şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 26 mayis 2005 tarihinde ogrenciler tarafindan duzenlenen siir gecesinde 17 yasindaki ogrenci sunucu ç.c. tarafindan programin sonunda supriz olarak nazim hikmet in vatan haini siirini okumasi sonucu kaymakam ya da diger katilimcilar tarafindan polise suc duyurusunda bulunulan ve 17 yasindaki genc ç.c. nin gozaltina alinmasi ile sonuclanan garip ama heyecanli olayin yasandigi anadolu lisesidir.

  genc ç.c. bir sure sonra serbest birakilmis ve korkmadigini fakat heyecanlandigini aciklamistir.

  bu genc arkadas sabah acik radyoda omer madra tarafindan çetin ceviz olarak esprili bir bicimde adlandirilarak evrenimizde tuhaf bir ses olarak da yayilmistir.
 • yıllardır aynı kişi okul müdürlüğü yapar milas anadolu lisesinde. nazım hikmet düşmanlığı yeni de değildir üstelik.
  çıkarılan bir şiir dergisinde, nazım hikmet adının ve şiirlerinin yer almasına izin vermemiştir. büyük tavsiyesi dinleyen bünyeler, kişilerin içerikten hiçbirşey anlamadığını, sadece etiketlerde takılı kaldığını görerek, "anonim" adı altında basmıştır nazım şiirlerini. öyle ya, kimileri acizdir okumaktan..
  şiir okuma yarışmasında hasan hüseyin okurken lise çağındaki kız, yarıda kesmek için ellerinden geleni yapmışlardır yine milas anadolu'da.
  eski müdür yardımcısı, sebepsiz yere öğrencilerini dövdüğünde, -hem de sadece yemekten geç gelip sıraya geç geldiler diye- yine aynı okuldu, öğretmenini savunan, öğrencisini suçlayan. sırf dayak yiyen kız öğrenci müdür yardımcısına "bunu yapmaya hakkınız yok" diye bağırdığı için ceza almakla tehdit edilen.
  yine aynı okuldu, farklı öğrencilerdi sadece; siyasi farklılıklarla gönderilmek istenen almanca öğretmenleri için imza toplayan.
  aynı okuldu, sene sonu konserinde okul gruplarından biri "yersiz yurtsuz fahişe" dediği için konseri apar topar bitiren.
  o yüzden, normaldir efendim şiir okuyan çocukların gözaltına alınması.
  hep aynı okul, hep aynı zihniyet.

  yine de, en güzel yılların geçtiği yerdir. siyasetin ilk defa gerçekten öğrenildiği, şiir okumanın sevildiği, müziğin keşfedildiği..

  öğlen aralarında kilitlenen sınıfları, yeşilliksiz bahçesi, saçma sapan kavgaları ile, yine de özlenendir.
 • kısaltması mal olan lise.