şükela:  tümü | bugün
 • misir daki 3 buyuk piramitten bir tanesi. dierleri (bkz: keops), (bkz: kephren)
 • üç piramidin en ufağı. orjinal adı menkauradır. (mikerinos latincesi)
 • içine girilen tünel 1 metre yüksekliğinde 90 cm genişliğinde olan girmesi de çıkması da zor olan piramit. en dibe inince insanın o yolu geri çıkmaktansa o son noktada bulunan 6 mezardan birini seçip de yatası gelmektedir. hem geleni gideni de olur insanın... sıkılmaz yani.
 • piramidi diğerlerinden (bkz: kufu) (bkz: kafre) daha küçük boyda ise de, yüzeyi tamamen granitle kaplı olduğu için yapımı en az diğerleri kadar zor ve masraflı olmuştur.

  adam (bkz: menkaura) önemli olan boyu değil işlevi demiş..ne işe yarıyosa, belki hırsızlar delip de giremez diye düşündü granit olunca.
 • herodotos tarihi'nde* yani türkçe çevirisinde mykerinos, piramidi mykerinos piramidi olarak geçen firavun zat. herodot dedeye göre babası keops'tan daha liberal, din özgürlüğü veren bir yönetimi varmış. kızı öldüğünde, acısından onu gelenek olmayan biçimde dışı altın kaplamalı bir ahşap inek heykeli içine koydurttuğu sarayımda tutmaya devam ettiğini yazmış.

  bu adam hakkında asıl skandalöz bilgi/dedikoduyu sonra veriyor: "mykerinos, öz kızına sevdalanmış ve kız istemediği halde onu almış; çocuk acıdan deliye dönmüş ve kendini asmış, o da onu bu ineğin içine koymuş, kızın anası, kızını babasına teslim eden halayıkların ellerini kestirmiş; (...)" (s.181) yani bir kalemde tecavüz biçiminde baba-kız ensesti ve pedofili örneği.

  (bkz: historiai/@ibisile)

hesabın var mı? giriş yap