şükela:  tümü | bugün
 • dünyada 100 milyon adet bulunan silahın mucidi olan ve geçenlerde 83 yaşına basan meymenetsiz suratlı şahıs.
 • dunyanin en cok kullanilan silahlarindan birini kar elde etmek icin degil, devrimi ihrac etmek vs gibi nedenlerle icad eden kisi. bu nedenle fakir olmasi dogal, onemli olan fakir ama gururlu olmasi.
 • silah ureticisi mikhail kalasnikof, ismini ticari marka olarak bir alman firmasina satti. simdi silah deyince ilk akla gelen kalasnikof ismi semsiye, saat, caki, tenis raketi, hatta tras losyonu olarak karsimiza cikacak.

  kendi adiyla bilinen ak 47 tufeginin mucidi olan 83 yasindaki mikhail kalasnikof icat ettigi silahin adi dunyada 1940'li yillarin ortalarindan beri savas ve olumle birlikte anildi. mikhail kalasnikof'un yasina ragmen hala calistigi silah atolyesi ismas, simdiye kadar 100 milyondan fazla kalasnikof satti. 19 ulke kalasnikof'un uretim lisansini aldi.

  mikhail kalasnikof, ismas'tan aldigi maas disinda subay emekli maasi, devlet baskani'ndan bir ek maas ve yasadigi sehir olan isevsk'ten de fahri hemsehrilik primi aliyor. hepsini toplayinca ayda 14 bin 800 ruble ediyor, yani yaklasik 435 euro. bu, rusya'daki standartlara gore yuksek bir miktar.

  ancak patent haklarindan eline gecen paraya gore oldukca dusuk bir rakam. bir rus gazetesinin hesaplamalarina gore mikhail kalasnikof, patentlerden yilda en az 5 milyon dolar kazaniyor.

  kalasnikof, ailesinin israri uzerine simdi adini satti, solingen'deki bir alman firmasi ile ortaklik anlasmasi imzaladi. kalasnikof markali urunlerin satisindan elde edilen kazancin ucte biri kalasnikof ailesinin eline gececek.

  mikhail kalasnikov, kendi adini tasiyan ilk urunleri gordu bile. ilk kalasnikof semsiyeleri ile ilgili gorusu soyle: unlu kalasnikof silahlari gibi guvenilir, kullanimi kolay, bakimi zahmetsiz. sadece ates edemiyor!

  özgür politika
  20-subat 2003 persembe
  http://www.ozgurpolitika.org/…003/02/20/hab39b.html
 • (bkz: kalaşnikof)
 • (bkz: ak-47)
 • almanlardan silahın isim hakkı olarak yılda 5 milyon dolar alıyormu$ bu mucid..

  ölmesine yakın “acaba dökülen kanlarda benim de payim var mi” diye kara kara dü$ünmeye ba$lamı$ kendileri.. hatta dostlarina “ke$ke insanlara yararli bir $eyler tasarlasaydim; mesela sahibini yormayan bir çim biçme makinesi yapsaydim, hafif bir bisiklet ya da saglam bir $emsiye dü$ünseydim” demi$ bir röportajında.. ırakta dökülen her kan sonrası bu dü$ünceleri tekrarlaması olasıdır..
 • bir röportajinda, "icad ettiginiz silah milyonlarca insanin kanini döktü, pismanlik duyuyor musunuz?" sorusuna, "hayir, benim icadim olmasa da insanlar birbirlerini öldürmek için bir seyler bulacakti" seklinde cevap veren kisi. aslinda son derece mantikli.
  bir de bir belgeselde, amerika'ya gidip m-16'nin mucidi ile tanistigini görmüstüm. ilginç gelmisti.
 • tsk gubidik g3'leri kullanırken; pkk'nın kendisi için bolca şükrettiği mucit.
 • "hayatta tek isteğim bu gezegende barış ve mutluluğu görmek" diye bir sözü olan şahıs.
hesabın var mı? giriş yap