*

şükela:  tümü | bugün
  • 'don hikayeleri' adlı eseriyle 1965de nobel ödülünü almış olan sovyet yazar.eserde don bölgesindeki iç savaşlardan ve kazakların başkaldırılarından bahsedilir.anlatımı mükemmeldir.
  • betimlemelerindeki güç ve canlılık dolayısıyla rusların yaşar kemali de denilebilir mihail şolohov için.
  • 1905 yılında, durgun don romanında çokça ismine rastladığımız vyeşenskaya adlı kazak kasabasında doğmuştur. çocukluk ve ilk gençlik yıllarında tam bir köylü ve don kazağı kültürü almıştır. daha lise yıllarındayken başlayan ekim devrimi ve 1. dünya savaşıyla birlikte o da kendisini iç savaşın ortasında bulmuştur. don bölgesindeki iç savaşın bütün safhalarını yaşayan şolohov'un bu yıllarda yaşadıkları ve gördükleri de eserlerine temel teşkil eden en önemli anektotlardır. yaşadıklarından ne kadar etkilendiği, durgun don'un ilk cildini 23 yaşında tamamlamasından da anlaşılabilir. sbkp üyesi ve sovyet şurası mensubudur. eserleri 60'ı aşkın yabancı dile çevrilmiştir. durgun don'un dördüncü cildinin çıkışıyla 1941'de stalin, uyandırılmış toprak'ın ikinci cildinin çıkışıyla 1960'da lenin, 1965'de ise yine durgun don ile bu defa nobel edebiyat ödülünü almıştır.
  • toplumcu gerçekçilik akımının önde gelen adlarından biri. 1. dünya savaşı öncesinden başlayarak ekim devrimini, iç savaşı ve devrim sonrasını kapsayan geniş bir zaman dilimi içinde anlattığı 've durgun akardı don', don kazakları'nın bolşevikler'e karşı yürüttüğü bağımsızlık mücadelesini nesnel bir bakış açısıyla anlatan belgesel bir nitelik taşır. şolohov 1949'da sscb bilimler akademisi üyeliğine, 1954'te sovyet yazarlar birliği prezidyumuna, 1961'de sbkp merkez komitesi üyeliğine seçildi. tarımın kolektifleştirilmesi sürecini işlediği ikinci romanı 'uyandırılmış toprak'ı 28 yılda tamamladı. şolohov insanları savaşın vahşetinden ve acılarından korumak, uzak tutmak için, onlara sürekli savaşı anımsatmak gerektiğine inanıyordu. türkçeye çevrilen öteki önemli yapıtları "alyoşa'nın yüreği", "insanın yazgısı" ve "mavi bozkır"dır.
  • solohov kitabının diğer ciltlerini yayımlatabilmek için defalarca (bkz: stalin)'i ziyaret etti.(bkz: ateist)olarak bilinmesine rağmen, nobel edebiyat ödülünden kazandığı paranın büyük bir bölümünü savaşta nazilerin yıktığı bir kilisenin onarımı için bağışladı.
  • bir masal gibi anlatılan don nehri kıyısına yerleşme öyküsü; dedesi, türklerle yapılan savaşta bir türk kadını esir almış ve onu don nehrinin kıyısına kurulmuş olan kazak köyüne getirmiş.köylüler kadının uğursuz olduğuna inanmışlar ve dedesi ile türk kadının yaşadığı eve saldırmışlar. adam önce esir aldığı ama sonra aşık olup evlendiği ve bir erkek çocuğu sahibi olduğu türk kadını canı pahasına savunmuş ama yine de karısının, o türk kadının, köylüler tarafından linç edilmesini engelleyememiştir.
  • 20.yy rus edebiyatı'nın önemli simgelerinden biridir.
hesabın var mı? giriş yap