• kucuk bir ta$, bir leblebi buyuklugunde uzayda duzensizce savrulan, uzay araclari ve uydular icin de tehlike olu$turan parcalar.
  (bkz: meteor)
 • sanıldığının aksine, taş veya leblebi değil, çoğunlukla bir toz veya kum zerresi büyüklüğünde olurlar.

  aşırı yüksek hızları nedeniyle, çaptıkları yüzeylerde ciddi hasarlara sebep olmaları olası. örneğin, bu boyutta bir mikro meteorun bir astronota çaptığı düşünüldüğünde, elbisesi üzerinde onarılmaz bir hasara yol açacağı ve kısa sürede ölümüne neden olacağı çok açık.

  mikro meteorlar, uzay görevlerindeki en tehlikeli nesnelerdir ve tüm uzay araçları bunlara karşı önlem alacak şekilde dizayn edilir. ve fakat malesef, uzay yürüyüşü yapan astronotlar böyle bir korumadan yoksun, allaha emanet dolaşırlar.
 • ''ufak'' diyebileceğiniz her ebatta olabilirler.

  1. 2.

  hızları sebebiyle oldukça tehlikelilerdir.

  http://www.spaceelevatorblog.com/…teoritedamage.jpg

  mission to mars isimli filmden bir sahne.

  nasa, esa, roscosmos ve cnsa mühendisleri 10-15 katlı astronot kıyafetlerini tasarlarken micro meteorları hesaba katmamış! olsalar gerek ki; aşırı soğuk, aşırı sıcak ve mikro meteorlar için giysiye dacron, mylar vb. polimer malzemeler hariç başka katmanlar da eklemişler.

  (bkz: thermal micrometeoroid garment)
  (bkz: national air and space museum)

  yani ''allah'a emanet'' dolaşmazlar. fakat uzay araçlarındaki hasar ortadayken söylenecek çok fazla şey yok.

  ayrıca toz tanecikleri zamanla uyduların üzerini kaplayarak güneş pillerini zayıflatırlar. uyduların ısınmasına neden olabilirler.
hesabın var mı? giriş yap