etki etmesi gerektiğini anlatsana biraz.

bıktım bu anti-gdo ve anti-nükleer teröründen.
  • (bkz: erikli su sahtekarlığı)

geçenlerde annem, markası erikli olan suyu diğer sulardan daha pahalı olduğu için almış. eve geldiğinde bir de ne görsün? suyun içinde erik yok. marka resmen isminden ötürü suyun içinde erik varmış izlenimi veriyor ama eve gelince büyük hayal kırıklığı.
  • migros'un yaptığı düpedüz aldatmaca olmakla birlikte, 0-1-2-3 ile ilgili yapılan açıklamaların da çoğu saçmalık.

zaten 1-2-3 numaralara sahip yumurtanın üretiminde kullanılan tavuklar aynı yemi kullanıp aynı ortamda yetişiyor. biri ufak tefek bir bahçede gezindiği için sözde serbest gezen oluyor, diğeri bahçe yerine kümeste serbest geziniyor ama kümes yetiştiriciliği oluyor, bir diğeri de kafeste tüm gün oturup yumurtluyor.

ayrıca verilen linkte her satırda hormon uygulandığından bahsedilmiş. antibiyotik mecburen kullanılıyor biliyoruz da, hormon nedir ya? ne hormunu kullanılıyor tavukta? sanki tavuktan değil patatesten bahsediyorlar.

bir ezberdir gidiyor ama ne açıklaması var ne de teknik detayı..
  • bu yumurtaya benim de elim birkaç kere gitti, doğalım yazısının "marka" olduğunu fark edince yerine bıraktım. üzerinde ne organik ne de gezen tavuk ibareleri var.

benim için tavukların gezmesi önemli. ama öyle küçücük alanda değil. yeterli büyüklükte bir alanda toprak eşelesin yavrucaklar, normal hayatlarına devam etsinler, doğal yemle beslensinler istiyorum. kendimden çok onlar için. bize yumurta verirken, onlar da olabildiğince rahat ve mutlu olsun istiyorum. bu yüzden keskinoğlu'nun organik yumurtasını da almıyorum, çünkü gezen tavuk olduğuna dair bilgi yok üstünde.
  • daha büyüğü için,(bkz: #10214076)
  • şok ve a101 bu konuda daha dürüst.
  • “ 15 li bu yumurtalar 15 liradan yani doğal yumurtalar ile aynı fiyat sınıflandırmasından satılmaktadır.” ifadesinden sonrasını okumadım. migros’ta satılan 0 numara 10’lu yumurtalar 15 liradan başlıyor. işkembeden sallamayalım..