şükela:  tümü | bugün
 • miksaj, kaydedilen tüm öğelerin bir araya getirildiği, seviye ayarlarının yapıldığı, kaydın stereo dengede yönünün belirlendiği, sinyal işlemcilerin ve efektlerin kayda eklendiği, müziğe boyut ve hacim kazandırıldığı aşamadır.
 • kötü yapıldığında çok iyi bir albümü bombok edebilir.
 • (bkz: educatedear)
 • prodüksiyonun bitmeyen aşaması. bir parça ne kadar iyi düzenlenirse yani enstrümanlar bir biri ile savaşmıyorsa ve mikse gelen kayıt kalitesi ne kadar iyise miksaj'da o kadar iyi olur. bitmiyor derken profesyonel olmayan bir mix mühendisi mixi her açtığında yeni şeyler ekler yada çıkartır. hatta parça mastering'e gittiğinde bile mix mühendisinin aklında hala soru işaretleri bulunmaktadır. türkiye'de ise durum dünya genelne göre farklıdır kayıt yapan kişi miksajıda yapar hatta mastering'ide kendisi yapar. bizim açıp ohaa mix' e bak dediğimiz parçalar ise belirli ve disiplinli bir çalışma sonucu çıkar. bu da ;

  konsept

  parçaların ve çalıcak enstrümanistlerin seçimi

  kayıt (farklı bir mühendis)

  edit

  mix (başka bir mühendis)

  mastering (başka bir mühendis)

  marketing (prodüktör ve marketing uzmanı)
 • ne kadar lanet ne kadar sıkıcı bir şey olsa da, müziği müzik yapan etkenlerden biri. enstrümandan, enstrümanın yardımcı ekipmandan tutun da kullandığınız yazılıma, hoparlöre, kulaklığa, kablosuna kadar her şeyi akıllıca seçmeniz gerekiyor ve kaydettiğiniz müziği bir o kadar dikkatlice-akıllıca mikslemeniz gerekiyor. prodüksiyonun en can alıcı noktalarından biri. şahsen ben hiç kayıt ve mastering aşamasının içinde ciddi şekilde bulunmadım ama miksaj konusunda biraz tecrübem var.
  en basitinden şu zamana kadar kendi amatör çalışmalarımı kendim miksledim, bir haftada parçayı ve kaydı tamamlıyorsam, bir ayda miksajı tamamlayabiliyorum.
  benimki çok minik bir örnek olsa da profosyonel bir stüdyoda yapılan miksajın kıçtan ter damlatan bir iş olduğunu söylemek abartı olmaz. öyle lanet bi şey yani... pfff...
 • birden çok sesin bir veya daha fazla kanala toplanması süreci. böylece dinleyicilerin beğeneceği bir miksaj elde edilir.
hesabın var mı? giriş yap