• melih cevdet anday in oyunu
    ilk kez 1967 yilinda kent oyunculari tarafindan oynanmis..
    1971 itibariylede devlet tiyatrolarinda sahnelenmis..
  • "mikadonun copleri" de olabilir.
  • oyunun mehmet gürhan ve tomris incer ikilisinden izlenmesi performansları sebebiyle tercih ve tavsiye sebebidir.
  • bir oyundur, ama sadece melih cevdet'in olanından değil.. bi avuç çubuğu masaya bırakır, sonra da birinin diğerini kıpırdatmasına izin vermeden toplamaya çalışırsınız.. cerrah adaylarının tus öncesi böyle bi sınavdan geçtiği mi söylenmişti artık ben mi uyduruyorum belli değil.
  • üzerindeki renk ve şekillere göre farklı puanlar kazandıran çöpler.
  • "ooooo, hikaye renkleniyor.."
    repliği akıldan çıkmayan leziz oyun.
    (bkz: büyük oyunlardan büyük replikler)
  • moderatör beyimiz mikado beyin ansizin çöp kutusuna atmis oldugu çöplerdir. geridönüsüme katkisi olan bu çöpler için mikado beyin bir slogani vardir: geri dönsün ki yasam sürsün.
  • en başında

kişiler:
    erkek
    kadın

yazan; bir erkek ve bir kadın'ın hikayelerinin kesişmesinin anlatıldığı,melih cevdet anday'a ait, türk tiyatrosunun en önemli eserlerinden birisi.

buyrun bu da oyundan güzel bir tiradın bir kısmı:

erkek:.....mutluluk nedir diye sorsanız bana, kaşıntıdır derim.bir gün az kaldı mutlu oluyordum.bir sancı saplandı belime, kıvrana kıvrana yatağa düştüm.böbrek taşı imiş.sancıdan öleceğim.sabaha karşı idi, doktor geldi, morfin yaptı.derdemez o korkunç sancı kesiliverdi, çok güzel bir dünya başladı birdenbire... inanamıyordum... mutlu idim, tam anlamı ile mutlu.. mutluluğumu doya doya tatmak istiyordum... ama o ara, kulağımın arkası kaşındı azıcık.şöyle sinek ısırmış gibi.bense kolumu kıpırdatmak istemiyordum, mutluluğuma ara vermemek için.ama o kaşıntı bozuyordu mutluluğumu.çaresiz kaldırdım kolumu, kulağımın arkasını kaşıdım, tam olsun mutluluğum diye.kolumu gene yanıma uzattım.biraz sonra... biraz sonra gene o kaşıntı.kaşıdım, biraz sonra gene.gene kaşıdım.bitmedi, bitmedi namussuz kaşıntı, iğneledi durdu ve berbat etti mutluluğumu. o günden beri, ne zaman şöyle mutluluğa benzer bir şey duyacak olsam, bakalım bunun kaşıntısı nerden başlayacak diye beklerim.beklediğim de gelir başıma.
  • timuçin esen ve devin özgür çınar'ın, zeliha berksoy rejisiyle, beşiktaş belediyesi kültür sanat platformu prodüksiyon tiyatrosu olarak, akatlar kültür merkezi melih cevdet anday sahnesinde sahneleyecekleri melih cevdet anday oyunu.

(bkz: boyundan büyük cümle kurmak)
hesabın var mı? giriş yap