şükela:  tümü | bugün
 • graduate, what planet are you from, regarding henry, working girl, birdcage filmlerinin yönetmeni.
  graduate'tan sonraki icra edeceği masterpiecei hala bekleniliyor.
 • 1967'de en iyi yönetmen oscarini alan film yönetmeni.
 • graduate'den sonra cektigi masterpiece'i olarak angels in america'yi sayabilir miyiz? bence sayabiliriz.
 • (bkz: closer)
 • monty python uyarlamasi yonetiyor broadway'de. mart 2005 durbunlu bir tarihte baslayacak gosterinin ismi spamalot. vay anasini sevgili seyirciler; monty python uc on yil sonra yine onumuzde. sevincle ve umutla bakiyoruz bu devinime. isler kizisiyor yerkurede, kemik kurusundan ilik ceken monty python absurditesi bush'un hemen gozunun dibinde. dunya her gecen gun iyiye gidiyor sevgililerim.
 • aşkı anlamış, anlatmış yönetmen (bkz: closer) , (bkz: angels in america)
 • bir iki karakter üzerinden sosyal durumu anlatmayı çok iyi bilen, tiyatro temelli auteur amerikalı. eğer amerika'da ilişkileri ve ilişkilerin hareketlerini* çözmüş bir yönetmen varsa o da nichols'dır. hemen her sahnesinde kişilerin duygusal durumunun görsel karşılığını bulduğunu düşünüyorum.
  ayrıca tüm filmlerinde müzikle çok özel bir ilişki kuruyor. her seferinde döneminde çok ünlü olan ama kesinlikle nitelikli olan üstün şarkıları kullanıyor.
  öte yandan silkwoodgibi, graduategibi, postcards from the edgegibi filmlerde dolaysız döneminin sorunlarını ucundan tutup silkeleyen senaryolar üzerinde çalışırken, bir bakıma dönem filmleri çekerken; closer'da, who's afraid of virginia woolf'ta falan sosyal soruna altmetinde değinir oluyor ve güncelliğini yitirmiyor bu adam. hatta durmuyor, catch 22gibi, wolf gibi, filmografisinin dışında kalmasına rağmen birey- toplum ilişkisine dair kaygılarının sınırlarından dışarı çıkmayan filmler yapıyor.
  bence mike nichols amerikalı olmasının gölgesinde, ne yazık ki sıklıkla amerikalı olmaktan gelen "şiirselliği kaçırmış" anlayışın gölgesinde çalışmasında rağmen duyarlılığından taviz vermemiş/vermeyen ve kutsal saygıyı sonuna kadar hakeden büyük bir yönetmen.
 • charlie wilson's waruyla hayal kırıklığını da geçtim, sinir harbi yaşatan yönetmen oldu kendisi.
  amerikalıların tarih anlatma, yorumlama hakları olmamalı, yasaklanmalı kanımca.
  hayır konuyla ilgili hiç bilgisi olmayan insanlar da bunların anlattıklarını doğru sanacak, sanıyorlar, ona üzülüyorum.
  bir tanem philip seymour hoffmanım vardı iyi ki filmde, onu izledim, ne kadar enfes bir oyuncu olduğunu bir kez daha doğruladım.
  halbuki ne kadar severim bir the graduate olsun, bir closer olsun, bir angels in america olsun...
  olmadı mike, yakışmadı...
  üzdün beni!
 • 1967 yılında the graduate filmiyle ilk kez bir milyon dolar kazan yönetmen olarak tarihe geçti