• benim takintili oldugum bazi urunler var. bunlari "parasini sonuna kadar hakediyor" klasmaninda degerlendiriyorum. mesela dreambox onlardan biridir. sonra omnicharger diye hayvani bir powerbank var, notebook falan sarj edebiliyorsun bununla, oyle cok buyuk de degil sirt cantasinin bir gozune problemsiz sigiyor.

bir de mikrotik urunleri var elbette. evde kullanmaya basladim, sonra ofise aldirdim. yetmedi, cloudcore serisinden bir tanesini de fransa'daki datacenterda colocate ettigimiz sunucularin onune koydum.

cantamda da hap serisinden bir kutuyu duzenli olarak tasiyorum. normal bir routerin yapabildigi her seyin yaninda, yapamayacagi onlarca seyi de kolaylikla yapabiliyor bu aletler.

mesela hic oyle hosts dosyasina falan girmeden statik dns kaydi yaratabiliyorsun. cok fazla hareket imkani vermeyen mips tabanli platformlari bu sayede internete cikartmaksizin yerel agda calisan development servera iteleyebiliyorsun.

ag paylasimi yapmaksizin tamamen router uzerinden bir clientin trafigini dinlemek icin bir baska clienta yonlendirebiliyorsun.

vpn acip bazi clientlari vpn uzerinden cikarabiliyorsun.

yurtdisindayken aktif bir ethernet baglantisiyla ya da yine usb uzerinden calisan bir gsm 3g/lte modem sayesinde ag konfigurasyonunu ayri ayri yapilandirma derdi olmaksizin hareket edebiliyorsun.

ve tum bunlari yaklasik 230 tl odedigin bir cihazla yapiyorsun.

sonuc olarak victorinox caki dunyasi icin neyse, mikrotik de network icin odur. ısrarla kullanin, kullandirtin.
  • 1 seneden fazladır dokunmaya dokunmaya şifresini unuttuğum router. ayarlarını yapmış çalıştırmışım 1 seneden fazla oldu hiç sıkıntı yaşamadım kendisiyle, çalışan sistemi kurcalamak gibi bir adetim olmadığı için de hiç içine girme ihtiyacı bile duymadım. bugün hangi bilgisayarın kaç gb kullandığını kontrol etmek için gireyim dedim de aha şifre yok unutmuşum resmen. sunuculardan birisinin masaüstün de winbox klasörü vardı onun içine kaydetmiştim ama sunucuları da değiştirdim sanırım yedeğini bile almamışım. araki şifreyi bul şimdi, kırmaya da kırılmaz bu bokun şifresi ttnetin siktiriboktan modemi değil ki amk.
  • urunlerinin (saniyorum hicbirinin?) web interface'i olmadigi icin winbox olmadan kolayca konfigure edilemeyen uretici. (seri porttan alet baglamayi kolaydan saymiyorum) buna ragmen en iyilerinden biri. cesit cesit/boy boy cihazlari var.
  • (bkz: webfig)
  • linux tabanlı bir router işletim sistemi ve windows altında çalışan bir uzaktan yönetim arabirimini çıkaran, çeşitli vendorlardan aldıkları donanımları da yanında sunan asıl işi yazılım olan bir firma.

eski pentium 2 makinalarda boot edip tıkır tıkır işleyen muazzam kontrol edilebiliteye sahip routerlar yapabilirsiniz kendi kendinize. lakin 5-6 ayda bir şişip reset istedikleri görülmüştür.*
  • "once you go mikrotik, you never go back" diye bir özdeyiş de vardır.

eğer bu dünyaya giriyorsanız terlemeye hazır olun. zira tekniği yoğun, pratiği zayıf sikko bir wiki'den başka düzgün kaynak yok. son kullanıcıya yardımı dokunabilecek her şey halkın kendi yazdığı forum yazıları, blog yazıları, youtube tutorialları vs. ki bunda da herkes kendi üslubuna göre yapmış sizin gereksiniminize uyar mı muamma.

ucuz diye aldığınız bir mikrotik hap lite (90 lira) ile bir bakmışsınız sertifika kovalıyorsunuz, network admin olmuşsunuz haberiniz yok.

bu arada hap lite harbiden efsane alet.
  • yaklaşık 1 yıldır hap ac^2 modelini kullanıyorum. o kadar güzel, ama o kadar güzel bir cihaz ki, güzellikleri anlatmakla bitmez.

normal ev içindeki wi-fi internet için kullanıyorum, ama yaptığım konfigürasyonlar şöyle;

her cihaza mac address'inden özel ip atıyorum (bunda pek bir şey yok, birçok modem artık buna izin veriyor),
    200-255 aralığında ip verdiğim cihazlar youtube'a günün belli saatlerinde bağlanamıyor (evdeki özbek bakıcı iş yapmak yerine youtube'da gezindiği için böyle bir uygulama getirdik.)
    2.5 ghz clientlar için azaltılmış hız özelliği
    vpn için ayrı bir ssid oluşturdum, bu ssid'ye bağlanan cihazlar almanya'daki vpn server'ı üzerinden internete bağlanıyor.

ki bunların da ötesinde konfigürasyonlar sunuyor. ama benim ihtiyacım böyleydi.

kısacası aklınızda kişiselleştirilebilen bir modem/ap almak varsa düşünmeden alınız, aldırınız efenim.
  • network yönetimin de kolay kullanımı ve bir çok özelliği bir arada barındıran işletim sisteminin markası.
  • senaryodan senaryoya uyum sağlayan basitlikte network cihazıdır. yeni tanıştık kaynaşmaya çalışıyoruz.
  • sxtsq lite5 seri ve model numaralı wi-fi modem router‘ı güvensiz olduğu tespit edilen ve bu ürünün piyasaya arzı yasaklanan ve piyasada hala bulunan ürünlerin toplatılmasına karar verilmiş marka.
hesabın var mı? giriş yap