şükela:  tümü | bugün
 • sabah hızlı yumurta haşlamak için denediğim yöntemdir. haşlama havası verip yumurtayı suyun içine koymam ve hatta güvenlik amacıyla bu sistemin üzerini de diğer bir kap ile kapamam sonucunda bile hüsranla sonuçlanmıştır. gücü tutturamadım sanırım zira beklenenin çok ötesinde, en az bir torpil gibi patladı. cam kaplar plastik gibi uçuştu. sesin fırından geldiğini tahmin bile edemedim, dolapta bişeyler devrildi zannettim.
 • shibanın zamanında yapmaya çalıştığı harekettir.. devamı için (bkz: patlamış yumurta)
 • ancak şöyle olur
  yumurtamızı eski usülde haşlamışızdır lakin açıp bir bakarız ki az pişmiş, sulu cıvık bişey olmuş.
  yumurtanın pişmiş üst kısmını yiyerek içini açtıktan sonra yumurtayı o vaziyette mikrodalgaya atarız ve voltaja göre 10 saniye ila yarım dakika arası değişecek bir süre kendisine ışıma uygularız. bu süreyi aştığımız bir saniye bile yumurtamızın patlayıp fırının dört kenarına duvar kağıdı olmasına yol açabilir. yumurtanın patlamadan önceki son saniyelerini hissederek ivedilikle fırını durdurmak yıllar süren tecrübe, birikim ve bilgelik isteyen bir iştir. ama herşey yolunda gittiyse sulu vıcık yumurtamız iyi pişmiş ama 100 derece sıcaklıkta bir yumurtaya dönüşmüştür. bir kaç dakika bekleyip soğuttukttan sonra afiyetle yiyebiliriz.
 • değil bütün halde kırılmıs yumurtanın sarısını dağıtmadan bile yapılmaya çalışıldığında fırının içini kirletebilen atraksiyon
 • imkansız olduğu gibi normal şekilde haşlanmış yumurtayı da ısıtmayı denemek tam bir hüsranla sonuçlanabilir.

  nasıl olsa 20 sn ısıtırsam bir şey olmaz diyerek attım mikrodalgaya yımırtayı. bir bütün halinde çıkarıp ısırdığım anda atom bombası haline gelmiş olan sarı kısım ağzımda patladı. evet patladı hatta pufff diye ses bile çıkardı. korkuyla tükürdüm ağzımda ne varsa ama dilimin altında birinci dereceden yanık var şu anda. bırak yemek yemeyi, su bile içemiyorum.

  denemeyin, deneyene de engel olun!
 • denenmemesi gereken bir yumurta haşlama yöntemidir. onun yerine yumurta bir kase içinde çırpılır, kasenin üzeri bir tabakla kapatılır, mikrodalgada yaklaşık 1 dakika ısıtılır, omlet kıvamında afiyetle yenir...