şükela:  tümü | bugün
 • gelecekte insan hayatını en çok etkileyecek olan zararlı maddelerdir. bu konuda ülkemizde halen etkili bir mücadele politikası yoktur.
  mikroplastikler (mp), çevrede kirliliğe sebep olan, suda çözünmeyen, düzgün şekilli veya şekilsiz polimerik parçacıklar. kısaca, 5 mm'den daha küçük plastik parçacıklarına mikroplastik denilmektedir.
  1 mikrondan küçük plastik parçacıklarına ise nanoplastikler denir. çevredeki plastik kirliliği ile ilgili yeni bir sınıflandırma bulunmaktadır.
  plastik üretim peletleri (4-5mm) ve kozmetiklerdeki plastik mikroboncuklar (<500µm)

  isimlendirmeleri ve büyüklükleri:
  nanoplastik, (np) 1 nm - 1 µm
  mikroplastik, (mp) 1 µm - 1 mm
  mezoplastik 1 mm - 1 cm
  makroplastik ? 1 cm

  gıdalardaki mikroplastikler
  bazı ürünlerin üretim süreçleri aşamasında, bazılarında ise paketlemede kullanılan ambalajlardan dolayı ve ürünün tüketimi esnasında (ortamdan) gıdalara mikroplastik kirliliğinin ve başka birçok katkı maddesinin geçmesi söz konusudur.

  bilimsel araştırmalar sonucunda, içme sularında (şişe su, çeşme suları), midye, karides, balık, tuz, şeker, bal gibi yiyeceklerde, soda ve bira gibi ürünlerde mikroplastik tespit edilmiştir.yapılan bir araştırma, bir amerikalının yılda 81000 - 123000 adet mikroplastiğe maruz kalabileceğini belirtmektedir. ayrıca, dünya sağlık örgütü tarafından hazırlanan 2019 tarihli bir raporda , içme sularındaki mp’ lerin sağlığa zararlı olduğuna dair henüz kesin bir kanıt bulunmadığı ve mp parçacıklarının oranları hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğunu bildirilmiştir.
  kaynak:1
  kaynak:2
  kaynak:3 zararları
 • görünmez tehlike: mikroplastikler:
  şampuanlar, deterjanlar, yüz temizleme ürünleri, diş macunları, kıyafetler, çantalar, ayakkabılar, araba lastikleri ve hatta bazı gıdalar... kullandığımız bütün bu ürünler ya mikroplastik içeriyor ya da kullandıkça çevreye mikroplastik saçıyor. yani hepimiz göremediğimiz bu plastikleri yiyoruz, içiyoruz, soluyoruz ve doğaya salıyoruz.
  alıntı