şükela:  tümü | bugün
  • bugün rastladığım fantastik olay.
    adamlar bildiğin 1lt'lik tarımsal etil alkolü
    49.99 tl'den satıyolar.
    vergiler fazla diye saf etil alkole saran cengaverler mi var acaba diye düşünmedim değil.
    kim içiyor olum bunları?
    cidden merak ettim..
  • artık evlerde rakı, bira yapmanın yaygınlaştığı ve mantıklı (ucuz-vergisiz) hale geldiği bir dönemde migrosun çok akıllıca yaptığı iş. esasen temizlik amaçlı satılmaktadır bu alkol. fakat rakısı da fena değil hem de çok kolay yapılıyor. aynı şeyi eczaneler de yapıyor, satışlar fora. buna da bir düzenleme (yasakla) gelir yakında.
  • (bkz: boğma rakı)
  • evde alkollü içki yapımının patlamasının sebebi olgu. özellikle ege ve akdeniz bölgesinde inanılmaz miktarlarda satılmakta. anason özü, su, üzüm suyu ve küp şeker ilavesiyle rakı yapımında kullanılmasının yanı sıra; meyve çeşitleri kullanılarak pek çok kokteyl yapılıyor. içenler çok memnun, maliyeti çok ucuza geliyor. alışmadık bünyelerde sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açtığı söylenmekte.
    mantık olarak alkolü fermentasyon yoluyla elde etmeden, hazır kullanmanın pek bir zararı yok gibi gözükse de, ben olsam temkinli yaklaşırım.
  • uzun süredir gördüğüm ve artık devlete alkol üzerinden daha fazla vergi vermemek adına kendi içki üretimime geçiş yapmak için her gördüğümde aklımı çelip almak istediğin saf alkol.
  • yanlış bilmiyorsam eczanelerde etil alkol satışı bir süre önce yasaklandı. halbuki hijyen sağlamak, ev kazalarında ilk tıbbi müdahaleyi gerçekleştirmek ve ev ortamında içki yapmak için halk bu maddeyi kullanmaya alışmıştı. migros da eczanelere gelen bu yeni düzenleme ile pazarda oluşan bu açığı görüp değerlendirmiş olmalı.
  • yasak geliyormuş ne şom ağızlı adamlarsınız
  • evde vergisiz harçsız haraçsız içki yapılabilsin diye bence kamu yararı gözetilerek yapılan uygulamadır. güzeldi keşke yasaklanmasa.
  • aslinda entry girmeyecektim ama kafasinda soru isareti olanlar fikir sahibi olsun diye bi kaç şey yazayim.

kimyaciyim.yaklasik 1 aydir migrostan aldigim etil alkolle(96%) evde kendi ickimi kendim hazirliyorum.bana da adanali yakin bir doktor arkadasim tavsiye etmişti.o bolgede ahali adeta kitleler halinde islama geçer gibi migrosun yolunu tutuyorlarmiş.stoklar tukenmesin diye de olayin dillendirilmemesine özen gosteriyorlarmiş.

ben 1 bardagin beşte birine etanol kalanina da visne veya portakal suyu koyarak kullaniyorum.

geçen hafta olayi iyice cirkeflige vurup 1 litre cam şişenin ceyregine etanol,kalanina da 3 tane kesme seker erittigim su koyup bu solusyonu biraz anason yagiyla aromatize ettim.sisenin kapagini iyice kapayip ertesi gun litresi yaklasik 13 tlye gelen raki keyfi yaptim.evet şu an belki gozlerim gormuyor ama normal rakinin midede yarattigi ekşimeyi bu raki allahi var yaratmiyor.

şaka bi yana duyduguma göre tahmin edeceginiz sebeplerden dolayi yakin zamanda bu etil alkoller katki maddeleri kullanilip,tat olarak içilemeyecek kıvama getirilip migroslarda satilmaya devam edecekmiş.