*

 1. uzun bir sessizliğin ardından son yıllarda internet üzerinden özellikle engin erkiner ile giriştiği polemiklerle ortalarda görünmeye başlayan eski örgüt (bkz: acilciler) lideri. tamam, belki ben duymadım sesini, ama düşünün ki şu saate kadar ekşi sözlük'te hakkında yazılmış bir entry bile yoktu mihrac ural'ın.*

  acilciler diye bir örgüt kalmadığı için "eski lider" diyorum. "sürgün"müş. öyle yazıyor. başka bir yere "sürgün" olmadıysa suriye'de yaşıyor. hatta medenî hali değişmediyse kendisi aynı zamanda suriye "saray"ının damadı. hafız esed'in kızkardeşi mi yeğeni mi ne bir kadınla evlenmişti. orada sarayda yaşadıkları söyleniyordu. bu "sarayda yaşama" kısmı abartı olabilir tabii.

  kendisi de kullanıyor mu bilmiyorum, nette bir yerde birkaç yandaşının onun için "türkiye halk kurtuluş partisi–cephesi (thkp-c) genel sekreteri" sıfatını kullandığını gördüm. son yirmi yıl içinde benim gözümden kaçmış bir eylem veya faaliyetleri olduysa bilmek isterim aslında. yaptığı "genel sekreter"lik hangi icraata imza atmıştır? yalnız baştan söyleyeyim, "kürt halkına (pkk'ya) destek vermek" pek eylem sayılmıyor. "27 yıldır sürgündeyim" (artık 28 demeli) deyip duruyor. türkiye'de dün de bugün de yeraltında yaşayan devrimci örgüt üye ve liderleri var. devir 12 eylül devri değil. ben hapisten çıkalı sekiz yıl oldu. istanbul'da yaşıyorum. bu sekiz yılda bir kere kimlik kontrolü ve üst aramasına, bir kere de sadece kimlik kontrolüne denk geldim. ha örgütsel bağlantılar dolayısıyla sen ne kadar dikkat edersen et başkasının dikkatsizliği yüzünden takibe takılabilirsin, yakalanabilirsin tabii. ama birileri bunu göze almadan da "devrimci mücadele" olmuyor işte. uzaktan kumandayla bu işler bir yere kadar. sen türk polisinin erişim alanının dışından bana talimat ver, ben burada o talimatları yerine getireceğim derken yakalanayım, işkence göreyim, hapse düşeyim, öleyim. ülkede böyle geri zekâlı kalmış mıdır... pardon sorumu geri aldım, böyle geri zekâlı var tabii ama bizim zamanımızdaki kadar çok değil.

  mihrac ural buraya nasıl dönmeyi düşünüyor? "sürgündeki devrim lideri" olarak mı? internet üzerinde kendisine yağcılık ve aklama-paklama işiyle meşgul beş-altı kişiye bakıp kendisinin lenin gibi, humeyni gibi bir "ülkeye dönüş" yapma ihtimali olduğunu düşünebilir miyiz? şöyle gümbür gümbür bir "türkiye halk kurtuluş partisi–cephesi (thkp-c) genel sekreteri" ünvanıyla?

  kendisine karşı negatif duygularım olduğu herhalde anlaşılıyor. bunun siyasal rekabetle ilgili olmadığı bilinsin lütfen. kişi olarak benim devrimcilik ve/ya da marksizm anlamında hiçbir siyasal iddiam yok. demokrat olmaya, demokrat kalmaya çalışan, kendi varlığını politika ile anlamlandırmayan -bu arkadaşların çok sevdiği tabirle- "sıradan" biriyim. bu son derece bilinçli bir biçimde seçtiğim bir konum. şuna kızıyorum: abi çekip gitmişsin "sürgün"e. 27 yıl olmuş. orada sıkıntı çektiğine dair bir belirti yok. adamlar (suriye devlet sınıfı) seni içgüveyliğe bile kabul etmiş. senin oradan buraya talimat yağdırdığın günlerde ankara'daki adamlarının, o samimi çocukların neler çektiğini, ne şartlar altında bir şeyler yapmaya çalıştığını ben bizzat biliyorum. yirmi sene geçmiş, yirmi sene sonra tek başına bedavaya dergi çıkarıp bütün dünyaya anında dağıtma (yani internet) teknolojisini keşfedince birdenbire devrimci önderlik duyguların kabarmış. ahkâm kesiyorsun.

  yine de şu sayfayı görmesem bu kadar kızmayacaktım bak: http://gomanweb.org/…lasoru/ocak/02ocak/tarihte.htm

  sevgili sözlük okuru, fotoğraftan söz etmiyorum yalnız. 1986-87 yılbaşısında eşi hanımefendiyle apo'yu misafir etmişler, yiyip içmişler. 23 yıl sonra, 31 aralık 2009'da kendisiyle öcalan'ın o akşamki fotoğrafını yayınlayıp "tarihte bugün: 31 aralık 1986" ibaresini eklemiş sayın ural. işte bu ibareye kızdım. "tarihte bugün" filan...

  notlar:
  - "ukteyi fakfa diye biri 9 ay önce vermiş."
  - bu entry'mi beğenenler şu entry'mi de beğendi: (bkz: acilciler/@mehmet ordekci)

  edit: gomanweb linki değişmiş, yenisini yazdım.
 2. bende ne zaman gündeme gelecekti diyorum bu sözde genel sekreter. bonapartist bir diktatörün yanında beslediği bu sözde devrimci şimdi akp basını için malzeme oldu iyi mi?

  thkp-c geleneğinin adını daha fazla karalamasın. biz kendisinin ne mal olduğunu iyi biliriz.
 3. hatay alevilerinin % 99'unun tanımadığı, tanıyanların da iplemediği bir adam. yandaş ve tetikçi medyanın hatay halkına saldırmak için arşivleri karıştırıp bula bula bu adamı bulması gayet komik.
 4. yandaş medyanın kendi başına değil, polisin servisiyle "hatırladığı" kişidir. meraklısı için söyleyeyim, yaklaşık 1 yıl önce adana özel yetkili savcılığında "acilcileri yeniden toparladıkları" gerekçesiyle 10'un üzerinde kişi hakkında dava açıldı. yeni şafak bu haberi kendi başına yapabilecek kadar "büyük" bir yayın organı değil.
 5. şimdi bu adamın son günlerde basına yansıması ile ilgili bazı gözlemlerimi paylaşayım. zira, bu hafta içinde bu başlık alıp başını gidebilir.

  bu ismi 2 gün önce duydum. sonra google da kısa bir araştırma yaptım kendisiyle ilgili, hakkında fazla bir bilgi yok. ama özetle eski thkp-c'li, yeni esad milisi olarak nitelendirilebilir. bu zatla ilgili yapılan aşağıdaki haberler, haberlere yer veren basın organları ve hepsinden önemlisi bu haberlerin yayınlanma tarihleri, dün reyhanlı'da gerçekleşen katliamla beraber düşünüldüğünde bir şeylere işaret ediyor mu?

  google'dan direkt alıyorum:

  “banyas'ta mihraç ural'ın parmağı var” - taraf gazetesi / 1 gün önce
  suriye'de katliamları miraç ural yapıyor iddiası haberi - bugün / 3 gün önce
  'temizliğin lideri antakyalı mihraç' - milliyet / 2 gün önce
  'temizliğin lideri antakyalı mihraç ural'mı? - haber aktüel / 2 gün önce

  muhtemelen medya ve basınımızca 3 gün önce keşfedilen bu adam önümüzdeki günlerde gündemimizde daha çok yer işgal edecek. reyhanlı patlamasının ihale edileceği daha uygun bir figür göremiyorum.

  pkk sınır dışına çekiliyor, ergenekon ekarte edilmiş, dhpk-c'nin çapı zaten yetmez bu boyutta bir eyleme. yoksa illa ki stratejistler, analistler bunların da adını anarlardı. ülke ülke değil ki, gotham city. chaotik evil olmadan iç-dış politika üretilemiyor. mihraç umutların tükendiği anda yetişecek gibi duruyor. hadi bakalım.

  edit: sabah hizlica gazeteleri tarayayim dedim ongorum dogru cikti mi diye. hurriyet bildigin mihrac ural'dan girmis, mahir cayan'dan cikmis. 40 yillik mahir cayan da oldu mu size mehir ceyen?

  turk basini, boka dusse de bir dusmese de bir.
 6. henüz 11 entry girilmiş ama akp reyhanlı bombasını eline bıraktığında adından çok söz ettirecek gibi duruyor.