• olağanüstü ince iplerden oluşan bir dokuma türü. iz bırakmadan temizleyen bezler ve çeşitli ısı geçirmez kumaşlar yapmakta kullanılır
  • görüntü ve his olarak kadifeye benzer. leke tutmaz, sabunlu bezle silinir. mobilyalarda da kullanılır
  • (bkz: teknosil)
  • laptop monitörü eğer parlak ekran ise bu yöntemle dokunmuş bir bezle ekranını silmeyi deneyin. sonuçları oldukça tatmin edici.
  • ismini 10 mikrondan daha küçük fiberlerden oluşmasından almıştır. temizlik bezi olarak kullanılanlar kirleri, yağı ve suyu iterek degil emerek temizler, bu yüzden bakteri ve küf oluşumunun azalmasını sağlar. kadifeye benzer ve yıpratmadan temizler. ayrıca ısı geçirmeyen kumaş yapımında da kullanılır.
  • cam bezi olarak inanılmaz sonuç veren malzeme fakat parlak yüzeylerde çizilmeye sebebiyet verebiliyor dikkatli olunmalıdır.
  • kendi ağırlığından on kat daha fazla su yada kir tutabilen, ipekten çok daha hassas olduğundan dolayı çok nazik yüzeylerde dahi kullanmaya çekinmeyeceğiniz bir tür temizlik bezidir.
  • yapılışında sea and island metodu kullanılır. sentetik elyaflar poliamid veya polyester kökenli olanlar, sonsuz flamentler oluşturacak şekillerde üretilebilirler. nonwoven, dokuma, örme fark etmez. belli bir denyenin altında bu tekstil yüzeyleri oluşturulamaz. flamentler kopar veya keçeleştirilemeyecek kadar incedir. bu problemi çözmek için japon abimiz miyoshi okamoto bir yöntem keşfetmiş. yöntem aslında gayet basit. bu incelikteki flamentleri işleyemediğimiz için bu flamentleri geçici olarak bir araya getiriyor, işlem uyguluyor ve sonra tekrar dagıtıyor. bunun için copolyester ile poliamid (naylon) veya polyester kullanılır. polyester veya poliamid çok ince flamentler copolyester ile bir araya tuturularak tek bir flament haline getirilir. içinde bir çok ince kablo olan tek kalın bir kablo gibi düşünün. işlenebilecek denyeye gelen flamente işlem uygulandıktan sonra oluşan tekstil sodyumhidroksit çözeltisine daldırılır. polimerizasyonu tam olarak bitmemiş güçsüz copolyester'in bağları kopar ve çözeltiye geçer. ince flamentleri bir arada tutan yapı ortadan kaybolduğu için flamentler dağılır. o kadar küçük boyutta tekstil elde edersiniz ki kullanım alanları ve avantajları çok büyüktür.
  • buff'larda kullanılan mucizevi kumaş türüdür.
hesabın var mı? giriş yap