şükela:  tümü | bugün
  • 150 kg ve 7.500 euro'yu geçmeyen gönderiler için gümrük müşavirine muhtaç olmadan gerçekleştirilebilecek ihracat yöntemidir. hakkında detaylı bilgiye kolay yoldan ulaşmak için sözlüğe bakayım dedim fakat bir şey yazılmamış; o halde bildiğim kadarını ben paylaşayım, yine de bilgilerin kesin olmadığını ya da eksik olabileceğini baştan bilmenizi isterim:

ihracat işlemleri elektronik ticaret gümrük beyanı (bkz: etgb) kapsamında hazırlanıyor, gerekli belgeler:

-forwarder tarafından doldurulmak üzere bize verilen dolaylı temsil yetki belgesi

-imza sirküleri kopyası

-ihracat bilgi formu

-orjinal maliye onaylı türkçe fatura

-ingilizce fatura

dolaylı temsil yetki belgesi ve imza sirküleri bir defaya mahsus veriliyor, geri kalan belgeleri de verdik mi kalanını freight forwarder hallediyor(muş). böylece kendi kendimize minik ihracatımızı araya gümrük müşaviri sokmadan halledebiliyoruz, görünürde her şey bir navlun teklifi almak kadar kolay fakat henüz pratikte bir deneyimim olmadığı için bu konuda kesin konuşmak istemiyorum.

tüm bu işlemler olurken menşe şahadetnamesi ya da atr belgesi'nden bahsedilmiyor ulaşabildiğim kaynaklarda ama bu belgeler düzenlenmeli neticede. fakat uyarmak isterim ki bu konuda müşavirden destek istemeyin "sen misin beni aradan çıkaran" diyerek neredeyse belgenin genel maliyetinin on katından fazla bir bedel istiyor. git bağlı olduğun ticaret odasına al misler gibi belgeni, kendin yap hem bir şeyler öğrenirsin. şu an üye olun ya da olmayın 1adet atr izto'da 1 tl. zaten rica ederseniz oda memuru mail olarak size gönderiyor satın alma ve onay formunu, buradan da ulaşabilirsiniz.

genel bir bilgi edinmek için ihracatçı birlikleri'ne de gidilebilirmiş ticaret odasından edindiğim bilgiye göre. mevzuat konusunda yardımcı oluyorlar fakat ben henüz gidemedim, gidince onu da eklerim.

sanırım asıl mesele kdv iadesi ile ilgili. gümrük beyannamesinin muadili olabilemez heralde o konuya vakıf değilim fakat forwarder tarafından verilen kapanış ekranı ve işlem belgesi ile başvurulabilir diye bir rivayet mevcut, aslı nedir henüz bir fikrim yok ama kdv iadesi olmayacaksa bu işin de pek bir manası kalmazdı heralde, express hizmetle zaten gönderilir.

mikro ihracat kapsamında dhl express oldukça yardımcı oluyor ama küçük aracı firmalar bu konuda daha gönüllü, müşteri kazanmak için her türlü yardımı sağlıyorlar. tabii hep hava taşımacılığı olarak bahsediyorum, bir de adrese teslim şeklinde express hizmetle oluyormuş işler, lojistik ayağı bambaşka bir dünya.

atr'ye geri dönecek olursak gerekli formları eksiksiz doldurduğunuzda (satış formu ve atr belgesi beraberinde türkçe ihracat faturası ile birlikte sunulacak olan eur.med dolaşım belgesi taahhütnamesi) teminini ve onayını kurye ile de yapabiliyorsunuz, ticaret odasi illaki sen geleceksin demiyor, uzaksanız ya da vaktiniz yok ise bu da bir alternatif; yeter ki o fırsatçı müşavire o ekstra belge parasını vermeyin, çok kızdım ayıp ya! kendiniz de gitseniz kurye de gitse her durumda kârdasınız zaten.

bu konuda söyleyeceklerim şimdilik bu kadar, eğer yanlış veya eksik bir nokta var ise -ki olması muhtemel- lütfen uyarınız, bir de bir hizmet alacağınız zaman imkanınız var ise hizmeti veren tarafın maliyetini değerlendiriniz zira sizi ördek yerine koyabiliyorlar, hiç etik değil.
  • artık kdv iadesi mümkünmüş....
  • suanda yapmaya calistigim sey. mesela vergi levhanizda faaliyet turu olarak e ticaret ibaresinin de eklenmesi gerekiyor. onu halledeyim, hepinizi bilgilendirecegim. ozel kargo sirketleri epey pahali ama ptt'deki fiyatlar inanilmaz dusuk. diger firmalara gore 10/1 fiyat veriyor ptt. bakalim isi cozecegim umarim.