şükela:  tümü | bugün soru sor
  • welcome to muz cumhuriyeti,
    her gün çeşitli satıcı sesleriyle uyandığım ve tecavüz denilen eylemin belden aşşağı hiç bir şey kullanılmadan zevkle yapıldığı, ayrıcalıklı rahatsızlık verici türkiye gerçeklerinin iliklerime kadar hissettiğim türüdür.

araçlarda çevreye gürültü kirliliği yapan megafon, mikrofon, hoparlör gibi ses cihazları taktırarak ve çaldıkları kornalarla aşırı şekilde gürültü yaparak rahatsızlık veren ve evlerinde bulunan yatalak hastalar, bebekler, çocuklar ve öğrencileri, gece çalışıp gündüz dinlenenleri çıkarılan gürültüyle rahatsız eden, halk sağlığını olumsuz yönde tehlikeye atan seyyar satıcılar çok sayıda yasa ve yönetmeliği ihlal etmektedir.

çevre kanununun 14. maddesine göre kişilerin huzur ve sükununu, beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde ilgili yönetmeliklerle belirlenen standartlar üzerinde gürültü ve titreşim oluşturulması yasaktır.

istanbul büyükşehir belediyesi yönetmeliğine göre; yüksek sesle bağırarak ve ses yükseltici hoparlörlü araçlarla ya da durarak satış, reklam, ilan yapmak ve müşteri çağırma maksadıyla bağırıp çağırmak, korna çalmak yasaktır.

bu kuralları ihlal eden satıcılar zabıtalarca tespit edilip haklarında kabahatler kanununa göre işlemler yapılıyor. para cezaları verilerek kullanımı yasak olan anfi, hoparlör, mikrofon ve megafon gibi ses yayın cihazlarına el konuluyor. tekrar edenlerin araçları bağlanıyor.

her gün sokaklarda yasak olduğunu bile bile onlarca kez seyyar satıcıların ses cihazları ile örneğin, eskici, hurdacı, patatesci, domatesci, overlokçu diye bağırmaları ben dahil herkesi çileden çıkarıyor.

şuan duyulan anons 5 kilo 10 lira patates haşlamalık, kızartmalık.

hehh sütçü de geldi. kornasıyla biliniyor.

burası şampiyonlar ligi gibi...

ilgililere sesleniyorum.
    o kadar şikayet ettim, haram olsun ödediğim paralar, gidin pişti oynayın mesainiz dolsun.
    bir de sokağın başında levha var, "bu mahallede seyyar satıcıların satış yapması yasaktır". lanet olsun gösterişçi kanunlarınıza!