şükela:  tümü | bugün
  • kremlin basın dairesi, rusya lideri vladimir putin’in, federal vergi dairesi başkanı mihail mişustin’e başbakanlık görevine aday olmasını önerdiğini bildirdi.
    53 yaşındaki mişustin, 2010'dan beri federal vergi dairesi başkanlığı görevini yürütüyor. uzun yıllardır hükümette çalışan mişustin'in ekonomi doktorası yaptığı biliniyor.

https://tr.sputniknews.com/…skani-misustine-onerdi/
  • rusya federasyonu’nun yeni başbakanı.

mevcut fns başkanı olarak görev yapmaktaydı.
  • rusya'nın medvedev'den sonraki başbakanı.
  • ilerleyen yıllarda adını çok duyacağımız müstakbel rus çarı
  • putin başkanlık dönemini 6 yıla çıkardığı andan itibaren zaten herkes 2024'te ne yapacağını bekliyordu. son zamanlarda "politik gücü tekrar gosduma'ya vermek istiyorum" tarzı bir iki demeç vermişti -- tabii ki bundan kasıt yaşasın demokrasi değil, ben güçten ayrılınca beni yargılamaya kalkacak başka bir tek adam çıkmasın hareketi idi. meclisin zaten dörtte üçü edinaya rossiya üyesi, kalanının da yarısı falan rusya'nın doğu perinçek'i zhirinovskiy kontenjanından yine putinci.

rus politik tarihinde bu bir ilk değil. putin 1999'da boris yeltsin'in istifası karşılığında (ikinci yeltsin döneminde boris'in ayyaşlığı putin'in altını kazımasına izin vermişti) kendisini ve yakınlarını rüşvet, adam kayırma vs. için yargılamamaya söz vermişti. bu sözünü de tuttu.

herkes dmitri medvedev'in günün sonunda bu işi yapacağını düşünürken putin'in tek konuşmasıyla istifa etti. belki alakasız bir bakanlığın yardımcısı yapılacak, fakat putin'in en büyük görev adamı sadakatinin karşılığını bu şekilde almış oldu. benim tahminim putin medvedev'in bu kadar alenen başa geçecek olmasından korktu, batı bunun kanına girmiştir paranoyası yaptı kendince.

yerine getirilen kişi ise rusların bile bugüne kadar tanımadığı mihail mişustin. adı pek duyulmamış, rusya'nın vergi sistemini elektroniğe çevirmesiyle ünlü bir adam. anladığım kadarıyla yüzde yüz kapitalist. ilk işi olarak rusya'nın eyt'sinden dönülmeyeceğini, özelleştirmeleri artırmak istediğini, uzun vadede de amerikan stili bir vergi sistemine geçmek istediğini açıkladı. bu notu ülkemizin anti-emperyalist putincileri için bıraktım -- rusya'nın uzun vadede büyük hamlesi votkalı abd'ye dönüşmek oldu. tek fark şu: muhalefet yaparsan kgb indiriyor. (bkz: boris nemtsov)

2008'de putin partisinin alakasız bir gazprom avukatı olan medvedev'i aday gösterdiğini açıkladığında kamuoyunun tepkisi şu an mişustin'e olan tepkiyle aynı olmuştu. kim bu adam? sonuçta kurmaylarından biri yerine kendisine sadık beklenmeyen birini yukarı çekip ikinci defa ülkeyi uzaktan yönetmeye çalışacak. bu kez tek fark 2024 yılında 71 yaşına girecek olması, büyük ihtimal tekrar başa geçmeyecek. yine herkesi ters köşe yaparak bence son büyük politik hamlesini yaptı. bodrum kenan evren yaşına gelene kadar yaptıklarının yanına kalacağı garantilenmiş oldu. kremlin'de dostları olduğu sürece de bunayana kadar ülkeyi yönetmeye devam edecek.

kendisini çoğunlukla sevmesem de vladimir putin bu yüzyılın kesinlikle en yetenekli lideri olduğunu bu hamlesiyle tekrar göstermiş oldu. putin kremlin'den anca tabut ile çıkar, olan zaten gelir dağılımının facia olduğu rusya'nın vatandaşına olur.
  • (bkz: dmitriy medvedev)’in istifasının ardından, rusya'nın yeni başbakanı.

vergı müdürlüğünden başbakanlığa uzanan kışı.
  • boş zamanlarında buz hokeyi ve müzikle ilgilenmektedir.
  • putin’in yeni sağ kolu.
  • baba tarafı yahudidir.
    kaynak
    kaynak 2