şükela:  tümü | bugün soru sor
  • edit; şu anda sorunu çözülmüş gibi olan rezalet.

444' lü hatları maalesef sorun çözmekten çok uzak. mağaza iade sorunu çözdüklerini söyledi. katkılarınız ve verdiginiz bilgiler için çok teşekkürler arkadaşlar....

*entry içeriğinden, seri no ve fatura içeren resimleri kaldırdım; sorun çözüldüğü için.

kısaca;

migros' dan ağustos ayında aldığım telefona (huawei mate 10lite) aldıktan 4 gün sonra "telefonun kayıtsız olduğuna" dair mesaj geldi. tabi bunu hemen migros'a bildirdik. onlar da bize; sırayla kayıt yapıldığını söylediler. telefonun imei' si kutudakinden farklıydı; çift simli olduğundan "olağan" diye düşündüm. tabi migros' un böyle şeyler yapabileceği aklımızdan geçmiyor!

telefonla ulaştık sonra whatsup' tan da bildirdik durumu. hala çift hatlı sanıyoruz telefonu!

kayıt yapılmadığını görünce birkaç defa daha bildirdik migros'a; hep aynı cevapları aldık ve sonunda 27 kasım' da telefonumuz kapandı.

migros' a hemen bildirdik "bakıcaz, edicez" dediler tabi. bu hafta salı' ya kadar hiçbir dönüş yapılmadı. sonra salı günü arayıp durumumu bildirdim. önce aldığımız mağaza, "getirin iade alalım" dedi; ben de farklı şehirde olduğumu söylediğimde "olur, oradan alırız. ben sizi arayacağım." dedi ve bir daha haber vermedi mağaza. bugün, sonunda migros'un 444' lü hattından arandım; "telefonun servise gönderileceğini mağazaya getirmem gerektiği" söylendi. telefon bozuk değil, çatlak değil! 3 aydır, aldığım günden beri bildiriyorum telefonun kapanacağını; neyini inceleyeceksin? zaten 10 gündür telefonsuz kalmışım! hem ben, kayıtsız telefon satan servis' e nasıl güveneceğim?
  • migros'tan telefon almayı düşünürken birden beni caydıran başlık. düşük fiyatlardan kıllanmıştım zaten. tüketici hakem heyeti %100 çözüm olacaktır diye düşünüyorum.
  • dolandırıcılık suçlaması ile savcılığa şikayet gerektiren eylemdir.
  • rezalet puanım 10/10.

tanım: migrosun sattığı telefonun kaçak olarak gözükmesi sonucu görüşmeye kapatılması.
  • son kullanım tarihi geçmiştir. keşke alırken skt sine baksaydınız...
  • tüketici hakem heyetine başvuru
    2-3 aylık bir süreç
    para iadesi çatır çatır alış
    kapanış

böyle umursamaz firmalara müstehak.
  • iki üstteki yazara katılıyorum. savcılığa gitmenizi tavsiye ederim. ben bu tür olaylarda savcılığa gitme taraftarıyım ki bu bildiğin dolandırıcılık. ayrıca sim kartla alakasını anlamadım.
  • migros'un suçsuz olma ihtimalinin olduğu rezalet.

şöyle ki; eğer aldığınızda telefon kapalı kutu olarak geldiyse size sorun huawei'den kaynaklanıyor. farklı kutuya farklı telefon konulmuş. migros doğrudan ithalat yapmış olmalı. bu nedenle (mantıklı olarak) kutu üzerindeki imei üzerinden telefon kayıt edilmiş. esas telefonun imei farklı olduğu için kayıtsız kalmış. migros'un hatası satış elemanlarının iş bilmezliği ve tabi sizin durumu geç fark etmiş olmanız nedeniyle geç reaksiyon alınmış olması.

telefon alırken telefondaki kutudaki ve faturadaki imei numarasının aynı olduğundan emin olunuz arkadaşlar. çok istisnai bir durum arkadaş denk gelmiş. çözerler mutlaka. geçmiş olsun.

edit: bir de şunu fark ettim; arkadaşa fatura değil fiş kesilmiş. burada sıkıntı şu ki, fişte imei yazan kısım boş bırakılmış. eğer buraya kutudaki seri numarası yazılırsa son tüketicinin durumu kanıtlaması zor olabilir diye düşünüyorum. çünkü telefonu aldıktan sonra kayıtsız bir telefonla değiştirdiğinizi iddia edebilir kötü niyetli bir satıcı (migros'un böyle yapacağını sanmıyorum tabi).
    e-arşiv faturası kesildiği yazıyor. onu da bir kontrol eder misiniz, ne yazıyor?
  • fiş veya fatura üzerine imei numarası yazılmadığı için haksız duruma düşebileceğiniz rezalettir...

bu entry zamanla güncellenecektir...

edit: migros'taki cihazlar genelde absürt ülkeden getirtilmiş cihazlar oluyor. bir arkadaşım samsung galaxy j7 almıştı, yamulmuyorsam malezya çıkışlı çift simli variantıydı ve şarj cihazı değişik priz girişine sahipti...

distribütör firma kutuda ne yazıyorsa şu an hatalı olan odur. ime kaydı ile falan distribütör firma ilgilenir garantisiydi şuydu buydu. migros sadece cihazı satar. distribütör migros ise olay başka tabi...

yeni alınmış cihazın kutusu çok hırpalanmış duruyor, üstüne mi oturdunuz amk. kim kimi kazıklamaya çalışıyor anlamadım, daha doğru düzgün kutunun görüntüsü yok...

çift simli, tek imei kayıtlı. kutuda tek imei yazıyor. işini bayağı zor...
    telefonda yazan model numarası ile kutuda yazan model numarası aynı mı kontrol etmek gerek...
    kutuda yazan tek imei telefondaki birinci imei ile aynıysa mahkemeye gidilebilir. yalnız dediğim gibi faturada imei yazmaması ayrı sıkıntı. migros'a ve distribütör firmaya mağduriyetten ötürü seri dava açılabilir...

edit 2: az evvel birisi uyardı, mate 10 lite telefon kutusundan bahsedilirken orada p10 lite kullanım kılavuzu var diye...
    kafamı iyice karıştırdınız...
    kim kimi koparıyor kendi payının...
  • rezalet puanım 10/10
    kadıköyde seyyarda telefon satan adamların yaptığının aynısı.
    migros çıtayı baya düşürmüş.