şükela:  tümü | bugün soru sor
  • genelde çocuklar düştüğünde yapılan bir şeydir.

"çünki mikropları öldürdüğü için, mikroplar yarayı ıstırıyor, o yüzden acıyor"
    gibi bir açıklaması da vardı bunun küçük çocuklara yapılan. mal gibi de yerdik. sevinirdik, mutlu olurduk, acıdıkça kahraman gibi hissederdik, "daha çok kolonyaa! edrıyın!" triplerine girerdik falan. (evet o yaşta)

hayır şu an deniyorum yine 3-4 yaş arasındaki çocuklarda bu hikayeyi, bakıyorum yine işe yarıyor. demek ki sorun bizim nesilde değilmiş kjsdfsgf.
  • kolonyanın mikropları öldürmediği hatta yaranın iyileşme sürecini uzattığı gerçeği göz önüne alındığında yanlış olan eylem.

ama şöyle bir şey olabilir:

(bkz: mikropları öldürsün diye yaraya batticon dökmek)
  • "mikroplardan arındırmak için yara üzerine kolonya dökmenin doğru olmadığını belirten çukurova üniversitesi tıp fakültesi halk sağlığı anabilim dalı öğretim üyesi prof. dr. gülseren ağrıdağ, “temizlik, mutlaka su ve sabunla yapılmalıdır. kolonya ile temizlik olmaz” dedi.
  • mikropların yaşadığı hostu acıdan öldürünce doğal olarak mikropları da öldürür.
  • ihtiva ettiği alkol dolayısıyla yaraya verdiği acı sebebi ile döken kişiyi; -benim canımı bu kadar yaktıysa, minnacık mikrobun canına okumuştur. şeklinde düşüncelere sevk etmesi sonucunda yapılan eylem. alkollü içeceklerin mantarlar ve bakteriler tarafından fermente edilerek elde edildiği düşünülürse, açıkçası bu minik yaramazların alkolle aralarının pek kötü olduğu da söylenemez. kolonya dökülen yaranın kabuk bağlama sürecine daha hızlı girdiği de tarafımdan gözlemlenmiş ve bu özelliği nedeniyle de taze bir yaram olduğunda gerçekleştirmekte olduğum eylemdir kendileri. bir de şu var tabi; (bkz: bir anda kendini cengiz kurtoğlu dinlerken bulmak)

edit: %10 herkes öldü beyler absinthe yapamıyoruz.
  • fakir işidir. bak elin amerikalısı zengin, hep viski döküyor yaraya
  • etil alkol fermantasyonu yapan çoğu mantarın %15 alkol derecesinden sonra tek tek hakkın rahmetine kavuştuğunu, prokaryotların %10 bandından sonra mala bağladığını, en daşşahlı olanının bile suyun ve besinin fazla olmadığı, yüksek alkollü ortamlarda "hacı iki dakka bi soluklanak..." dediğini düşünürsek, genelde %70 ya da %80 oranında alkol ihtiva eden kolonyanın çok da kötü bir seçim olmayacağı davranış biçimidir.
  • kolonyadan sonra yaranın üzerine bir de tütün basarsın. bitti.

(bkz: yaraya tütün basmak)
  • öyle ölmez diye düşündüren aksiyon. mutlaka tuz ruhuyla destek verilmeli.
  • size bir abi tavsiyesi genççer.

alkol bulamadığınız yerde kolonya dökün, kolonya bulamadığınız yerde yaraya işeyin.

evet işeyin.

sidiğiniz her türlü mantarı, mikrobu, bakteriyi öldüren çok değerli bir asittir. (bkz: ürik asit)

özellikle kışlalarda askerlik görevini yapan kahraman mehmetçiklere seslenmek istiyorum.

o duş ortamında, silah arkadaşınızın ayağından duş kabinine bulaşan mantarın sizin ayağaınıza da geçmesini istemiyorsanız, duşa girmeden önce kabini sidiğinizle dezenfekte etmeniz, o zorlu askerlik sürecinde ayaklarınıza acı ve ızdırap verecek mantarlardan korunmak için güzel bir yoldur. aklınızda olsun.

ah keşke, mantardan beter, hepinizin hayatına yapışan sülük gibi kezbanların da üzerine bi işeyebilseniz.