*

şükela:  tümü | bugün
 • mikhail moiseevich botvinnik

  aslında makina mühendisidir ama satranççı olarak tanınır

  üç defa dünya satranç şampiyonu olmuş rus usta. hatta rivayetlere göre dördüncüsü de geliyormuş ama federasyon o yıllarda doğrudan rövanş hakkını kaldırarak, botvinnik'i adaylar turnuvasına katılmaya zorlamıştır. botvinnik de bunu gurur meselesi yaparak köşesine çekilmiştir
 • 1963 yılında ünvanını tigran petrosian a kaptırmış ve bir daha dünya şampiyonluğu mücadelesine girmemiştir. yinede çeşitli turnuvalarda 200 e yakın oyun oynamış ve hep üst sıralarda bulunmuştur.
 • inanılmaz disipliniyle tanınır. zaten aileden hiper-disiplinli olan kasparovu öğrenci olarak kabul etmiş ve kasparovu da nihayet kendisine benzetmiştir.
  beyefendinin her hareketi planlıdır. öyle ki bir opera sanatçısı olan partneri sahnede performanstayken saatine şöyle bir bakıp, yavaş yavaş uykusu için evin yolunu tutmuştur. (bkz: go to bed)
  ayrıca satranca bilim olarak bakan ilk oyunculardandır. ve tabi bu sistematik özelliği kasparov'da çok daha net gözlemlenebilir. notasyonu güzel yazmak için yavaş yavaş ağır ağır yazarmış. bu konum biraz keskinleşip karıştığında heyecandan karınca duası gibi yazmaya başlayan ben ve benzerlerime örnek olmalıdır.
 • sovyet satranç ekolünün kurucusu.
 • meğer fischer'la oynadığı tek oyunun video görüntüleri varmış. duygusuzluğu ve katılığıyla bilinen bu adamı böyle gülümserken görmek ne güzel: http://www.youtube.com/watch?v=_3tmtiaalny
 • http://mojo-chess.blogspot.co.uk/

  büyük ilişki psikoloğu, ünlü aşk doktoru mikhail botvinnik "her gece üç posta" açılış çalışıyormuş aslfşkjşljş. yakışır ustama, eline kuvvet.
 • elektrik mühendisidir.
 • demir gibi sağlam sovyet ekolünün temeli bu oyuncudur. aynı zamanda mühendis. belki de bu yüzden saplantı derecesinden analizcidir. yıllarca kendi oyunlarını analiz edip zayıflıklarını törpüleyerek uzun yıllar en üst seviyede oyunlar çıkarmış, ayrıca bir dünya büyükusta yetiştirmiştir.

  sistemi biraz suistimal etmiş, devrin adamı gibi görünse de, savaşçı ruhu ve inatçılığı bir dünya öğretici parti ortaya koymuştur.
 • oyunundaki en onemli faktor stratejidir.oyunlarini hep ayni acilişlar ve benzer planlarla kazanirdi.
  spassky "botvinnik oyunlari senaryosu oncedan yazilmis tiyatro oyunlarina benziyor.bu yuzden oyunlarini sevmiyorum demisti."ancak botvimnik spasskyi rusya sampiyonasinda vezir feda ederek vezirgambiti beyazlarla g4 varyantinda yenmisti.o zaman botvinnik unvanini kaybetmisti.
  kasparov botvinnik ve petrosyan kgbyi yalniz satrancta degil ozel hayatlarinda da kullandilar demisti.
hesabın var mı? giriş yap