şükela:  tümü | bugün
 • migros'un 99 kuruşa sattığı ürünlerin üzerine para üstü verememesi ve 1 kuruş, 2 kuruş, 3 kuruş derken bir yıla vurulduğunda çok büyük miktar parayı kayıt dışı olarak kazanmasıdır. bu hileye kanmamalı 1 kuruş olsa bile paranın üstü istenmelidir.
  edit: yollayın zamanın ötesine, 4 lira 97 kuruş fiş kesildiğinde kim 3 kuruşunu alıyor?
  edit2: olay somutlaşsın diye migros yazıldı, neden ufak detaylara takılınır ki bukadar?
  edi3: kredi kartı ile yapılan alışverişlerde zaten problem olmadığını anlaşılmıyor mu?
 • bu hile nakit kart yada kredi karti ile alişveriş yapilinca bertaraf edilir, sanirim. matematiğim zayif.
 • böyle bir hile yok. illa var diyorsanız da kasiyerin hilesi olabilir ancak.

  şöyle ki;

  kredi kartı ile yapılan ödeme zaten kuruşu kuruşuna yapılıyor. nakit ödemede ise o size geri verilmeyen 1 kuruşlar kasiyerin cebine gider. zira gün sonunda kasiyer tüm dökümü alır, kestiği fiş/fatura kadarını migros muhasebesine teslim eder. o biriken 1 ya da küsürlü diğer kuruşlar birikerek kasiyerin parası olarak cebinde kalır.

  yaa....
 • bu para üstünün cikismamasi, bozuk var miydi teranesi zaten yillardan beri var olan bir problem olup, migros'la ya da baska bir satici ile sinirli degil, ki benim nazarimda zaten bir ülkenin medeniyet göstergelerinden biri. neden, cünkü bu hem vatandasin verdigi parayi gözetme bilincine erismis olmasina, hem de saticinin yaptigi isi ciddiye alarak bozuk paranin sadece müsteriden gelmesini beklemesine degil, belirli araliklarla gidip bankadan bozuk para tedarik etmesine dayanan bir eylem. bu karsilikli bilincten bir tanesi eksik oldu mu sistem islemiyor. bu durumda kuruslari kurtarmak icin halihazirda en kolay cözüm de banka karti (nakit kart) ya da kredi karti kullanmak.
 • kredi kartı ile alışveriş yapınca bertaraf edilir; lakin nakitte bertaraf edilemez.
  kredi kartıyla alışveriş yapandan 99 yerine 98 kuruş mu alınıyor ki nakitte kazanıan +1 kuruş bunu tolore etsin? matematik zayıf.

  edit: yazdığımdan ben bile bir şey anlamadım.
  o paranın hayır kurumlarına gittiğine dair bir rivayet duydum ama.
 • (bkz: allah kuruşu)
 • sadece migros a özgü değil ülkemizin bilumum marketlerinde paradan 6 sıfır atılması ertesinde gerçekleşen hadisedir. iktisatta bu tip bir enflasyon üzerine doktora tezi bile yazılabilir.
 • migros'ta kasa fazlaları hayır kurumlarına bağışlanır. hile varsa da helal etmek iyidir, rahat olun.